BIO spotrebiteľ

Toxické pesticídy pri obci Bielovce

12.11.2004 00:00
Organizácia Greenpeace začala akciu na zabezpečenie skladu pesticídov pri obci Bielovce na južnom Slovensku.
V sklade skrachovaného JRD sa nachádzajú približne 2 tony toxických látok!!! Ohrozujú životné prostredie a ľudské zdravie.

Šokujúce je napr. zistenie prítomnosti látky Toxafén, ktorej použitie je medzinárodne zakázané. Na Slovensku nie je povolené jej použitie už od roku 1984!

Tieto nebezpečné pesticídy sú v budove, ale aj v pôde 10 metrov od objektu! A tým existuje reálne nebezpečenstvo ich priesaku do spodných vôd.

Vyše 20 aktivistov organizácie začalo zabezpečovať budovu pred poveternostnými vplyvmi. Špeciálny tím aktivistov Greenpeace pod dohľadom odborníkov umiestňuje staré pesticídy do špeciálnych sudov určených na skladovanie nebezpečných chemikálií.

Na mieste akcie koordinátor toxickej kampane Mgr. Martin Hojsík povedal, že štátne orgány odhadujú zásoby starých pesticídov v SR na 300 až 400 ton. Veci sa od revolúcie zmenilli k horšiemu v tejto oblasti – objekty chátrajú, sú voľne prístupné, hrozí kontaminácia pôdy i podzemných vôd.

Viac sa o stave skládky hovorí Pesticídová časovaná bomba! na stránke Greenpeace.

Ďalšie informácie:


Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Toxické pesticídy pri obci ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií