BIO spotrebiteľ

Daniel Lešinský o AVALONE 2004

15.11.2004 00:05
Minule som písala o stretnutí AVALON z pohľadu CEA. Aký je však pohľad jeho ďalších účastníkov? Pýtala som sa, v akom svetle vníma AVALON Daniel Lešinský. Viac už v samotnom rozhovore.
Daniel, viacerí účastníci stretnutia AVALON sa pýtali, prečo sa stretnutie uskutočnilo práve na Slovensku a prečo práve v Trenčíne...

Na Bioakadémii v Lednici predstavil Martien Lankaster zámer Nadácie AVALON rozbehnúť sieť MVOčiek podporujúcich trvalo-udržateľné poľnohospodárstvo so zameraním na strednú a východnú Európu. Naznačil som, že Slovensko je v srdci Európy, čo by pre úvodné stretnutie takéhoto významu mohlo byť ideálne miesto.

Bolo to na Slovensku po prvý krát, čo sa jedlo pripravovalo v hoteli so 4 hviezdičkami počas dvojdňového podujatia (vrátane slávnostnej recepcie) pre cca 50 účastníkov takmer výlučnej z biopotravín. Považuješ tento fakt za dôležitý? Ako sa kuchyňa hotela Tatra zhostila tejto výzvy? Chutilo účastníkom stretnutia?

Studený BIO bufet
Studený BIO bufet
Teplý BIO bufet
Teplý BIO bufet
Áno, nebolo ľahké odpovedať na otázku AVALONU, či sme schopní zabezpečiť stravu podujatia v kvalite BIO, a ešte ťažšie bolo túto výzvu realizovať v praxi. Otvorene a s vďakou môžem povedať, že ak by nebolo bio-obchodu "U malého princa" v Trenčíne, či lepšie povedané manželov Klaudie a Richarda Medalovcov, nemohli by sme veru spomínať na prvú veľkú bio-recepciu na Slovensku.
EKO dom Sad Lívia
Na exkurzii v Sade
Lívia pri Eko dome

Program stretnutia AVALON bol veľmi pestrý: prednášky, workshopy, prehliadka hradu, recepcia s kultúrnym program a celkom na záver exkurzia do ekologického ovocného Sadu Lívia v Kolíňanoch pri Nitre. Ako sa na celú akciu dívaš očami (spolu)organizátora podujatia? Čo sa podarilo k plnej spokojnosti a kde ešte boli rezervy?

Keď som v Pi večer o 20:30 odchádzal od hotela TATRA, bol som dosť unavený, ale spokojne unavený, ako po dobre vykonanej práci - hodnotiť však pripadne iným. Vždy sa dá niečo spraviť lepšie, rýchlejšie... Ja, či lepšie povedané my, sme spravili v najlepšom vedomí to, čo bolo v našich silách za daných podmienok a času.

Prehliadka hradu
Prehliadka hradu
Workshop Education
Workshop Education

Troška mi bolo ľúto, že som hostí vysadil na vlakovej stanici v Bratislave večer a "musel" ich nechať na ich vlastných silách a schopnostiach - vracal som sa autobusom za ďalšími účastníkmi do Trenčína. A zrejme nie je ľahké nájsť v Pi večer človeku zo zahraničia lacné a dobré ubytovanie, vychádzajúc však z ich mailov - všetci nakoniec šťastne docestovali, napr. aj prof. Babajev z Azerbajdžanu.

A ešte jedna vec, hoci otvorene môžem povedať, že zo strany hotela TATRA bol absolútne profesionálny prístup a z mojej strany plná spokojnosť, nie som zvyknutý organizovať podujatia mimovládnych organizácii až v takýchto reprezentatívnych priestoroch. Bola to však voľba AVALONU z viacerých variantov.

Stretnutie partnerov Nadácie Avalon v Trenčíne malo tri základné ciele: 1/ Vybudovanie siete AVALON 2/ Výmena informácií a 3/ Networking (dosiahnutie synergického efektu aktivít jednotlivých organizácií ich zosieťovaním). Ako hodnotíš podujatie očami účastníka? Pomohlo Ti v tvojej práci? Plánuješ v budúcnosti spoluprácu s Nadáciou AVALON?

Prezentácia Mirky Čiernej na konferencii AVALON
Prezentácia Mirky Čiernej na konferencii AVALON
Tu ešte potrebujem odstup a čas, možno viac konkrétnejších informácií o tom, akú úlohu by mohla sieť AVALON hrať v mojej ďalšej práci, resp. ja v nej. Priznám sa, že nemám jasný obsahový odkaz z podujatia, ani predstavu nadväzných aktivít...

S hlavnou myšlienkou vzájomného informovania sa a spolupráce MVO v priestore rozšírenej Európy som však plne stotožnený, aj preto som venoval svoj čas organizácii stretnutia. Ako účastník som si stretnutie nestihol tak zažiť ako som chcel, stále bolo čo (do)vybavovať. Ostáva mi čo to doštudovať, nechať dozrieť, počkať, ako sa situácia vyvinie... Ale ak to podmienky a čas dovolia, určite sa do niektorej z iniciatív siete AVALON rád zapojím.

Bola to dobrá voľba, urobiť stretnutie partnerov Nadácie AVALON v Trenčíne v hoteli Tatra? Čo považuješ za najväčší prínos podujatia?

Myslím, že to tak malo byť, niektoré veci jednoducho plynú, my ich len "zhmotňujeme". A najväčší prínos? Pre mňa osobne asi to, že podujatie prebehlo tak ako prebehlo, a že účastníci budú mať stretnutie AVALON, ako aj mestečko v srdci Európy – Trenčín - dlho zapísané v pamäti. Ja verím, že v dobrom.

Za rozhovor ďakuje Klaudia Medalová


Daniel Lešinský

Dano Lešinský
Dano Lešinský
Daniel Lešinský pracuje ako koordinátor projektu "Towards food quality and sustainable agriculture" v SR.
Je tiež koordinátor platformy Agro-eko fórum, ktorá podporuje rozvoj a presadzovanie ekologického poľnohospodárstva a všeobecnú „ekologizáciu“ poľnohospodárstva na Slovensku.


Kontakt:
CEPA - Centre for Environmental Public Advocacy
mail: lesinsky@changenet.sk; tel.: 0905 581076, fax.: 045 - 5321076


Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Daniel Lešinský o AVALONE ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií