BIO spotrebiteľ

Týka se to také tebe (TSTTT)

01.02.2005 00:09
V dňoch 24.11.-28.11. 2004 sa v Uherskom Hradišti uskutočnil už 29. ročník festivalu Týká se to také tebe. Podujatie ponúka kvalitné filmy, odborné semináre, rôzne sprievodné podujatia a pestrý kultúrny program. TSTTT je akcia, kde človek získa nové poznatky, inšpiráciu pre ďalšiu prácu a kde môže stretnúť veľa príjemných ľudí, ktorých zaujíma ochrana prírody a podpora životného štýlu v súlade s prírodou a tradíciami.

História TSTTT

Spoluorganizátorom podujatia je Klub kultúry Uherské Hradišťe. Na jeho web stránkach sa o histórii a význame TSTTT píše:
TÝKÁ SE TO TAKÉ TEBE je tématický mezinárodní festival filmov a videoprogramov. Cieľom festivalu je upozorňovať verejnosť na filmové diela, ktoré sa vyjadrujú k ekologickým stránkám ľudskej existencie v dnešnom svete.
Festival TSTTT vznikol pred 29 rokmi. K zakladateľom festivalu patri aj ochránca prírody, novinár a publicista Josef Velek.

Filmový festival

Usmití víťazi
Režisér víťazného filmu Steve Lichtag
s Ing.Dagmar Rajčanovou, riaditeľkou CEVaV
SAŽP Banská Bystrica.
V centre pozornosti festivalu TSTTT je súťažná prehliadka filmov s ekologickou tematikou. Súťaží sa v dvoch kategóriách - filmy amatérske a filmy profesionálne.

Najúspešnejším filmom, ktorý získal dve z celkového počtu ôsmich ocenení, sa stal film Tanec modrých anjelov Steva Lichtaga (ČR).
Film získal Hlavnú cenu - Cenu Josefa Velka - za "emotívne posolstvo, ktorým autor posúva osobnú výpoveď postihnutej dievčiny do širšieho kontextu. V jej snoch pripomína zodpovednosť človeka za osud veľrýb a svetovej fauny vôbec", ako aj Cenu diváka.
Viac informácii - via Klub kultúry Uherské Hradišťe.

Výstava fotografiií

Výstava fotografií
TSTTT
Výstava fotografií
Z výstavy
Na TSTTT sa súťaží aj o najkrajšie fotografie v rámci troch tematických okruhov:
 • Chránené prvky našej prírody
 • Ochrana a tvorba životného prostredia
 • Pamiatky pre súčasnosť

Do súťaže bolo predložených celkom 185 fotografií od dvadsiatich autorov z ČR. Z nich 111 bolo prezentovaných počas festivalu.

Hlavnú cenu získal Vítězslav Jurečka z obce Hukvaldy za fotografiu "Hrad Hukvaldy" s prihliadnutím na snímky "Rákosí" a "Bažantnice").
Viac informácií - via Klub kultúry Uherské Hradišťe.

Seminár o ekologickom poľnohospodárstve pre spotrebiteľov

Info stánok PRO-BIO
Info stánok
Seminár o EZ
Seminár o EP
Ďalším rozmerom TSTTT sú odborné semináre, rôzne sprievodné podujatia a bohatý kultúrny program.
Celý program - via Klub kultúry Uherské Hradišťe.

Ekologické poľnohospodárstvo a biopotraviny v Českej republike už dávno nie sú témou len pre úzky okruh zainteresovaných - farmárov, výskumníkov, či pedagógov. Ukážkou, ako ich popularizovať v radoch širokej verejnosti, bol seminár "Ekologické zemědělství a biopotraviny - aktuality a zajímavosti pro spotřebitele", ktorý v spolupráci so Zväzom PRO-BIO zorganizovalo Informačné stredisko pre rozvoj moravských kopaníc Starý Hrozenkov.

Na seminári odznelo sedem zaujímavých prednášok/prezentácií, ktoré si pripravili osobnosti z radov ekologických poľnohospodárov, predstaviteľov Zväzu PRO-BIO, ako aj zástupcov predajní zameraných na predaj biopotravín:
p. Sklenář krája ocenený Bio Uherák
p. Sklenář krája ocenený Bio Uherák


 • Ekologické zemědělství - Quo vadis? Zamyslenie nad súčasnými trendami v ekologickom poľnohospodárstve, ilustrované ukážkami z filmu "Hledání EkoEvropy" (Ing. Jiří Urban, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Šumperk);
 • Kvalitativní parametry v ekologickém zemědělství (Ing. Jarmila Chladová, prodejna Zdravá výživa, Litomyšl);
 • Predstavenie Českej biopotraviny roku 2004 - Bio Uheráku a jeho výrobcu p. Josefa Sklenářa z ekofarmy Sasov pri Jihlave;
 • Predstavenie ďalšieho oceneného bioproduktu (v rámci súťaže o českú biopotravinu roka) a jeho producenta: Čestné uznanie za farebné čínske reďkovky a turín získal Ing. Petr Weidenthaler zo záhradníctva "Luční Údolí" Velehrad;
 • Skúsenosti so spracovaním a odbytom biopotravín v Bielych Karpatoch (Ing. Milan Drgáč, PRO-BIO regionální centrum Bílé Karpaty, Starý Hrozenkov)
 • Zdravotné riziká spojené s príjmom potravy- Je ekologické poľnohospodárstvo riešením? (Prim. MUDr. Hana Šarapatková, Interní a endokrinologická ordinace, Olomouc. Spoluautoři přednášky: Doc.Dr.Ing. Bořivoj Šarapatka, CSc.; Dr. Josef Dlouhý);
 • Pohľad na biopotraviny ako zdroje životnej energie (Evžen Brhel, fytoterapeut, Uherské Hradiště a Jiří Kovařík, Krajinka-Zdravá výživa, Uherské Hradiště).

Seminár pre spotrebiteľov však nemôže byť len o predstavovaní biopotravín slovom či obrazom. V zmysle 100x počuť, 10x vidieť, 1x urobiť (v našom prípade ochutnať:-), bola pre účastníkov pripravená ochutnávka regionálnych bioproduktov a potravín: jablká čerstvé i sušené, čínske reďkovky, mrkva, bio uherák, slanina, špaldový chlieb s nátierkami, syry... Vybrané bioprodukty a biopotraviny si záujemci mohli aj zakúpiť, napríklad aj slovenskú špaldovú múku, cestoviny, jabloňu či med.

Každý si mohol prísť na svoje

Príprava ochutnávky
Príprava ochutnávky
Ochitnávka
Ochutnávka
Ochutnávka a predaj v jednom
Ochutnávka a predaj
BIO obchod na TSTTT
BIO obchod na TSTTT
BIOzelenina z farmy
BIO zelenina z farmy
Biosyry zo Starého Hrozenkova
BIO syry
Špaldové moravské koláče
Špaldové koláče

Čo dodať na záver?

Všetkým organizátorom (Ministerstvo životního prostředí, Zlínský kraj, Město Uherské Hradiště, Město Uherský Brod, Odborový svaz pracovníků kulturních zařízení, Český svaz ochránců životního prostředí) i ďalším spoluorganizátorom XXIX. ročníka festivalu "Týká se to také tebe" patrí poďakovanie za jeho výborný priebeh!

Dovidenia na jubilejnom XXX. ročníku festivalu TSTTT v novembri 2005!


Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články

 • Týka se to také tebe (TSTTT) (práve čítate)

Diskusia: Týka se to také tebe ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií