BIO spotrebiteľ

Hospodárenie s láskou (3)

11.11.2004 00:00
Hospodárenie nie je ani tak práca, ale je to skôr o pocitoch - hovorí Paľo Ziman. Čo je najkrajšie a najťažšie v živote lazníka? Zaujíma sa o dianie v spoločnosti? Aj o tom sme sa bavili závere nášho rozhovoru.
Koľko času venuješ práci, čo so zvyšným časom?


Koľko času venujem práci? Práca je pre mňa také zlé slovo, pretože ja to necítim ako prácu.

Deľba práce
Deľba práce:
Keď mama pracuje, ja robím pôdny test
Práca patrí k životu - preto máme tie ruky a nohy a tie svaly, aby sa to hýbalo a pracovalo a fyzicky namáhalo – ale v podstate ráno za úsvitu začnem a večer skončím. Tá záhrada je dosť veľká, aj okolo domu je čo robiť a veru - keby bol deň dlhší, mal by som ešte stále čo.

Ale sú to veci, ktoré robím, lebo ma bavia a robím to preto, že to chcem robiť, nie preto, že mi to niekto prikázal, je to niečo, čo robíš zo slobodného rozhodnutia.

A večer? Večer je čas sa porozprávať. A v zime po večeroch plánujeme, čo budeme robiť v lete. Čo bude kde v záhrade zasadené, ako bude vyzerať ďalší pozemok, ktorý chceme, pretože máme veľké plány, na celý život.

Vieš si predstaviť život na kopanici aj so školopovinnými deťmi? Myslíš si, že z finančných aj iných dôvodov je možné takýto život viesť aj so školopovinnými deťmi?

PZ: No - tie finančné dôvody - to je otázne, to uvidíme, ako to bude. Žiaľ - naše bezplatné školstvo vyžaduje, aby si dieťaťu veľa platil za to štúdium a za všetko - kúpiť knihy, kúpiť zošity, kúpiť tamto a toto - bohužiaľ - môj pohľad na školu je taký, že keď dieťa ide do školy, má sa tam učiť a nepotrebuje podľa mňa žiadny zošit, žiadne poznámky, žiadne knihy doma, nič. Príde zo školy (v škole ho majú naučiť) a dieťa má mať voľno, svoj detský voľný čas a nie aby si ďalších 5 hodín písalo úlohy a učilo sa na ďalší deň. Potom je tá škola zbytočná, pretože sa to dieťa učí aj tak doma. Páči sa mi napríklad systém v Čechách, že môže zostať doma rodič a dieťa učiť. Ale aj dúfam, že aj u nás to príde - že nebude povinná školská dochádzka, ale vzdelanie.

Malý gazda
Malý gazda
Pokiaľ by bola v našom dosahu nejaká alternatívna škola, tak myslím si, že by som neváhal a dieťa - keď by som musel dať do školy, tak radšej do tej alternatívnej. Zase na druhej strane - keď vezmem školu v dedine - tie dedinské školy majú predsa len menšie požiadavky na deti a je to také volnejšie...

Keby sme išli ešte hlbšie - ja si myslím, že tie školy slúžia na to, aby vytvorili poslušných ľudí pre túto spoločnosť, na to slúžia. Škola je o tom - musíš opakovať najlepšie to, čo povedal učiteľ. Nemôžeš byť tvorivý, nemôžeš mať vlastný názor, musíš najlepšie opakovať, čiže kto je lepší papagáj, ten má jedničky. A kto sa proti tomu postaví, alebo komu to tak dobre nejde, ten má horšie známky.

Zaujímaš sa o dianie v spoločnosti, sleduješ, čo sa deje?

PZ: Čiastočne áno, ale nie veľmi do hĺbky, alebo nejako pravidelne, pretože aj tak sa nič moc nemení.

Chodíš voliť?

PZ: Voliť chodím, to je treba, aj keď ťažko sa vyberá z ponuky, ktorá je a zase je to niečo absolútne neslobodné, pretože musíš si vybrať z toho, čo ti ponúkajú. Je to presne o tom, že ľuďom je daný pocit slobody, môžeš si kupovať, čo chceš, ale len to, čo je v obchode. Nemôžem si kúpiť mlieko vo fľaši, keď ho chcem, lebo v obchode nie je, nemôžem si kúpiť ekologické potraviny v obchode, pretože tam nie sú, ale môžem si kupovať, čo chcem... A v podstate tak je to aj s voľbami. Môžeš voliť, koho chceš, ale iba týchto desiatich ľudí a musíš voliť politickú stranu. A je to tak, že keď nie, tak potom ten tvoj hlas pripadne zrovna tej, ktorej by si ho nikdy nedal, takže potom radšej volím to menšie zlo a pre voľaktorú sa rozhodnem.

Myslíš, že by sa našiel lepší systém?

PZ: Ja si myslím, že ľudia sú schopní si regulovať svoj život sami a bez akýchkoľvek monarchov a šéfov a vlád a súdruhov a prezidentov a pánov, pretože tak či tak by to tých ľudí donútilo zvoliť si niekoho, kto ich bude zastupovať, alebo vždy tam niekoho poslať na to stretnutie, aby tam nemuseli ísť trebárs všetci, ale ja neviem, dneska už v takom modernom mediálnom svete by to už ani nebolo treba. Keby sa dal každému domov Internet, tak môžu všetci rozhodovať. Hodina večer a každý môže hlasovať. Celonárodný parlament. Ideálne a môžu sa tam viesť diskusie, debaty a za tie prachy, čo sa platia politikom to môže mať každý doma zadarmo, štát to môže všetkým zaplatiť a všetci môžu rozhodovať..

Čo je najkrajšie a najťažšie v živote lazníka?

PZ: Najkrajšia je sloboda a najťažšia je sloboda. Ale ešte stále to nie je úplná sloboda, a ani nikdy nemôže byť, lebo spoločnosť ťa nenechá. To je aj o tých peniazoch - ja od spoločnosti teoreticky neočakávam nič, ale ona stále očakáva odo mňa, že budem platiť dane niekomu za niečo, ale vlastne komu, kde a za čo? Musím si platiť zdravotné poistenie a musím platiť všeličo iné a zdá sa mi to celkom zbytočné... Čiže tá sloboda je pekná, pretože tu som to naozaj pochopil, čo to je, ale zároveň je to aj to najťažšie - a to je to, prečo ľudia radšej tú slobodu oželejú, lebo sloboda je zodpovednosť. Nemám komu nadávať, len sám sebe, keď niečo nevyjde, nikto za mňa nerozhodne, len ja si musím rozhodnúť. Ale dnes už by som si ťažko predstavoval, že by som niekde šiel na osem hodín robiť...

Zhováral sa Richard Medal

Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Súvisiace články


Diskusia: Hospodárenie s láskou ...

  vdaka

  Vdaka za pekny a pozitivny rozhovor
  igor chyra laznik zo Zajezky   Reagovať
   
  0
   
  0

  O skole

  Pacil sa mi rozohovor s Palom, od urcitej doby sa velmi zaujimam o takyto sposob zivota, o zdrave stravovanie a zdravy sposob zivota ... momentalne nemam moznost doviest vsetko do konca a zit uplne inym zivotom, ale napriek tomu sa snazim do svojho terajsieho stylu zivota prebrat co najviac alternativneho a zdravsieho ... Inspiraciou su mi aj takito ludia, ktorym drzim palce .... Nesuhlasim vsak s Palovym nazorom na skolu, to by bolo na dlhsiu debatu :-))
  Uz sa ale tesim tento rok do zahradky...
  Katarina   Reagovať
   
  0
   
  0

  Super!

  Presne moja predstava raja na zemi. Sám sa postupne pokúšam zlepšovať po tejto stránke
  a dúfam, že raz budem aspoň tam, kde je teraz Palo.
  Kiež by bol každý človek podobne zmýšlajúci.
  Tiež držím palce a prajem veľa úspechov.
  Juro z BA   Reagovať
   
  0
   
  0

  Ja by som len chcela povedať že nesúhlasím s tým že ""ľudia sú schopní si regulovať svoj život sami a bez akýchkoľvek monarchov a šéfov a vlád a súdruhov a prezidentov a pánov"". Samozrejme že ľudia s našim zmýšľaním ano, ale mladá generácia: ľudia, ktorí si myslia že moderná doba je jediná na ktorej záleží, jediná zaujímavá, jediná dokonalá a dedina je zapadákov cez ktorý sa neoplatí prejsť ani pri ceste do iného mesta (to ani nehovorím o Kopaniciach); ľudia ktorých jediná životná priorita je zviditelnenie sa "vo svetle reflektorov" by to nedokázali. Oni msi pred slovom ˙sloboda˙ nepredstavia ˙zodpovednost˙ale napr anarchiu. A tak predsa skončiť nechceme.
  -------------------------------------
  Ľudská spoločnosť nikdy nevyriešila jediný prodlém.
  Iba ho prežila.
  -------------------------------------
  A čím sa ja v živote riadim?:
  Sloboda je záväzok spočívajúci v odhodlaní žiť v nepohodlí. Sloboda a pohodlie niesú nezlúčiteľné, ale je veľmi málo ľudí, ktorí ich zlúčiť dokážu.
  Slovanka   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Novodobí lazníciNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií