BIO spotrebiteľ

Študijný pobyt pedagógov v Holandsku: biomimikry vo vzdelávaní

10.04.2020 07:41
22. do 25. februára 2020 sa v rámci projektu BioLearn spoločne vzdelávalo 30 učiteľov z Maďarska, Slovenska, Českej republiky a Spojeného kráľovstva vo Wijk ann Zee. Skúsení lektori z Holandska a USA im formou ukážkových hodín predviedli, ako môže bio-inšpirované vzdelávanie vyzerať na hodine matematiky, biológie či technického vyučovania.

BioLearn je vzdelávací prístup, v ktorom sa študenti vo veku 12 - 16 rokov učia vnímať prírodu ako zdroj inšpirácie pre riešenie výziev ľudskej spoločnosti. Na študijnom pobyte získali pedagógovia praktické tipy pre nový spôsob vzdelávania. Jeho myšlienkou je učiť sa od prírody, ako po novom pristupovať k materiálom, procesom a systémom okolo nás. Lebo príroda má za 3,8 miliardy rokov evolúcie recept na udržateľnosť.

1. deň - sobota 22. februára

Prvý deň študijnej cesty tím Biomimicry NL privítal učiteľov na mieste konania vo Wijk aan Zee: Natuurvriendenhuis De Banjaert. Toto ubytovanie je zvlášť vhodné pre ľudí, ktorí si cenia prírodu. Je situované bezprostredne pri dunách a funguje v režime ekologickej prevádzky (ubytovanie je certifikované v rámci programu Green Key).

Po obede Eva Neumayer (HU) a Bowine Wijffels (NL) obe členky tímu BioLearn, privítali učiteľov. Účastníkom poskytli rýchly prehľad o programe študijnej cesty a krátky úvod do témy biomimikry vo vzdelávaní. Po krátkom úvode boli učitelia rozdelení do dvoch skupín a začali dva rôzne workshopy.

Prvý workshop lektoroval Jasper Pijnenburg, učiteľ na strednej škole Ivo v Deurne. Je skúseným učiteľom kurzu biomimikry a dal našim učiteľom prehľad o svojej každodennej učiteľskej praxi na holandskej strednej škole.

Druhý workshop viedli Bowine a Denise Groeneweg z organizácie BiomimicryNL, holandský partner v projekte BioLearn. Zistili, čo sa môžeme pri mori naučiť pri navrhovaní plaviek. Ako úvod do biomimikry vyšli von so zaviazanými očkami, aby hľadali rôzne funkcie v prírode. Schopnosť identifikovať funkciu je veľmi dôležitá zručnosť v biomimikrii, a toto cvičenie bolo dobré na precvičenie tejto zručnosti!

Prvý deň sa skončil predstavením Lydie Fraaije, architekta biomimikry v Holandsku. Vysvetlila, ako je jej práca architekta ovplyvňovaná prírodnými princípmi a ako sa inšpirovala pri začleňovaní prírody do svojej práce.

Lydie Fraaije - časová os
Lydie Fraaije - časová os foto: Klaudia Medalová

2. deň - nedeľa 23. februára

Po skorých raňajkách išla celá skupina na farmu zvanú Zorgvrij v Spaarnwoude. Táto farma slúži ako informačné stredisko rekreačnej oblasti Spaarnwoude. Na farme môžete pohladkať kravy, načapovať si čerstvé mlieko, vyrobiť si syr a pozrieť si výstavu, ktorá predstavuje biomimikry. Mladší a aj starší môžu vidieť a zažiť, čo prináša život na ekologickej farme. Keď skupina prišla na farmu, účastníci sa rozdelili do troch skupín, aby sa postupne zúčastnili troch rôznych workshopov.

Prvý seminár zahŕňal prehliadku farmy a návštevu expozície biomimikry a lektorkou bola Karin Drijver zo Zorgvrija. Druhý workshop viedla Erica Middelkoop a predstavila stanovištia, ktoré žiakom prakticky približujú biomimikry. Lektormi tretieho workshopu boli Matthijs Roobeek a Denise, ktorá vytvorila modul BioLearn na projektovanie mestského parku v Holandsku. Učitelia boli prví, ktorí vyskúšali tento modul a boli schopní poskytnúť tak užitočnú spätnú väzbu pre jeho ďalšie vylepšenie.

Popoludní pokračoval program opäť vo Wijk aan Zee pod vedením Sama Stiera, BioLearn partnera z USA, ktorý má dlhoročné skúsenosti so vzdelávaním žiakom. Jeho workshop ponúkol učiteľom praktické príklady o tom, ako biomimikry implementovať do vyučovania matematiky.

Zorgvrij - a vlastnoručne uhnetené maslo
Zorgvrij - a vlastnoručne uhnetené maslo foto: Klaudia Medalová

3. deň - pondelok 24. februára

Ráno tretí deň študijného pobytu prešli učitelia výučbovými modulmi, ktoré boli doteraz vytvorené pre projekt BioLearn. Bolo veľmi užitočné získať spätnú väzbu o tom, ako funkčné sú moduly v tomto okamihu. Učitelia tiež poskytli spätnú väzbu o tom, čo by chceli vidieť v odbornej príprave učiteľov a čo by chceli vidieť na webovej stránke projektu.

Popoludní sa k účastníkom pripojili Monica Petter z „De Verbinding“, ako aj Hans Bezemer a Perry Vrolijk, ktorí sú obaja učiteľmi na holandských stredných školách. Všetci majú veľa skúseností s výučbou biomimetiky, ale používajú iný prístup. Pre pedagógov bolo prínosné vidieť rôzne príklady aktivít, ako biomimikry predstaviť žiakom.

Na konci dňa celá skupina zažila veľmi daždivú prechádzku v dunách spolu so strážcom prírody. Sprievodca ukázal učiteľom miestny ekosystém a poukázal na veľmi chytré a jedinečné adaptácie, ktoré možno nájsť v oblasti dún.

Skúmanie funkcie prírodnín
Skúmanie funkcie prírodnín foto: Klaudia Medalová

4. deň - utorok 25. februára

Návšteva v mestskom ekocentre Zelený dom, Amersfoort foto: Klaudia Medalová

V posledný deň navštívili účastníci dve inšpiratívne miesta. Doobeda to bol „Zelený dom“ - miestne environmentálne vzdelávacie centrum v meste Amersfoort, s množstvom vzdelávacích programov pre základné školy, ale aj stredné školy. Lektroka Brigit Kuijpers ukázala, aký je ich prístup k environmentálnej výchove v Holandsku. Učitelia sa oboznámili s pomôckami pre environmentálnu výchovu a následne preskúmali krásne okolie s malou farmou, ihriskom pre deti, ale aj netradičnými vzdelávacími prvkami.

Návšteva v mestskom ekocentre Zelený dom, Amersfoort
Návšteva v mestskom ekocentre Zelený dom, Amersfoort foto: Klaudia Medalová

Popoludňajší program patril návšteve továrne Interface, ktorá je celosvetovým lídrom vo výrobe kobercov s minimálnym dopadom na životné prostredie a pri návrhu kobercových dielov aplikuje biomimetiku. Privítala nás Geanne van Arkel, ktorá dlhodobo zodpovedá za trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti Interface NL.

Záver

Tento týždeň bol pre účastníkov neuveriteľne inšpiratívny, vďaka rozmanitej skupine učiteľov, ktorí si vymieňali svoje názory a skúsenosti so vzdelávaním v ich vlastných krajinách. I keď vzdelávacie systémy sú veľmi rozdielne, účastníkov dokázala spojiť láska k prírode a záujem o BioLearn vzdelávanie. Všetkým účastníkom študijne cesty patrí poďakovanie za ich usilovnú prácu a pozitívny prínos k projektu BioLearn.

Účastníci študijného pobytu vo Wijk aan Zee
Účastníci študijného pobytu vo Wijk aan Zee foto: Klaudia Medalová

Ďalšie informácie alebo otázky týkajúce sa projektu nájdete na adrese biolearn.eu alebo môžete kontaktovať koordinátorku z Holandska Bowine Wijffels na adrese bowine@biomimicrynl.org.


Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Študijný pobyt pedagógov v Holandsku: ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií