BIO spotrebiteľ

10 dôvodov, prečo jesť biopotraviny

15.11.2004 00:01 Zdroj: spracované podľa whyorganic.org
Sú zdravé, kvalitné, bez GMO a pesticídov. Biopotraviny neobsahujú žiadne syntetické prídavné látky. To sú len niektoré z dôvodov, prečo jesť biopotraviny, podľa web stránky whyorganic.org. Pozrime sa teraz bližšie na tieto, aj ďalšie dôvody.

1. Sú zdravé

V priemere obsahujú bioprodukty a biopotraviny (v porovnaní s bežnými potravinami) viac vitamínu C a základných minerálov ako vápnik, horčík a železo, ako aj antioxidantov, ktoré sú dôležité v prevencii proti rakovine.

2. Žiadne syntetické prídavné látky

Biopotraviny neobsahujú syntetické prídavné látky, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy ako ochorenia srdca, osteoporózu, migrénu a hyperaktivitu (glutamáty, dusitanové soli a pod).

3. Bez pesticídov

V konvenčnom poľnohospodárstve sa bežne používa vyše 400 syntetických pesticídov, preto konvenčné potraviny často obsahujú zvyšky pesticídov. Vláda UK nedávno zistila vysoký obsah zvyškov pesticídov v potrave pre bábätká, špenáte, sušenom ovocí, jablkách, zeleri a chipsoch.

4. Bez GMO

Geneticky modifikované (GM) plodiny a prísady nie sú povolené v systéme ekologického poľnohospodárstva.

5. Chov zvierat bez závislosti na liekoch

Spotrebitelia sú čoraz viac znepokojení dávkami antibiotík podávaných hospodárskym zvieratám vo veľkochovoch a ich možnými účinkami na ľudské zdravie. V ekologickom poľnohospodárstve je rutinné podávanie antibiotík zvieratám zakázané.

6. Žiadne skryté náklady

Porovnajte tento „zisk“ s čiastkou 120 miliónov libier, ktoré idú z vreciek daňových poplatníkov (UK) na odstránenie chemikálií z pitnej vody, hlavne v dôsledku používania pesticídov v intenzívnej poľnohospodárskej veľkovýrobe.

7. Vysoká kvalita

Biopotraviny pochádzajú z dôveryhodných zdrojov. Všetky ekologické farmy a spracovateľské podniky podliehajú kontrole aspoň 1x za rok. Podmienky a pravidlá pestovania bioproduktov a spracovania, skladovania a označovania biopotravín sú presne dané legislatívou EU.

8. Prirodzený chov zvierat

V ekologickom poľnohospodárstve sa kladie veľký dôraz na pohodu zvierat (animal welfare). Zásluhy ekologických poľnohospodárov v tomto smere si vysoko cení organizácia Compassion in World Farming, ako aj vláda UK.

9. Dobré pre divú zver i životné prostredie

Podľa vlády UK je ekologické poľnohospodárstvo je lepšie z hľadiska všetkého živého v prírode, spôsobuje menej znečistenia z postrekov, produkuje menej oxidu uhličitého (hlavný skleníkový plyn) a menej nebezpečných odpadov.

10. Jednotka pre chuť

Veľa ľudí uprednostňuje biopotraviny z titulu ich lepšej chuti. Aj niektorí špičkoví šéfkuchári sa už rozhodli variť z biopotravín a prináša im to aj ocenenia na súťažiach.

Ďalšie informácie:


Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: 10 dôvodov, prečo jesť ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Biopotraviny, bioprodukty
  Kvalita biopotravín, veľtrhy, jarmoky, cenové porovnania, kluby biospotrebiteľov...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií