BIO spotrebiteľ

6 tipov na posilnenie imunity

20.11.2020 12:00
Jesenné a zimné obdobie často preverí obranyschopnosť nášho organizmu, tým skôr v súčasných časoch koronavírusu. Bez ohľadu na dobu sa však systematická podpora imunity vyplatí.

1) Pobyt na čerstvom vzduchu

Doprajme si každý deň aspoň hodinku na čerstvom vzduchu, ideálne v prostredí bez smogu a hluku.   Prechádzka lesom poskytuje osvieženie všetkým zmyslom. Ani v prípade sychravého počasia to nemusíme vzdať – podľa porekadla „Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie.“ Čím viac času strávime v prírode, tým lepšia bude naša prirodzená odolnosť voči poveternostným výkyvom alebo sezónnemu prechladnutiu.

Prechádzka v prírode
Prechádzka v prírode foto: Klaudia Medalová

 

2) Slnko / vitamín D

Slnko je najprirodzenejším dostupným zdrojom vitamínu D, ktorý je veľmi dôležitý pre zdravú imunitu. Odporúča sa stráviť denne „slnečným kúpeľom“ 15-30 minút a vystaviť slnku čo najväčšiu plochu tela. Ak to nie je možné, dopĺňajme si vitamín D stravou (ryby, morské plody, vaječný žĺtok...) alebo výživovými doplnkami, napríklad rybí olej s vitamínom D.

3) Pohyb

Primeraný pohyb posilňuje kardiovaskulárny systém, udržuje nás v dobrej kondícií aj nálade. Ak máme sedavé zamestnanie, je o to dôležitejšie ho vyvážiť a precvičiť najmä chrbtové svalstvo. Nájdime si pohyb, ktorý nám vyhovuje, baví nás a nebude len krátkodobou záležitosťou.

4) Otužovanie

Môžeme sa pridať k miestnym „ľadovým medveďom“ a po dostatočne dlhom tréningu potom v zime s radosťou plávať pomedzi kryhy. Alebo začneme navštevovať saunu – fantázii sa medze nekladú. Je len fajn vopred si zistiť prípadné zdravotné obmedzenia oboch variantov, a potom s chuťou do toho.

5) Spánok

Dostatok nerušeného spánku zabezpečuje organizmu harmonické vylučovanie hormónov a energiu čeliť výzvam bežných dní. Ak je to možné, stabilizujme svoj spánkový rytmus, neponocujme a aspoň dve hodiny pred spaním prestaňme pozerať do monitorov a obrazoviek.

6) Strava / podpora imunity

Vyvážená pestrá strava, obsahujúca všetky potrebné živiny je pre spoľahlivú imunitu kľúčová. Či už sme tradicionalisti alebo vegetariáni, nezabúdajme na denný príjem ovocia a zeleniny, kvalitných bielkovín, celozrnných obilnín či zdravých tukov v podobe orechov, semien alebo za studena lisovaných olejov. Uprednostnime lokálne zdroje bez chémie a prídavných látok a podporme regionálnych výrobcov, ktorých produkty sú čerstvejšie a kvalitné. Nezabudnime ani na domáce zdroje vitamínu C, ako sú šípky a kvasená zelenina. Imunitu podporí aj rakytníková šťava, propolis, cesnak či výťažky z kapucínky a echinacey.

Rakytník je výborný pomocník na imunitu
Rakytník je výborný pomocník na imunitu foto: Klaudia Medalová

Hodnotenie: 85%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: 6 tipov na posilnenie ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  BIO magazín
  Magazín BIO spotrebiteľa  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií