BIO spotrebiteľ

1. apríl - Deň vtáctva

04.04.2005 01:01
1. apríl je Deň vtáctva, aj preto, lebo v apríli k nám priletí asi 20 miliónov sťahovavých vtákov.
Apríl je mesiac, kedy k nám prilietajú sťahovavé vtáky v najväčšom množstve. Aj preto je 1. apríl - Deň vtáctva. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho asi dve tretiny v apríli. Väčšina vtákov prilieta z Afriky.

Dátumy jarných príletov sledujú členovia Spoločnosti pre ochranu vtáctva (SOVS). Ku dnešnému dňu zaznamenali na Slovensku už 29 sťahovavých druhov. Medzi prvými prileteli drozdy, škovránky a cíbiky, pred dvomi týždňami sa objavili prvé bociany a v týchto dňoch už boli na viacerých miestach pozorované aj lastovičky. Okrem známych poslov jari, medzi sťahovavé vtáky patria aj orol krikľavý, prepelica poľná, slávik alebo kukučka, ktorá prilieta až na prelome apríla a mája. Ako posledný prilieta hýľ karmínový až z ďalekej Ázie.

Prvoaprílová ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko–uhorskej monarchie. Založil ju už v roku 1900 prírodovedec Otto Hermann, ktorý žil a pôsobil v Brezne. K oslave Dňa vtáctva sa môže pridať každý, ak napríklad zavesí do záhrady vtáčiu búdku, zasadí strom, alebo zabráni vypaľovaniu trávy.

Podujatia SOVS ku Dňu vtáctva


Informačné stánky (Bratislava, Banská Bystrica)
Kurzy poznávania vtáctva (Bratislava, Zvolen)
Ornitologické vychádzky (Bratislava – Železná studnička)
Výstavy (Nitra)

Ďalšie informácie


Martin Sárossy, koordinátor lokálnych projektov SOVS, 0911-663377 sarossy@sovs.sk
Informácie o programe akcií SOVS – na www.sovs.sk alebo tel. 02-55422186.

Radi poskytneme rozhovory na nasledujúce témy:
 1. Prečo Deň vtákov? Prečo práve 1. apríl. Odkedy a v ktorých krajinách sa traduje?
 2. Sťahovanie vtákov. Ktoré vtáky prilietajú ako prvé, ktoré ako posledné. Prečo vtáky migrujú, podľa čoho sa orientujú. Ako vedia, kedy a kam sa majú vydať.
 3. Vtáčí spev oznamuje jar. Prečo vtáky najviac spievajú na jar. Čo vyjadruje vtáčí spev. Aj vtáčej reči sa dá rozumieť. Ornitológovia poznajú vtáky nie len po perí, ale aj po reči.
 4. Vtáky a človek. Spolužitie vtákov a ľudí. Vtáky ako symboly dobra i zla. Vtáky v ľudovej slovesnosti, pranostiky, príslovia a porekadlá.
 5. Ochrana vtáctva. Ako môžu ľudia v týchto dňoch pomôcť vtákom? Rady pre výrobu vtáčích búdok.

Hodnotenie: 73.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: 1. apríl - Deň ...

  Zabijak den.Nachital som veľa ľudí a najme rodinu...
  15luk1

  Využitie prírodných síl

  Navrhujem využiť prirodzenú migráciu vtáctva na prepravu tovaru medzi kontinentami. Také množstvo vtákov musí mať v súhrne ohromnú nosnosť a je škoda, že sa to patrične nevyužíva na zníženie ekologickej záťaže, ktorú predstavujú dnes bežné druhy dopravy.
  JOSHUA

  Je veími smutné že niektorí íudia zabijaju vtáky len tak pre zabavu.

  cawte
  Bia

  je to na nic
  vajoČítať celú diskusiu k článku (7 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Životné prostredie
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií