BIO spotrebiteľ

Daniel Lešinský o konferencii Pesticides Action Network

19.11.2004 00:00
Len čo sa Daniel vrátil z konferencie o pesticídoch PAN (Pesticides Action Network) v Barcelone, ochotne porozprával o svojich mnohorakých zážitkoch. Napríklad aj o tom, ako si v Ženeve podebatoval s dvoma moslimami.
Dano, všetky štyri workshopy mohli byť veľmi zaujímavé. Ktorý si si vybral Ty? Dozvedel si sa niečo nové alebo spoznal si niekoho zaujímavého – osobnosť alebo organizáciu?

Antonio Bello | Daniel Lešinský
Antonio Bello na konferencii PAN v Barcelóne
Tematicky a obsahovo ma zaujali tri zo štyroch workshopov, ale keďže sme po fyzickej stránke zaživa nedeliteľné entity, vybral som si jeden – prvý - workshop: „Integrovaná produkcia v poľnohospodárstve“. Iste, nového bolo hodne, najzaujímavejšie snáď boli skúsenosti poľnohospodárov z regiónu okolia Barcelony (Katalánsko) - so záverom, že integrované poľnohospodárstvo by malo byť minimálnym štandardom pre prijímanie akýchkoľvek podpor (mám na mysli predovšetkým európskych dotácií). Jeden charizmatický zástupca ekologických a integrovaných poľnohospodárov Katalánska - Antonio Bello (na fotografii), vystúpil tak v plenárnej časti s prednáškou o používaní škodlivého Metylbromidu v Európe, ako aj v diskusiách našej pracovnej skupiny.

V Tvojom článku ma tiež zaujala informácia o Agro-centre. Kto ho prevádzkuje a z akých finančných zdrojov?

Závlahový systém
Závlahový systém
Agro-centrum
Stimulovanie rastu zatienením
Stimulovanie rastu
zatienením
Áno, toto Agro centrum či lepšie povedané Agropark, bol budovaný hlavne v období rokov 1996-1998, so spoločným financovaním EU (LIFE projekt), samosprávy regiónu - Katalánska a národným spolufinancovanim. Jeho vybudovanie sa však plánovalo prakticky už od roku 1994 v Strategickom pláne územného rozvoja Katalánska. Hlavným cieľom bolo demonštrovať optimálne a inovatívne využívanie pôdy v delte rieky LIobregat, riešiť problémy poľnohospodárskej prvovýroby regiónu a šíriť tieto poznatky ďalej. Pre účely jeho dlhodobého rozvoja bol prijatý tzv. Plán manažmentu a rozvoja a jeho riadenie spadá pod komisiu zloženú zo zástupcov farmárskych organizácií, samosprávy a zástupcov akademickej obce Katalánska.

Konferencia sa konala v ďalekej Barcelone. Aká bola cesta?

Cestoval som vlakom, snáď ako jediný účastník z krajín mimo Španielska a Francúzka. Je mojim presvedčením necestovať lietadlom, keďže tie poškodzujú životné prostredie z dopravných prostriedkov najviac. Paradoxom však ostáva, že cena spiatočného vlakového lístka je približne dva krát taká veľká ako cena letenky. Je to možné len preto, že negatívne dopady leteckej dopravy sa nepremietnu v cene letenky - znášajú ich všetci ľudia a naviac letecký benzín ako jediný nie je zdanený. Cesta do Barcelony mi trvala približne 32 hodín, cesta späť 47 hodín.

A zážitky z cesty? To je na samostatný príbeh, najmä spiatočná cesta mala originálne neočakávaný vývoj, kedy po meškaniach dvoch vlakov som musel prespať v Ženeve (Švajčiarsko) v ubytovni - Youth hostel, kde sme sa na izbe stretli ja zo Slovenska, Abdul z Dubaja a Tauseef z Pakistanu - obaja moslimovia, s vysokou školou a dobrou angličtinou. A napriek značnej únave všetkých a pokročilom čase sme o otázkach situácie v Iraku, Pakistane, problémoch ostatných moslimských krajín, terorizme, princípoch Islamu a jeho vzťahu k ostatným náukám strávili v nezabudnuteľnej diskusii približne dve hodiny. V priateľskej atmosfére a v snahe pochopiť toho druhého. Som rád, že moslimský svet má aj takýchto mladých, vzdelaných ľudí s ambíciou a odvahou meniť svet k lepšiemu, k svetu bez vojen a násilia. A musím dodať, že z mnohých trvaloudržateľných princípov Islamu sa máme veľa čo učiť aj my, civilizovaní Európania.

Ako sa ti páčilo samotné mesto? Chytilo Ťa niečo v Barcelone za srdce?

Park v Barcelóne
Park v Barcelóne
Areál Saleziánov
Areál Saleziánov
Popri pracovnom naplnení toho bolo veľa - zmysel Španielov pre priestor a tvary (napr. stavby Gaudiho), ich spontánnosť, niekedy až emotívnosť, schopnosť zapáliť sa pre veci verejné, krajina a flóra Stredomoria a v neposlednom rade - na ceste domov - otvorenie sveta Islamu a logiky myslenia moslimov.

Veľmi na mňa zapôsobil aj pobytovo-vzdelávací areál Saleziánov v Barcelone, kde prebiehala naša konferencia a kde sme boli ubytovaní.

A pocity po návrate domov? Stálo to za to, precestovať taký kus sveta kvôli jednej konferencii?

Áno. Môj stav po návrate domov by som možno definoval ako "unavený ale naplnený".

Posunulo Ťa to niekam?

Určite, nie len po stránke pracovnej - nové kontakty, naplánovanie spolupráce - spoločných projektov, ale aj po stránke ľudskej.

Za zaujímavý rozhovor ďakuje Klaudia Medalová

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Daniel Lešinský o konferencii Pesticides ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií