BIO spotrebiteľ

Chcete BIO zeleninu? Otázky a odpovede II

04.04.2005 00:36
Ak „chcete BIO zeleninu...“ učite máte otázky, na ktoré chcete poznať odpoveď. Presne tak ako pani Gabriela. Jej otázky sa týkajú najmä vyplňovania „Kalendára potreby zeleniny“. Nabudúce možno budem odpovedať na Vaše otázky, preto: Pýtajte sa!
... pokúšam sa vyplniť kalendár a mám nejasnosti:

V prípade mrkvy, petržlenu, reďkovky, zeleru a cibule objednávam v príslušných políčkach množstvo v kg, alebo vo zväzkoch?

V zásade záleží od termínu. Na začiatku sezóny sa objednáva kusoch resp. zväzkoch, v plnej sezóne v kilogramoch. Prosím, všimnite si: v stĺpci „Druh zeleniny“ je pod niektorými druhmi zeleniny, ktoré sú na trh dodávané na kusy, resp. zväzky a aj na kg, je vo svetlohnedom prúžku uvedené „zväz.“ alebo „KS“. V stĺpcoch s cenami v jednotlivých týždňoch, kedy sa konkrétny druh zeleniny dodáva vo zväzkoch alebo na kusy, je cena v svetlohnedom rámčeku a v termínoch, kedy sa už dodáva na kg, je v žltom rámčeku.

Reďkovka guľatá a reďkev letná - aký je medzi nimi rozdiel?

Základný rozdiel je v termíne spotreby, vzhľade i chuti. Letná reďkev je v porovnaní s guľatou redkvičkou podlhovastá, žltej, bielej alebo karmínovej farby. Redkvička guľatá je v lete nekonzumovateľná, nakoľko jej tzv. vyšeptáva dužina – vatovatie.

Kaleráb objednávam asi na kilogramy nie na kusy?

Nad svetlohnedým políčkom je cena za ks, nad žltým políčkom je cena za kg.

Aký je rozdiel medzi čakankou šalátovou a čakankou pukmi?

Čakanka šalátová je zelenina, ktorá vytvára hlávky podobne ako šalát ľadový, je však viac odolná voči hnilobe ako šaláty. Existujú zelenolisté (tzv. cukrové) a červenolisté (Radicchio). Čakankové puky sú v podstate rýchlené vybielené puky listov vyrastajúce z predpestovaných koreňov čakanky k rýchleniu.

Koľko baklažánov je napr. 0,04 - čo je odporučená dávka pre 3 osoby (podľa II. kalendára)?

Tieto čísla sú len pomôcka, nakoľko väčšina ľudí nevie, koľko vlastne čoho potrebuje. Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec. Tento kalendár nie je v tomto štádiu záväzná objednávka, ale len prieskum záujmu. Jeho vyplnenie a následné spracovanie však vytvára predpoklad reálneho splnenia zatiaľ len zbožných želaní jesť zeleninu v kvalite BIO. Takže bazírovanie na číslach, ktoré sú matematickým vyjadrením odporúčania vedátorov, je nateraz bezpredmetné. Keď príde ten správny čas (viď. "Čo je fáza 4" v minulých otázkach - pozn. redakcie), potom sa už so svojim pestovateľom budete môcť dohodnúť, koľko to tak asi je.

Niekedy p. Šlinský pestoval aj ovocie, napr. jahody. Teraz o tom neuvažuje v rámci tohto projektu?

Jahody, drobné ovocie a bylinky sú už nadstavbou základného systému a ako taká sa bude táto otázka riešiť, až keď sa vyrieši základný problém. Tým je vznik odberateľských skupín. Až potom sa bude dať zaoberať všemožnými otázkami šitými na mieru. Nateraz sa pokúšame zistiť, či to vôbec bude možné tým najlacnejším a najjednoduchším možným spôsobom – cez internet vytváranou databázou záujemcov o pestovanie a konzumovanie zeleniny v BIO triede kvality.

Ďalšie otázky a odpovede


Ak máte otázky, píšte nám ich, alebo sa vyjadrite pod článkom. Samozrejme budem na všetky Vaše otázky odpovedať. Odpovedať budem nie len spotrebiteľom, ale aj potenciálnym pestovateľom zeleniny v kvalite BIO. Neváhajte a pýtajte sa!

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

Súvisiace články


Diskusia: Chcete BIO zeleninu? Otázky a odpovede ...

  BIO OVOCIE A ZELENINA


  Som z Liptovského Mikuláša a mám záujem o BIO ovocie a zeleninu, prosím Vás poraďťe mi, kde by som ju tam môhla v blízkosti kupovať.

  Ďakujem veľmi pekne.

  Nagyová
  Renáta   Reagovať
   
  0
   
  0

  Už pred mesiacom som čítala dané články o návrhu spojenia pri objednávaní bio zeleniny. Je samozrejmé, že ekologické myslenie a konanie je nesmierne dôležité pre celé ľudstvo a veľmi v našej spoločnosti chýba. Preto si naozaj cením Vašu iniciatívu v tejto oblasti.
  Rada by som si tiež objednala bio zeleninu, no nemám rodinu, a pre jedného človeka sú to dosť malé množstvá, navyše v bioobchode v Trenčíne, kde propagovali dané aktivity, mi nevedeli povedať nič bližšie ako pokračujú a či si ešte možno dané produkty objednávať.

  ďakujem.
  Lucia   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazínNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií