BIO spotrebiteľ

ÖkoKauf Wien

09.11.2004 00:00
Mesto Viedeň odštartovalo v roku 1999 projekt "ÖkoKauf Wien" - Ekonákup Viedeň. Jeho cieľom je zlepšiť životné prostredie prostredníctvom nákupov. Ide však o nákupy tovarov a služieb, ktoré minimalizujú negatívny dopad na životné prostredie. Aké sú výsledky? Varenie z biopotravín pre nemocnice, domovy dôchodcov školy a škôlky. Viac objasňuje rozhovor s pani Evou-Mariou Percy z magistrátu mesta Viedeň.

Mohli by ste prosím stručne predstaviť projekt "ÖkoKauf Wien" a jeho hlavný cieľ?

Projekt ÖkoKauf Wien bol zahájený v roku 1999 s cieľom zmeny nákupu tovarov a služieb a procesu obstarávania na magistráte a v zariadeniach v správe Mesta Viedeň. Je založený na katalógoch kritérií, ktoré špecifikujú ekologické odporúčania pre tovary a služby požadované Mestom Viedeň.

Predstavte prosím bližšie fungovanie pracovných skupín a výsledky ich práce...

Odborníci zo všetkých príslušných oddelení, ako aj externí environmentálni experti (spolu viac než 150 ľudí) pracujú v 13 pracovných skupinách, aby vyvinuli ekologické kritériá špecifické pre produkty alebo skupiny produktov. Jeden riadiaci tím a tri poradné výbory poskytujú adekvátne rámcové podmienky pre jednotlivé pracovné skupiny a ich špecifickú prácu.
Pracovné skupiny napríklad vypracovali:

 • Kritériá pre úsporné žiarivky
 • Hodnotiace schémy pre čistiace a dezinfekčné látky
 • Ekologické kritériá pre nákup papierových hygienických potrieb vyrobených z recyklovaného papiera
 • Kritériá pre ekologický papier do tlačiarní
 • Katalóg kritérií pre elektrické zariadenia
 • Katalóg kritérií pre vnútorné vybavenie
 • Vzorový verejný tender na biopotraviny
 • Informačná kampaň na minimalizáciu používania papiera
 • Vzorový verejný tender na čistiace a pracie prostriedky
 • Katalóg kritérií pre farby a laky
 • Ekologické kritériá pre verejné podujatia

Mohli by ste prosím bližšie popísať prácu skupiny "Potraviny"? Aké sú výsledky jej pôsobenia?

Bio-dvor Adamah
Bio-dvor Adamah dodáva bioprodukty obyvateľom
mesta Viedeň 4x do týždňa
Pracovná skupina "Potraviny" bola založená v marci 1999. Doteraz sa uskutočnilo viac než 30 pracovných stretnutí tejto skupiny. V decembri 2000 bola vypracovaná štúdia o možnostiach použitia biopotravín vo viedenských nemocniciach. Táto štúdia sa zamerala na to, o koľko by sa dal zvýšiť podiel biopotravín s ohľadom na ich dostupnosť na trhu a cenový rozdiel oproti konvenčným potravinám. Po úspešnom zavedení biopotravín do nemocníc sa biopotraviny zaviedli aj do domov dôchodcov, škôl a materských škôl. V obecných materských školách pozostáva menu zo 40% z biopotravín a plánuje sa zvýšiť tento podiel na 50%. Školy pripravujú deťom menu zo 100% biopotravín, avšak bio-menu je voliteľné a nepodáva sa každý deň.

Ďakujeme za rozhovor a poskytnuté informácie.

Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: ÖkoKauf ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Iné  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií