BIO spotrebiteľ

„Niečo“ o ekopoľnohospodárstve na Slovensku

07.11.2004 19:00
Pred časom som prostredníctvom svojho obľúbeného bio-obchodu horko-ťažko, ale predsa zohnal bio-olivový olej. Sľúbil som vtedy, že napíšem článok. Malo to byť niečo o ekopoľnohospodárstve na Slovensku. Nahliadnite teda cez bio-olivový olej na EKO poľnohospodárstvo a slovenský trh s biopotravinami.

Začalo sa to asi takto: doma sa nám minul olej a keďže zásobiť domácnosť je moja starosť, zašiel som do dediny a z búdky zatelefonoval do biopredajne, v ktorej, pokiaľ sa dá, nakupujeme biopotraviny pre našu domácnosť. Predajňa patrí našim priateľom, a keď ju asi pred rokom (možno ako jednu z prvých na Slovensku) otvorili, so ženou sme sa veľmi potešili, že si nebudeme musieť zadovažovať potraviny v BIO kvalite iba zo zahraničia, ale že si ich budeme môcť kúpiť aj tu, na Slovensku. Cenovo boli porovnateľné – väčšinou tiež z dovozu. Náš záujem pomôcť dobrej veci ako sa dá viedol k rozhodnutiu – prednostne nakupovať v tejto predajni.

Na Slovensku je to tak

Do tejto doby totiž na Slovensku, až na pár výnimiek, takmer nebolo možné kúpiť potraviny v BIO kvalite. Nie že by ich nikto na Slovensku nepestoval. Ekologickí poľnohospodári existujú na Slovensku už viac ako desať rokov (obhospodarujú asi 2,5% poľnohospodárskej pôdy = cca 50 000 km2; do systému je zaradených okolo 80 subjektov). Ale kúpiť tak pred rokom ich produkty bolo takmer nemožné. Dôvod bol jednoduchý – väčšina z nich (viac ako 95%) sa vyviezla do zahraničia. Aj dnes by nám na spočítanie našich domácich spracovateľov a výrobcov biopotravín stačili prsty 1 ruky.

Smutné na tom je, že u nás vypestované bioprodukty niekto šikovný v zahraničí spracuje na výrobok. My si potom musíme kupovať drahé dovozové biopotraviny (možno aj spracované zo slovenských bioproduktov) a náš štát to všetko ešte dotuje. Keď nám tu už nezostávajú bioprodukty, aspoň tá čistejšia krajina nám tu zostane (našťastie je zatiaľ nie je možné vyviezť).

Moja žena iný olej ako v BIO kvalite nechce

Bio-olivovy olej
Bio-olivovy olej od Paľa Zimana
dovezený z Holanska.

Ale vrátim sa späť k dôvodu môjho telefonátu do biopredajne – oleju. Telefón mi zodvihla predavačka a s ľútosťou mi oznámila, že bio-olivový olej, ktorý u nich pravidelne kupujem, nemajú a ani nevedia, kedy budú mať. Problém bol s dodávateľom. Bohužiaľ sa na neho nedá spoľahnúť a iný zatiaľ na Slovensku nie je. Takže buď počkám do neviem kedy alebo si môžem kúpiť iný, ten je ale o polovicu drahší. Dať o polovicu viac za olej, pri našom skromnom domácom rozpočte, sa mi zdalo veľa.

Ale čo teraz? Moja žena iný olej ako v BIO kvalite nechce. Už je raz taká, keď si niečo zaumieni, tak to aj urobí. Pred niekoľkými rokmi sa rozhodla, a tak dnes doma iné ako potraviny v BIO kvalite nemáme. Ja som sa jej rozhodnutiu potešil – byť zdravší, na tom predsa nie je nič zlé. Biopotraviny sú síce o niečo drahšie, ale lieky a doktori tiež nie sú zadarmo. A my ani jeden nemáme záujem zveriť svoje zdravie lekárom a tak sa oň staráme sami.

Okrem toho kupovaním biopotravín podporujeme aj mnohé ďalšie dobré veci – ekopoľnohospodárstvo je šetrnejšie k pôde, neznečisťuje vody chemikáliami, vytvára rozmanitejšiu krajinu a napomáha rozvoju vidieka; v biopotravinách nie sú použité zdraviu škodlivé chemikálie (rôzne dochucovadlá, farbivá a konzervačné látky)... Nakoniec, práve biopotraviny sú tie normálne potraviny, ktorými sa ľudia stravujú odjakživa, teda okrem posledných asi 100 rokov.

Ale čo s našim olejom? Pohľad do peňaženky hovorí jednoznačne – o polovicu viac je veľa. Čo s tým? možno si teraz myslíte: „Čo tak veľmi rozmýšľa nad peniazmi? Predsa, keď si kupujú iba biopotraviny, ktoré sú drahšie ako konvenčné, nemôžu mať problém s peniazmi.“ A máte v podstate pravdu – s peniazmi „nemáme“ problémy. Ale to ešte neznamená, že ich máme veľa. Skôr je to o tom, koľko ich pre život potrebujeme.

Zdravie, šťastie, sloboda, ale aj zodpovednosť

Kráľovstvo Paľa a Eriky
Paľove a Erikine kráľovstvo

Na vysvetlenie: je to už niekoľko rokov, čo sme sa rozhodli a odišli žiť na kopanice. Dôvodov bolo viac. Hlavný bol ten, že sa nám nepáči, ako vyzerá a kam kráča naša spoločnosť (keď peniaze sú dôležitejšie ako ľudia). Nechceme sa zúčastňovať na ničení Zeme (nášho domova) a ľudstva samotného. Z toho vyplýva aj druhý, už spomínaný dôvod: chceme žiť a byť šťastní a k tomu patrí okrem slobody, zodpovednosti a pod. aj zdravie.

Na jeho udržanie má vplyv životný štýl a tiež kvalita potravín, ktoré jeme. Kvalitné a dobré jedlo, to dnes niečo stojí a keď sme nechceli väčšinu nášho života stráviť zarábaním peňazí na jedlo, pestujeme si ho sami – samozrejme ekologicky. Keď to dokázali naši dedovia, prečo by sme to nedokázali aj my? Aj oni hospodárili ekologicky (vtedy „normálne“) – veď vtedy ešte neexistovali chemické postreky a umelé hnojivá. Okrem toho sme obaja vegetariáni, čo je pre takýto život oveľa jednoduchšie a praktickejšie (veď 1 prasa zje za rok toľko jedla, ako 10 vegetariánov).

Čo si zatiaľ nedokážeme dopestovať alebo vyrobiť, a nevieme sa ešte bez toho zaobísť, si kupujeme. Ako napríklad už spomínaný olej. Okrem neho zatiaľ musíme kupovať obilie (na múku, chlieb a pod.), soľ a tento rok aj trochu zeleniny a ovocia. Na týchto pár vecí mi môj rodičovský príspevok bohato vystačí. (Samozrejme, že to nie je vždy jednoduché, ale pri troške skromnosti to vždy nejako ide – ale to by mohla byť úplne samostatná téma.)

No poďme späť k oleju. Dohodol som sa s predavačkou, že ak by mi majiteľ predajne dal ten drahší olej s nejakou zľavou, tak aby mi ho vzala, že si preň ku nej domov prídem. (To je výhoda malých obchodov, skúste si niečo také zjednávať v supermarkete.) Keď som k nej prišiel, vítala ma s úsmevom. Mala pre mňa olej a vraj mi vyjednala ešte lepšiu zľavu, ako som chcel. Malo to však jeden háčik: musel som svojmu priateľovi – majiteľovi predajne – sľúbiť, že mu napíšem článok do časopisu. Vraj niečo o ekologickom poľnohospodárstve na Slovensku. Tak som si k tomu sadol a dúfam, že to je aj o ekologickom poľnohospodárstve.

Situácia sa zlepšuje

Na záver rád dodávam, že v posledných mesiacoch sa situácia na Slovensku zlepšuje. Pribudli obchody s biopotravinami, zvyšuje sa aj počet výrobcov biopotravín a už existujú aj prví biopestovatelia zeleniny a biopečivo. Zvyšuje sa aj počet biospotrebiteľov. Problémy sú však stále, pretože niektorí ľudia, pracujúci v tejto oblasti, namiesto toho, aby na tejto krásnej myšlienke (produkcia, distribúcia a predaj biopotravín) spolupracovali a rozvíjali ju, snažia sa medzi sebou súťažiť. Ale to je potom znova len a len o peniazoch a nie o nás, ľuďoch.

Olej, ktorý zvyčajne domov kupujeme, zatiaľ v našej biopredajni stále nemajú (vraj nie je ani v Čechách). Tak sme si ho museli doviezť zo zahraničia. Ale už dnes sa tešíme, že si ho budeme môcť znovu kúpiť v našej biopredajni (pán vedúci mi to sľúbil). A možno bude aj lacnejší – lebo čím viac ľudí bude kupovať biopotraviny a čím viac ich bude slovenských, tým menej budú stáť. A keď nie – nevadí, hlavne, že sa podporí dobrá vec.

P.S. Akákoľvek podobnosť tohto príbehu so skutočnosťou nie je vôbec náhodná.


Hodnotenie: 91.4%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Pavol ZimanEkologický pestovateľ. Už niekoľko rokov žije na kopaniciach pri Novom Meste nad Váhom.

Chce žiť a byť šťastný. K tomu patrí okrem slobody a zodpovednosti aj zdravie.

Diskusia: „Niečo“ o ekopoľnohospodárstve na ...

  otazka

  vazeny pan,
  velmi ma oslovila vasa myslienka o nakupe olivovom oleji. som dovozcom olivoveho oleja z oblasti stredozemneho mora odkial vacsina stromou pochadza. nemam vsak vela odberatelou i napriek tomu ako vravite je to jedna z casti potravin velmi dolezita. zda sa vsak ze ludi to tak moc netesi platit trocha viac za zlepsenie svojeho zdravia.
  daujem za pozornost,
  lena zo ziliny
  lena

  Palovi o oleji

  Prepáčte, že tak neskoro, ale až teraz a podotýkam s veľkým záujmom som si prečítal Paľov Zimanov príspevok, za ktorý mu ďakujem a nedá mi nereagovať.
  Palino a vy ostatní jemu podobní, vypočujte si sviežich "starcov" a ich názor na vec.
  1. Nežiaľ Ty chlapec náš za dočasným nedostatkom olivového biooleja, lebo nie je celkom dobre fixovať sa na cudzí ďalekokrajinný produkt ( narážam na neekologičnosť veľkých transportov)
  2.Tak ako si Paľov prístup a počiny vysoko vážim a budem ho nasledovať (nie celkom vegetariánsky), tak si dovoľujem mu udeliť virtuálny kopanec - impulz a zasadiť chrobáka do hlavy. Naši dedovci totiž vo viacerých regiónoch Slovakistanu v minulosti úspešne pestovali olejniny a dokázali ich síce primitívne, ale o to zdravšie spracovať na svietivo do lampášov a kahancov, ale tiež aj ako potravinu. Keď som chodil po východe (Svidník, Bardejov, Medzilaborce...) tak si mnohí spomenuli aj na lisy, ktoré boli bežne v domácnostiach. Tradícia bola v Turci, Kysuciach, Orave. Oleje sa lisovali z viacerých plodín, používali sa aj v ľudovom liečiteľstve.
  3. Ako plnohodnotnú náhradu za olivový olej možno odporúčať v našich podmienkach makový olej. Ten je snáď ešte cennejší v mnohých smeroch než olivový. Ja ako "daktari" môžem povedať len toľko, že pri porovnávaní vhodnosti prírodného olejového substrátu na prípravu olejových injekcií ( pre aplikáciu niektorých jemných látok ako napr.hormónov a pod.) sa najlepšie hodí makový olej.
  V Rakúsku sa v biopredajniach bežne vyskytuje slogan: "Makový olej je olivový olej Severu"
  Veľmi kvalitné oleje ( priam nadupané vitamínami a inými biologicky účinnými látkami) sa dajú získať lisovaním obilných klíčkov.

  No asi stačilo na úvod. Pozdravujem. J.J.
  Jozef Juršík

  Olivovy olej

  Klady konzumacie oliv. oleja su jednoznacne... Ale : Viete mi vysvetlit ako sa do panenskeho oleja dostal benzopyren ???
  Pritomnost tohto karcinogenu obarcia uzivanie oliv.oleja naruby...
  Hladam na nete odpoved na tuto otazku,mozno mi napisete na mail.
  s pozdravom
  Pisti.
  Kosice.
  Pisti

  Lis na olejove plodiny

  Pan Jursik, Vas prispevok je nesmierne zaujimavy.
  V podstate by i dnes takyto obycajny lis, v mnohych farmarskych rodinach vyriesil podstatny problem, okolo samozasobenia.
  I ked su mnohi nasinci uz zvykli na olivovy olej, ja osobne by som sa rada dozvedela nieco viac o moznosti jednoduchym sposobom si moct vyrobit vlastny olej - z plodin vypestovabych na vlastnej zahrade.
  A tiez by ma zaujimalo, ci este u niekoho takyto stary lis, je mozne objavit.
  Pekny den :-))
  emka

  KONOPNÝ OLEJ NEMÁ V PRÍRODE KONKURENCIU!!!

  Keď sa povie konope, tak si väčšina z nás predstaví pestovanie či požívanie zakázanej rastliny. Avšak neustále pribúda tých, ktorí vedia, že konope môže mať aj iné, zdravé podoby. Napríklad ho možno nájsť v kozmetických prípravkoch liečiacich kožné problémy.Ľudia, ktorí roky trpeli na akné, ekzémy či in kožné problémy si však kozmetiku s konopným olejom alebo jeho výťažkami pochvaľujú. Pomáha aj tým, ktorý utrpeli popáleniny, či iné poranenia tohto najväčšieho a najcitlivejšieho ľudského orgánu. Užitočné konope
  Konopný olej sa získava zo semien technického konope. Nie je to to konope, ktoré sa pestuje ako droga, jeho účinky sú iné. Olej z tejto odrody konope obsahuje veľké množstvo voľných nenasýtených mastných kyslín a aj iných účinných látok, ktoré napomáhajú regenerácii pleti. Trápenie s kožou
  Preto sa kozmetika s týmto olejom odporúča pre všetkých, ktorí trpia suchou pokožkou, atopickými ekzémami, majú akné, lupiny či vážne rany. Avšak konopný olej sa nepoužíva len povrchovo.Konope v kuchyni
  Je možné ho aj konzumovať, pričom vďaka svojmu zloženiu napomáha optimalizovať krvný tlak, je blahodarný na cievy, posilňuje imunitu a dokonca zlepšuje potenciu. Tento olej je dostať v obchodoch s biopotravinami. Problémy si vyžadujú riešenie
  Konopný olej má síce mnohé pozitívne účinky, nie je ale zázračný. Dermatológovia, ktorí na svojich pacientoch pozorovali značné zlepšenia stavov aj naďalej tvrdia, že pacienti musia dodržiavať pravidelnú diétu, predpísanú životosprávu, vyhýbať sa dráždivým látkam a pleť dôkladne ošetrovať, i užívať potrebné lieky, môžu však takto dosiahnuť trvalé zlepšenie svojho stavu, o ktoré sa často krát márne snažili aj viacero rokov.
  VladoČítať celú diskusiu k článku (6 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Ekologické poľnohospodárstvo
Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií