BIO spotrebiteľ

Verejné obstarávanie podľa príručky Európskej komisie

18.11.2004 00:36 Zdroj: Poľnohospodár č. 4
Verejné obstarávanie využívajú školy, nemocnice, štátna správa aj samospráva. Európska komisia vypracovala príručku: "Zelené verejné obstarávanie". V nej vysvetľuje, ako môžu verejní nákupcovia verejné obstarávanie realizovať s prihliadaním na životné prostredie pri obstarávaní tovaru, služieb a prác.

Verejné orgány všetkých štátov únie vynakladajú ročne na verejné obstarávanie približne 1500 miliárd EURO.

Ak sa rozhodnú zakúpiť environmentálne vhodné tovary, služby a práce, pomôžu zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj EÚ. Zelené nakupovanie zvyšuje dopyt po zelenom tovare, podporuje zelenú výrobu a pomáha environmentálne vhodným technológiám presadiť sa na trhu. Zároveň prihliada aj na energetickú účinnosť a efektívne využívanie zdrojov, ako aj znižovanie odpadov.

Podľa nedávneho prieskumu v 15 členských štátoch, najväčšou prekážkou zeleného verejného obstarávania je nepripravenosť na stanovenie vhodných environmentálnych kritérií v súťažných podkladoch, rozpočtové obmedzenia súvisiace s vyššou obstarávacou cenou zelených produktov a služieb a právna neistota.

Ďalšie informácie:


Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články

 • Verejné obstarávanie podľa príručky Európskej komisie (práve čítate)
 • ÖkoKauf Wien

Diskusia: Verejné obstarávanie podľa príručky ...

  Verejné obstarávanie

  Nájde sa na Slovensku aspoň jedno verejné obstarávanie, ktoré sa riadi podobnými princípmi? Kde by som mohol násť tu príručku?
  Jano B.   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Zelená politikaNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií