BIO spotrebiteľ

Ranč Transylwahnja
Rozhovor s Katarínou Pipa – Käser

12.04.2005 06:41
Pani Katarína Pipa – Käser sa narodila na Slovensku, ale väčšinu života prežila vo Švajčiarsku. Žila na dedine so psami i koňmi a denne dochádzala do zamestnania. Jej snom však bol život na ekofarme. V roku 1991 dala inzerát do slovenských novín a zo 100 ponúk si zakrátko vybrala 20 ha pozemok s lesom, poliami, lúkami, záhradou a prameňom neďaleko Rimavskej Soboty. V roku 1993 sa spolu s rodinou vrátila späť na Slovensko splniť si sen - vybudovať EKO farmu s chovom koníkov na vlastnej pôde. Dnes sa na Ranči Transylvánia cíti ako v raji...

Ako sa žije a čo sa ponúka na Ranči Transylvánia


Pani Katarína, predstavte prosím vašu farmu a jej osadenstvo...

Teľatá Jersey - Ranč Transylwahnja
Teľatá Jersey - Ranč Transylwahnja
Na farme žijem spolu s rodinou – manžel Reto Käser, syn Charly (5 r.), dcéra Enya (3r.) a v sezóne nám vypomáhajú brigádnici.

Sme malá rodinná farma na konci cesty v dolinke v Nižnej Kaloši pri Rimavskej Sobote. Obhospodarujeme 20 ha pôdy. Máme tu náš súkromný raj - u nás končí cesta a začína sa naša dolinka, ktorá je väčšinou ohraničená lesom. Našou prioritou je samozásobenie pre farmu a rodinu. Vyrábame rôzne mliečne produkty – jogurty, čerstvé a trvanlivé syry a pečieme chlieb z vlastného zrna. Máme vlastný, silný prameň s veľmi dobrou (a otestovanou) vodou. Tento zdroj je veľmi dôležitý pre budúcnosť a tak sa aj staráme o jeho udržanie.

Ranč Transylvánia je certifikovaný ako ekofarma. Ako hospodárite?

Kravky Ranč Translyvánia
Kravky Ranč Translyvánia
Naše pole, les a záhrada sú obrábané bez chémie. Nielen v záhrade, ale aj na poli niekedy treba ručne pracovať - napríklad obilniny, trávy a bylinky na poliach sejeme ručne. To je obľúbená práca celej rodinyJ. Viac motivácie už treba, keď ideme na pole trhať burinu... Niektoré práce robíme s pomocou koní – napr. obracanie sena, bránenie a pod.

Pracujeme v súlade s mesačnými fázami. Pri siatí sa riadime osevným kalendárom Márie Thunovej, ale aj pri iných činnostiach hľadíme na postavenie Luny (knihy autorov Johanna Paunggerová a Thomas Poppe).

Tým, že sme vo vlastnej dolinke a ohraničení lesom, neovplyvňujú nás susediaci hospodári, ktorí pestujú konvenčne – chemikálie od nich k nám nenatečú, ani ich sem nenafúka.

Prezradili ste o sebe, že sa venujete homeopatickej liečbe. Ste úspešná?

Dolinka na konci cesty
Dolinka na konci cesty
Áno - 99% prípadov v rodine alebo u zvierat viem takto sama vyliečiť.

A čo ochrana polí a záhrady?
Na poliach a v záhrade používame rôzne čajové alebo dynamizované zmesi proti hmyzu alebo burine.

Ako sa žije na Ranči Transylvánia zvieratám?
Zvieratá u nás žijú čo najbližšie k tomu, ako je im prirodzené. Kone (ťažné plemeno SHIRE HORSE, klusáky a poníky) sú voľne ustajnené na veľkých pastvinách a po celý rok sa môžu pásť a pohybovať. Kravky sú po celý rok pol dňa vonku na pastve. Aj v snehu ich púšťame, aby sa vyvetrali a mali pohyb.

Svinky majú voľné ustajnenie tiež vonku, môžu ryť do zeme a v lete im robíme bahenné kúpeleJ. Hydina a husi sa špacírujú po celom dvore a aj králiky môžu behať po tráve.

Bernské salašnícke psy sú tiež voľné a plnia funkciu strážcov pred divinou (líšky, diviaky). A nesmiem zabudnúť na mačky...

Ako fungujete, z čoho žijete?

Charlie a bahenný kúpeľ
Charlie a bahenný kúpeľ
Vzhľadom na to, že sme samozásobitelia, v našom raji máme skoro všetko. To, čo vypestujeme na predaj, nám stačí na pokrytie ostatných nákladov.

Návštevníkom ponúkame:
 • predaj bioproduktov z dvora (mliečne produkty, chlieb...)
 • jazdu na koni
 • po dohode skromné ubytovanie


To, čo vyprodukujeme vo veľkom, dodávame veľkoodberateľom, napríklad aj firme Ekotrend Myjava.

Máte zamestnancov?
Občas máme sezónnych brigádnikov.

Sú dvere na vašej farme otvorené pre návštevníkov? Čo ponúkate?
Srdečne pozývame predovšetkým rodiny s deťmi, aby si k nám urobili výlet. Je tu pekná príroda a návštevníci sa tu môžu oboznámiť so sedliackym životom a prísť do kontaktu so zvieratami na farme. Máme tu aj malé detské ihrisko a miesto na piknik s možnosťou opekania.

Treba sa vopred ohlásiť?
Miesto na piknik a detské ihrisko sú voľne prístupné, ak by ste však chceli prehliadku farmy a kontakt so zvieratami, je lepšie sa s nami dohodnúť vopred.

Robíte na farme aj nejaké kurzy alebo víkendové či prázdninové pobyty?
Zatiaľ sa u nás už dvakrát uskutočnil Ekotábor, ktorý organizuje Spoločnosť priateľov Zeme (fotogalériu z posledného tábora si môžete pozrieť na www.spz.sk). Bolo tu vyše 70 ľudí na desať dní a všetko prebiehalo v celkovej pohode – všetci sme boli spokojní a šťastní. Ekotábor sa plánuje aj na toto leto. Teraz v máji (27.-29.5.) sa u nás uskutoční kurz „Natural Horsemanship“, kde sa bude v malej skupine a pod vedením trénera pracovať s rôznymi typmi koní (bližšie informácie Milan Kovář, www.milankovar.wz.cz alebo telefón 00420 6055 15 178).

V budúcnosti plánujeme ďalšie rozšírenie ponuky akcií u nás.

Švajčiarsko a Slovensko – kontrasty a inšpirácie


Skoro celý život ste prežili vo Švajčiarsku, kde ste sa aj vydali. Čo Vás priviedlo k rozhodnutiu presťahovať sa na Slovensko?

Kurník z hliny
Kurník z hliny
Narodila som sa v Bratislave, ale v r. 1968 rodičia so mnou a s mojou sestrou emigrovali do Švajčiarska. V roku 1993 som sa vrátila späť na Slovensko splniť si sen - vybudovať BIO farmu s chovom koní na vlastnej pôde. Manžel Reto je rodený Švajčiar, ale už má aj slovenské občianstvo.

Dôvodov, prečo sme odišli zo Švajčiarska, je niekoľko:
 • Pôda je tam veľmi, veľmi drahá a nemali by sme vôbec šancu kúpiť pôdu alebo hospodárstvo (na to treba byť milionár alebo zdediť).
 • Švajčiarsko je veľmi „tesné. Tam neprejdeš 100 metrov, aby tam nebol dom, cesta alebo človek (okrem Álp). A s koňmi sa môže jazdiť len na cestách alebo v jazdiarni.
 • Konzum a luxus tam už vrcholí a nemá to dobrý vplyv na ľudí. Väčšina ľudí tam žije v prenajatých bytoch a spolu s ostatnými mesačnými výdavkami (drahé zdravotné poistenie) už nie je pocit istoty do budúcnosti. Veľa peňazí nezostáva a ľudia sa zadĺžia, lebo sú zvyknutí na konzum a luxus.
 • Posledné roky nezamestnanosť stále stúpa...


Ja som doteraz ešte nikdy neľutovala, že som sa vrátila na Slovensko.

Ako ste prišli k Vašej ekofarme? Bolo jednoduché získať pozemky v peknom prírodnom prostredí?
Keď som prvý krát prišla na Slovensko v roku 1992, tento kraj som vôbec nepoznala - len z rozprávania rodičov. Podala som si inzerát, že hľadám pozemok s lesom, lúkou, poľom, zásobou vody (prameňom), hospodárskymi stavbami a ako podmienku som ešte dala, že v okruhu 80 km nesmie byť chemická fabrika, ani jadrová elektráreň.

Na ten inzerát som dostala vyše 100 odpovedí. 50 záujemcov neuviedlo cenu, tak boli vyradení. Tie ďalšie ponuky som s otcom prebrala nad mapou (v strmých horách a na rovine som nechcela byť, ani v blízkosti ciest a tovární). 25 ponúkaných pozemkov som bola osobne navštíviť po celom Slovensku. Táto dolinka nás hneď očarovala – nebolo treba dlho vyberať.

Ako dlho už ste s rodinou na Slovensku a ste s vašim novým životom spokojní?

Plemeno Shire Horse
Plemeno Shire Horse
Žijeme tu od roku 1993. Máme veľa práce, ale sme spokojní, že si všetko pre život potrebné vieme dopestovať zdravé a že tu môžeme zdravo žiť. Prešla som na „priamy“ život. Vo Švajčiarsku bolo pre mňa veľkou otázkou, prečo mám ja pre niekoho robiť, kto mi povie, čo mám robiť, aby som potom za to dostala peniaze a mohla si kúpiť, čo chcem (napríklad biopotraviny) a nemám čas si to sama vypestovať. Takto robím na vlastnom a môžem aj ďalším ľuďom, čo si vážia biopotraviny, dopestovať a zároveň sa aj starám o prírodu.

Čo ste robili predtým?
Vzdelaním som humánna sestrička, asistentka veterinára a sociálna pracovníčka. Pracovala som u veterinárov, na konskej klinike, na psychiatrii a posledných sedem rokov som pracovala v ústave pre alkoholikov a narkomanov v Zürichu. Posledný rok pred presťahovaním som bola vedúcou ústavu. Bývala som na dedine so psami a koňmi, odkiaľ som denne dochádzala do práce.

Dodávam: nie sme vyučení sedliaci! Preštudovali sme veľa literatúry, veľa nás naučil poradca zo Švajčiarska a veľa sa ešte stále učíme.

Čo si myslíte o Slovensku a Slovákoch?
Vzhľadom na fakt, že som vyrastala vo Švajčiarsku, môžem len povedať, že Slováci majú dosť inú mentalitu. Iný kraj, iný mrav.....

Záleží Slovákom na životnom prostredí a kvalitných potravinách?
Je to pre Slovákov novota, hlavne tu v našom kraji!!!!!!!! Ľudia sú málo informovaní o výhodách biopotravín a nekladú taký dôraz na zdravú budúcnosť - naše zdravie, zdravie našich detí a našej prírody.

Vo Švajčiarsku je to inak?
Vo Švajčiarsku a vo väčšine krajín EU sú biopotraviny pevne „zakorenené“. V každom väčšom obchode majú veľký sortiment bioproduktov. Hlave rodiny s deťmi kupujú biopotraviny, pretože vedia, že tým podporujú zdravý vývoj detí. Štúdie už ukázali, že veľa detí (a stále to stúpa) má alergie rôznych typov a sú citlivé na všelijaké prísady v konvenčných produktoch - konzervačné látky, farbivá, ale aj zvyšky chemických hnojív a hlavne pesticídov.

Trávia Švajčiari dovolenky na ekofarmách a kupujú biopotraviny?
Vo Švajčiarsku teraz zaviedli nejaké zdravotné poisťovne pravidlo, že keď rodič vie doložiť, že dieťa bolo aspoň raz za rok na dovolenke u sedliaka (to je veľký trend, dovolenka u sedliaka), znížia mu mesačné platby. Lebo je dokázané, že deti, čo majú styk s prírodou a zvieratami, majú lepší imunitný systém a menej trpia na alergie.

Bioprodukty sa predávajú z dvora, na trhu, pri ceste alebo na zásielku poštou. Ekofarmári väčšinou predávajú svoje produkty vlastným - stálym - zákazníkom.

Hm, k podobnému kroku by sa mohli inšpirovať aj slovenské zdravotné poisťovne... Pani Katarína, čo odkážete Slovákom na záver?
Je veľká škoda, že väčšina bioproduktov sa zo Slovenska vyváža do zahraničia. Bolo by treba viac informovať verejnosť o význame biopotravín pre ich zdravie, ale aj pre prírodu. Na poliach sa používa veľa chémie a to škodí nám všetkým - voda i vzduch sú znečistené...

Ďakujeme za rozhovor, tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s Vami a prajeme celej Vašej rodine krásny život na ranči v lone prírody – tak, ako ste si to vysnívali!!!

Rodinná BIO farma
Ranč Transylwahnja
Reto a Katarina Käser - Pipa
Jablonec 202
98 252 Nižná Kaloša
0903 544 751
0903 353 222
E-mail: transylwahnja@gmx.ch

Hodnotenie: 75%, 8 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Ranč ...

  Krásny príklad :)

  Je to výborný tip (najmä) na leto, profesionálne zvládnuté otázky a podnetné odpovede.
  Už som to začal odporúčať známym.
  Ďakujem, len tak ďalej!

  J.
  JOSHUA

  Pred rokom som sama kúpila starý dom s pozemkami v Štiavnických vrchoch a uvažujem o ekofarme. Chcem robiť niečo, čo ma spolu s mojimi deťmi uživí a o čom som presvedčená, že ma bude napĺňať viac, ako žiť v pozícii zamestnanca. Príroda nám toho toľko poskytuje a my o tom veľakrát ani nevieme. Mnohí si klepú po čele, keď hovorím o svojich plánoch a žiaľ mám pocit, že to je všeobecný spôsob zmýšľania väčšiny Slovákov. Ja dávam prednosť nezávislosti, pokoju, prírode, zdraviu.
  KATKA

  Vynikajúci článok! Obdivujem Vaše úsilie, odhodlanosť a odvahu odlišovať sa a žiť v súlade s prírodou. Kiež by takých ľuďí bolo viac! Kiež by ich podporoval aj štát (a to nielen finančne). Slováci strácajú vzťah k vlastnej pôde, mladých ľudí zväčša vôbec nezaujíma otázka životného prostredia, nevedia, ako majú zaobchádzať so zvieratami. Od malička žijem v hlavnom meste, vyrastala som medzi panelákmi, ale vždy som túžila po úzkom kontakte s prírodou a všetok svoj voľný čas som trávila pri koňoch. Tu v meste majú ľudia iné hodnoty, vládne rozum a vytráca sa cit k všetkému živému. Je to smutné...
  EVALIN

  Je to veľmi príjemný článok a je dobré vedieť, že žijú medzi nami aj ľudia ktorým záleží na životnom prostredí a zdravom stravovaní, a že o tom len nerozprávajú, ale aj konajú. Ale skúste si u nás kúpiť usadlosť, zvieratá a potrebné technológie a zistíte, že okrem našich zbohatlíkov a zahraničných investorov si to našimec nemôže dovoliť. Veľa šťastia.
  Roman

  mojim snom je taktiez zit na farme so zvieratami a neotravovat sa vo velkom meste v kancelarii milujem kone a zvierata vobec. lenze pri byvani v byte sa toho vela chovat neda ved si predstavte kona na balkone:) najradsej by som sa prestahovala niekam na dedinu a mala pokoj, je to skvely clanok!!!!Čítať celú diskusiu k článku (14 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

EkofarmyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií