BIO spotrebiteľ

Chcete BIO zeleninu? Otázky a odpovede

23.03.2005 08:19
V každom článku „Chcete BIO zeleninu...“ som napísala, že veci nie sú také jednoduché, ako sa pohľad zdajú, preto sa téme zeleniny v kvalite BIO budeme venovať aj naďalej. Ak máte akékoľvek otázky, píšte nám ich! Dnes sa budem venovať prvým otázkam a odpovediam.

Ako často bude zelenina distribuovaná?

Pani Gabriela za článkom Definujte, o čo máte záujem II píše, že vyplnenie kalendára je u nej závislé od toho, ako často bude zelenina distribuovaná...

Ako často bude zelenina distribuovaná? Predpoklad je, že zelenina bude distribuovaná tak ako je to vyznačené v kalendari. Teda 4 krát do mesiaca. Ale... Odberateľov musí byť dostatok, musia odoberať spolu dostatočné množstvo zeleniny a ich pestovateľ zeleniny nesmie byť od nich veľmi ďaleko.

Či bude zelenina distribuovaná záleží od spotrebiteľov

Z toho vyplýva, že spotrebitelia, okrem toho, že definujú svoju potrebu zeleniny sa musia spojiť! Preto súčastne s týmto článkom vychádza aj článok Chcete BIO zeleninu? Spojte sa! Tam je „návod“ ako urobiť ďalší krok k tomu aby zelenina v klvalite BIO bola pre Vás realitou.

Do kedy to je potrebné kalendár poslať?

Najlepšie hneď, keď ho vyplníte! Všetky kalendáre končia u p. Šlinského, ktorý ich spracuje. Čo znamená spracuje? Vloži si ich do svojho počítača a bude si ich ukladať do tej doby, pokiaľ Vás nebude dostatok na jednom mieste. Použijem citát p. Šlinského: V databáze budú porovnávané vzdialeností jednotlivých spotrebiteľmi medzi sebou navzájom a tiež medzi prihlásenými záujemcami o pestovanie. V okamihu vzniku dostatočne početnej skupiny odberateľov a jedného pestovateľa prechod do fazy 4.

Čo je fáza 4?

V citáte sa spomína fáza 4. Ešte som neodpovedala na jednu otázku a už sa vynorili ďalsie: Čo to je fáza 4? Koľko je tých fáz? Aké sú? Toto je na nieˇkoľko samostatných článkov a preto sa tomuto budem venovať postupne. Zatiaľ si povedzme, že celá postupnosť krokov ako dostať BIO zeleninu od pestovateľa k spotrebiteľovi je vypracovana panom Šlinským. Neide o postupnosť nepremyslech krokov, ale presnú cieľavedomú cestu.

Kedy bude možný odber BIO zeleniny?

Ďalej je treba narovinu povedať, že vyplnením kalendára sa nestane to, že už tento rok (2005) budete mať BIO zeleninu podľa tohto ako vyplníte kalendár potreby zeleniny. To preto, lebo možno Vás je zatiaľ málo odberateľov a veľmi pravdepodobne nie je vo Vašom blízkom okolí ani pestovateľ BIO zeleniny. Kalendár však aj napriek tomu vyplnite a pošlite, lebo ak ho nevyplnite - nespojite sa s ďalšími odberateľmi - ťažko sa nájde ten, kto Vám BIO zeleninu vypestuje. Ak nie je dopyt - nemôže byť ponuka!

Ale... je predsa len jedna výnimka. Aj tento rok už môžete mať BIO zeleninu. Ponuka však platí skôr pre mestá Nitra, Trenčín (a mesta na tejto trase), ďalej Mašekov mlyn a jeho okolie (Vráble). Samozrejme aj Bratislava ak sa nájde dostatočné množstvo ľudi v dostatočne krátkom čase.

O čo ide? Pán Šlinský aj tento rok bude samozrejme pestovať zeleninu a priesady. Tú si môžete objednať. Viac v samostatnom článku Ponuka priesad a zeleniny na rok 2005.

To by bolo na dnes asi tak všetko. Táto problematika je na viac ako jednu stránku. Aj naďalej sa jej budeme venovať. Ak máte otázky, píšte nám ich, alebo sa vyjadrite pod článkom.

Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Chcete BIO zeleninu? Otázky ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií