... pokúšam sa vyplniť
kalendár a mám nejasnosti:
V prípade mrkvy, petržlenu, reďkovky, zeleru a cibule objednávam v príslušných políčkach množstvo v kg, alebo vo zväzkoch?
V zásade záleží od termínu. Na začiatku sezóny sa objednáva kusoch resp. zväzkoch, v plnej sezóne v kilogramoch. Prosím, všimnite si: v stĺpci „Druh zeleniny“ je pod niektorými druhmi zeleniny, ktoré sú na trh dodávané na kusy, resp. zväzky a aj na kg, je vo svetlohnedom prúžku uvedené „zväz.“ alebo „KS“. V stĺpcoch s cenami v jednotlivých týždňoch, kedy sa konkrétny druh zeleniny dodáva vo zväzkoch alebo na kusy, je cena v svetlohnedom rámčeku a v termínoch, kedy sa už dodáva na kg, je v žltom rámčeku.
Reďkovka guľatá a reďkev letná - aký je medzi nimi rozdiel?
Základný rozdiel je v termíne spotreby, vzhľade i chuti. Letná reďkev je v porovnaní s guľatou redkvičkou podlhovastá, žltej, bielej alebo karmínovej farby. Redkvička guľatá je v lete nekonzumovateľná, nakoľko jej tzv. vyšeptáva dužina – vatovatie.
Kaleráb objednávam asi na kilogramy nie na kusy?
Nad svetlohnedým políčkom je cena za ks, nad žltým políčkom je cena za kg.
Aký je rozdiel medzi čakankou šalátovou a čakankou pukmi?
Čakanka šalátová je zelenina, ktorá vytvára hlávky podobne ako šalát ľadový, je však viac odolná voči hnilobe ako šaláty. Existujú zelenolisté (tzv. cukrové) a červenolisté (Radicchio).
Čakankové puky sú v podstate rýchlené vybielené puky listov vyrastajúce z predpestovaných koreňov čakanky k rýchleniu.
Koľko baklažánov je napr. 0,04 - čo je odporučená dávka pre 3 osoby (podľa II. kalendára)?
Tieto čísla sú len pomôcka, nakoľko väčšina ľudí nevie, koľko vlastne čoho potrebuje. Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec. Tento kalendár nie je v tomto štádiu záväzná objednávka, ale len prieskum záujmu. Jeho vyplnenie a následné spracovanie však vytvára predpoklad reálneho splnenia zatiaľ len zbožných želaní jesť zeleninu v kvalite BIO. Takže bazírovanie na číslach, ktoré sú matematickým vyjadrením odporúčania vedátorov, je nateraz bezpredmetné. Keď príde ten správny čas (viď. "Čo je fáza 4" v minulých otázkach - pozn. redakcie), potom sa už so svojim pestovateľom budete môcť dohodnúť, koľko to tak asi je.
Niekedy p. Šlinský pestoval aj ovocie, napr. jahody. Teraz o tom neuvažuje v rámci tohto projektu?
Jahody, drobné ovocie a bylinky sú už nadstavbou základného systému a ako taká sa bude táto otázka riešiť, až keď sa vyrieši základný problém. Tým je vznik odberateľských skupín. Až potom sa bude dať zaoberať všemožnými otázkami šitými na mieru. Nateraz sa pokúšame zistiť, či to vôbec bude možné tým najlacnejším a najjednoduchším možným spôsobom – cez internet vytváranou databázou záujemcov o pestovanie a konzumovanie zeleniny v BIO triede kvality.
Ďalšie otázky a odpovede
Ak máte otázky,
píšte nám ich, alebo sa vyjadrite pod článkom. Samozrejme budem na všetky Vaše otázky odpovedať. Odpovedať budem nie len spotrebiteľom, ale aj potenciálnym pestovateľom zeleniny v kvalite BIO. Neváhajte a pýtajte sa!