BIO spotrebiteľ

Spôsoby predpestovania priesad

17.03.2005 00:06
V bežnej zeleninárskej praxi sa využívajú viaceré spôsoby predpestovania priesad. Predpestovanie nerozsádzaných, rozsádzaných priesad, predpestovanie priesad v balíčkoch a predpestovanie priesad v zakoreňovačoch.

Minule som Vám spomínal, aký je účel predpestovania, teraz sa zameriam na spôsoby.

Predpestovanie nerozsádzaných priesad

Na kvalitne pripravené záhony v krytých priestoroch, alebo vonku vysievame osivo zelenín výsevom do riadkov, alebo na široko. Po vzídení sa rastlinky ponechávajú na záhonoch až do štádia kedy majú 3-5 pravých listov a potom sa vysádzajú na trvalé stanovište vonku.

Prednosťou tohto spôsobu je, že je lacný a relatívne jednoduchý.

Nevýhodou je, že predpestované priesady sú nevyrovnaného vzrastu, preto ich musíme pred vysádzaním vytriediť, pričom odpad je až 50%.
Druhou podstatnou nevýhodou tohoto spôsobu predpestovania je silný presadzovací šok v dôsledku poškodenia korienkov pri vyberaní priesad zo záhonov, dlhšie trvajúce zakoreňovanie po vysadení na pole a s tým spojené riziko poškodenia oslabených rastliniek „škodcami“ a chorobami.

Predpestovanie rozsádzaných priesad

Pri tomto spôsobe predpestovania sa z hustých výsevov do debničiek rastlinky po vytvorení klíčnych lístkov rozsádzajú na väčšie a pravidelné vzdialenosti než boli vysiate. Tým sa im zabezpečí väčší priestor pre vývoj korienkov i nadzemnej častí a tak sa môžu rovnomernejšie vyviať.

Týmto spôsobom vypestujeme vyrovnané a zdravé priesady.
Ďalšou prednosťou rozsádzania je to, že na ďalšie pestovanie možno vybrať tie najsilnejšie rastlinky. Priesady majú lepší koreňový bal, pretože pri rozsádzaní (pikírovaní) sa skráti hlavný klíčny korienok, a tým sa podnieti tvorba väčšieho množstva bočných korienkov, než by sa boli vytvorili bez tohto skrátenia.

Nevýhodou rozsádzania je väčšia prácnosť a tým aj nákladovosť .

Výhody však prevládajú a preto je rozsádzanie priesad dôležitým pestovateľským postupom pre ekologické pestovanie zeleniny. Rozsádzať sa dá do debničiek, na záhony, do balíčkov, do zakoreňovačov, črepníkov a pod.

Nesprávny postup pri rozsádzaní

Nesprávny postup pri rozsádzaní

Pri vyberaní rastliniek, skracovaní korienkov a rozsádzaní sa zásadne rastlinky pridržiavajú za klíčny lístok (šipka). Zobrazeným spôsobom (pridržiavanie za stonku) často poškodíme krehké rastlinky a pracovný výkon je v porovnaní s držaním za klíčny lístok výrazne nižší.

 

Predpestovanie priesad v balíčkoch

Predpestovanie priesad v balíčkoch
Predpestovanie
priesad v balíčkoch

Predpestovanie priesad v balíčkoch je spôsob pri ktorom sa buď priamo vysieva osivo do strojovo vytvarovaných balíčkov zeminy, alebo do týchto balíčkov rozsádzame rastlinky s vytvorenými klíčnymi listami.

Rastliny v balíčkoch sa dobre zakorenia a majú kompaktný koreňový bal, ktorý sa minimálne porušuje pri vlastnom vysadzovaní na trvalé stanovište, kde sa rýchlo zakoreňujú a prakticky vôbec netrpia presadzovacím šokom.

Nevýhodou je nutnosť technického zariadenia na lisovanie balíčkov a dôsledné dodržiavanie receptúry miešania substrátu, kvôli nutnosti dosiahnutia dostatočnej miery odolnosti balíčka voči rozsypaniu sa a zároveň aj dostatočnej miery priepustnosti pre vzduch, vodu a korienky.

Balíčkované priesady musia byť uložené na podložkách, aby sa s nimi dalo manipulovať. V prípade, že sa pestuje na ploche pôdy v skleníkoch alebo fóliovníkoch, podložka zabráni prerastaniu korienkov. Balíčkovaná sadba vyžaduje častú, opatrnú zálievku. Balíčky nesmú v žiadnom prípade preschnúť a ani sa premočiť.

Predpestovanie priesad v zakoreňovačoch

Predpestovanie priesad v zakoreňovačoch umožňuje zachovanie výhod balíčkovania.

Nevyžaduje však zložité strojne vybavenie a je na to potrebné menšie množstvo substrátu. Určité náklady sú však spojené s nákupom zakoreňovačov.

Rašelinovo – celulózové zakoreňovače sú vyrábané z rašeliny a majú rozličný tvar a veľkosť. Rastliny sa v nich dobre zakorenia a pri vysadzovaní sa vysadia spolu so zakoreňovačom, ktorý sa v pôde rozloží a obohatí ju o humusotvorné látky. Sú však pomerne drahé.

Plastové zakoreňovače
Plastové zakoreňovače

Plastové zakoreňovače sú rozličného tvaru, veľkosti a konštrukcie. Dajú sa opakovane požívať a dnes sú štandartným spôsobom pestovania mladých rastlín.

V systéme trvalo-udržateľného pestovania zeleniny (TUZ) je použitie plastových zakoreňovačov optimálnym riešením kompromisu ekologických a ekonomických požiadaviek.

Z plastickej hmoty je vylisovaná „voština“ so sústavou buniek, ktoré sa naplnia substrátom. Do takto naplnených buniek sa vysieva osivo zelenín alebo sa rozsádzajú mladé rastlinky vo fáze klíčnych listov.

Vytvorený koreňový balíček je súdržný a pri opatrnejšej manipulácii sa takmer vôbec nepoškodzuje a vysadené rastlinky môžu nerušene pokračovať v raste.

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom predpestovania priesad, napíšte mi, alebo môžte reagovať dole pod článkom.

V dalšej časti o predpestovaní priesad budem hovoriť o faktoroch, ktoré ovplyvňujú kvalitu priesad. O teplote, svetle, vode, výžive, atď...

zakoreňovače rozsádzanie priesady pikírovanie
Hodnotenie: 82.8%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

Súvisiace články


Diskusia: Spôsoby predpestovania ...

  neviem

  neviem
  lolo   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií