BIO spotrebiteľ

Faktory ovplyvňujúce kvalitu priesad III

01.04.2005 02:08
Kvalita priesad ovplyvňuje viacero faktorov. Určite je doležitý substrát, osivo, ale aj zakoreňovače, v ktorych priesady chceme pestovať.

Zakoreňovače


Voľba zakoreňovačov na výsev je podmienená niekoľkými faktormi. Najdôležitejším je požadovaná veľkosť priesady pripravenej na výsadbu a tomu primerane volené vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinkami. Rastliny, ktoré majú väčší vzrast a širšie listy, vysievame na väčšie vzdialenosti alebo z hustejších výsevov po dosiahnutí určitého štádia rastu následne rozsádzame na väčšie vzdialenosti.

Okrem týchto objektívnych skutočnosti je voľba veľkosti zakoreňovača podmienená aj subjektívnymi okolnosťami každého pestovateľa. Väčšie zakoreňovače sa ľahšie vysádzajú a lepšie znášajú premenlivosť podmienok prostredia pri predpestovaní a hlavne po vysadení na pole. Čím menej precízne dokážeme regulovať podmienky prostredia pri predpestovaní priesad a následne ich budeme vysádzať v menej priaznivých lokalitách, tým väčšie si volíme zakoreňovače. Vždy je to však kompromis medzi biologickou a ekonomickou stránkou - priateľnou mierou dobrého rastu rastlín a priateľnou mierou s tým spojenej námahy a nákladov.

Dnes sú dostupné zakoreňovače v širokom sortimente veľkostí, tvarov, technického riešenia a materiálov, z ktorých sú vyrábané. Z hľadiska biologických kritérií rozhodujúce sú objem buniek a ľahké vyberanie predpestovaných priesad bez poškodenia koreňového balíčka.

Ekonomické kritériá zohľadňujú použitý materiál, cenu, manipulovateľnosť, viacnásobné použitie, možnosť čistenia a pod.

Pestovateľský substrát

Substrát na predpestovanie je podmienený veľkosťou použitých buniek zakoreňovača. Substrát by nemal obsahovať časti väčšie než je 1/3 priemeru bunky. Nesmie obsahovať kamienky, nerozložené časti materiálu ako drevo, chuchvalce rašeliny, ílovité časti, ktoré majú za následok nesúdržnosť koreňového balíčka a s tým spojené ťažkosti pri vysádzaní.

Substrát musí byť bezpodmienečne dezinfikovaný, bez semien burín a zárodkov chorôb. Jednotlivé komponenty, z ktorých je namiešaný substrát, musia byť dokonale premiešané rovnomerne v celom objeme. Čím menšie sú bunky, tým vyššie sú nároky na jemnosť a homogenitu substrátu.

Krycí substrát

Väčšina druhov pestovaných rastlín klíči v tme, ale sú aj druhy, ktoré pre vyklíčenie vyžadujú svetlo. (viď tabuľky v predchádzajúcom článku)

Pri druhoch, ktoré vyžadujú tmu, výsevy zasypávame, tie, ktoré pre vyklíčenie vyžadujú svetlo, len mierne zatlačíme do povrchu substrátu. Pre rovnomerné vzchádzanie a vyrovnaný vzrast priesad je dôležité pritom zachovať konštantnú hĺbku výsevu, v našom prípade hrúbku krycieho substrátu. Krycí substrát musí byť dobre priepustný pre vodu a po zavlažení musí na povrchu veľmi rýchlo obschnúť. Len takto je možné sa vyvarovať poškodeniu - tzv. Padaniu klíčnych rastlín. Krycí substrát môže byť z toho istého materiálu ako pestovateľský substrát, len dôkladnejšie preosiaty. Používajú sa však aj iné materiály.

Vermikulit je ľahký nerast podobný sľude. Je to veľmi dobrý materiál použitý ako krycí substrát. Vďaka svojej svetlej farbe prispieva k lepšiemu osvetleniu klíčiacich rastlín a tiež zabraňuje prehrievaniu substrátu pri slnečných dňoch. Okrem toho dobre sa s nim pracuje. Podobné vlastnosti ma aj perlit predávaný pod názvom agroperlit. Na zasypávanie výsevov použijeme perlit s najjemnejšími časticami.

Najlacnejším a stále vhodným materiálom na krycí substrát je čistý riečny piesok. Ak máme dostupný len kopaný piesok, je potrebné ho pred použitím "preprať", tj. opakovane ho premývať až pokiaľ nezostane voda čistá, bez zákalov. Následne ho potom vysušíme a "prepálime" horúcim vzduchom v rúre na pečenie.

Osivo

Prvoradou požiadavkou je rovnomerné vzídenie vysiatych rastlín. Predpokladom je použitie osiva s vysokým percentom klíčivosti a dobrou energiou klíčenia. Na urýchlenie a rovnomerné vzchádzanie výsevov si osivo upravuje rôznymi spôsobmi:
Namáčanie sa robí tak, že osivo nasypeme do vody v sklenenej fľaši a niekoľkokrát premiešame. Potom necháme postáť v kľude aspoň pol hodinu a zlejeme. Ťažšie semienka klesnú ku dnu, ľahšie zlejeme s vodou. Semienka na dne nádoby potom môžeme ešte nechať predklíčiť tak, že ich pravidelne budeme rosiť, až kým sa neobjavia klíčky. Potom ich vysejeme.

V systéme ekologického pestovania je potrebné používať osivo z ekologického množenia. Bohužiaľ, dostupnosť takéhoto osiva zeleniny je veľmi malá a v sortimente druhov a odrôd veľmi obmedzená. Do obdobia, než sa táto nepriaznivá situácia zmení, používame osivá bežne dostupných zelenín, avšak bez chemického morenia.

Používať vlastné množené osivo je veľmi riskantné a možné len pri niektorých druhoch.

Efektívny spôsob predpestovania priesad

Ak Vám moje rozprávanie prináša úžitok, tak potom práve efektívny spôsob predpestovania priesad je ďalšia téma, ktorej sa budem venovať v ďalšej časti.

Ak máte otázky ohľadom predpestovania priesad, napíšte ich dole pod článkom. Rád Vám na ne osobne odpoviem.

vlastné semená urýchlenie klíčenia substráty semená osivo
Hodnotenie: 90%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

Súvisiace články


Diskusia: Faktory ovplyvňujúce kvalitu priesad ...

  Re: Faktory ovplyvňujúce kvalitu priesad III

  Dobrý deň,
  zaujímalo by ma aké odrody paradajok a papriky pestujete.
  Vďaka za odpoveď.
  Roman Sitkey   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií