BIO spotrebiteľ

Farmár, ktorý vsadil na kvalitu

07.12.2004 00:00 Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník, 09.11.2004
Biofarma Sasov pri Jihlave hospodári už trinásť rokov. Aké má výsledky a ciele?
„Postupne skupujeme pozemky v okolí a snažíme sa zveľadiť farmu“
hovorí spokojný Josef Sklenář, víťaz súťaže "Česká biopotravina roku 2004" s vlastným produktom Biouherák.

Snažia sa byť sebestačnými v energiách a pomaly vyrastá aj vlastný bitúnok, aby kvalita spracovania mäsa bola pod kontrolou farmy.

Biozemiaky, pohánka, sója, cibuľa, kŕmne zmesi pre zvieratá v biokvalite sú tiež súčasťou produkcie. Postupne podľa zvyšovania záujmu zákazníkov sa bude rozširovať aj ponuka produktov z farmy. Budúci rok to bude napríklad sušená bravčová šunka, tzv. pršut.

A víťaznému biouheráku zo Sasova sa venuje aj článok na stránke EKONOMu. Dôležitou novinkou u tohto bioproduktu je vlastne samotné spracovanie mäsa, kde namiesto dusitanových solí sa používa klasická morská soľ. A nezanedbateľné je aj to, že ide o finálny výrobok, nakoľko väčšina bioproducentov sa zatiaľ orientuje len na dodávanie surovín na trh.

Chce to viac odvahy a hlavne financií, venovať sa predaju finálneho výrobku. V Českej republike k tomu stále nie sú vhodné podmienky, i ked záujem zákazníkov naozaj narastá a potenciál tu je.

Našťastie firma Kostelecké uzeniny bola ochotná spolupracovať, nakoľko odbyt do zahraničia sa stal problematickým a na svetlo sveta prišiel biouherák bez konzervantov, farbív a stabilizátorov.

Budúcnosť bioproduktov malých producentov by mal zabezpečiť miestny trh, nakoľko do supermarketov preniknúť nedokážu. Sú to reštaurácie, obchody zdravej výživy, hotely. Príklad takého funkčného miestneho pôsobenia je farma Luční údolí vo Velehrade.
A tak Do sveta s biouherákom pôjde farma Sásov aj pre nás. Budeme sa tešiť, ked ju uvidíme a hlavne ochutnáme.

Ďalšie informácie


Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Farmár, ktorý vsadil na ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Ľudia    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií