BIO spotrebiteľ

BIO spotrebiteľ - posol dobrých správ
Súťaž

25.04.2005 08:33
Stále je nádej, že sa vás život zmení, keď sa naučíte niečo nové. (V. Satir)

Vyhlasujeme súťaž o najlepšiu dobrú správu!


BIO spotrebiteľ by chcel byť poslom dobrých správ.
V máji - mesiaci lásky - je na to ten najlepší čas. Médiá nám denne prinášajú správy o politických šarvátkach, katastrofách, či iných udalostiach, ktoré nám pridávajú vrásky na čelo. Svet je predsa ale plný aj dobrých správ a krás, ktoré by mohli byť živou vodou pre našu dušu, keby sme sa o nich dozvedeli.

Preto milí naši...
... mali ste v poslednej dobe pekný zážitok zo stretnutia s múdrym, láskavým človekom? Dozvedeli alebo dočítali ste sa niečo, čo zmenilo Váš pohľad na svet či dokonca Váš život? Zistili ste, že vo vašom okolí žijú ľudia, ktorí sa venujú aktivitám, ktoré robia svet krajší? A chceli by ste o tom povedať svetu? Tak skúste napísať svoju dobrú správu o tom a pošlite nám ju. Aby ostatní ľudia mali možnosť vidieť a dúfať, že svet vie byť aj lepší, než sa javí z televíznych novín a denníkov.

Čo môžete vyhrať?


A že dobré správy treba odmeniť, sú pre vás pripravené aj skromné ceny:
10 najlepších príspevkov odmeníme inšpiratívnymi knižnými titulmi z ponuky neziskových mimovládnych organizácií, ktoré sú aktívne v oblasti ochrany životného prostredia, alebo inak robia svet krajším.

Zároveň autor najlepšieho príspevku bude navyše odmenený finančnou odmenou vo výške 1.000,- Sk!

Ako na to?


Váš príspevok, ktorý nepresiahne 150 slov, v elektronickej forme očakávame na adrese medalova@biospotrebitel.sk najneskôr do 25. mája 2005. Môžete tiež použiť formulár na stránke napíšte nám.

Porota


Zo všetkých príspevkov vyberie porota v zložení Silvia Szabóová (SOSNA Košice), Miroslava Heribanová (waldorfská škola), Juraj Hipš (Centrum ekologickej a environmentálnej výchovy Živica) a Richard Medal (Centrum environmentálnych aktivít Trenčín) desať najlepších dobrých správ a rozhodne o celkovom víťazovi.

Majte teda oči a srdce otvorené a dajte o tom vedieť! Tešíme sa na Vaše príspevky.

Čo dodať na záver? Víťazné aj nevíťazné, ale rovnako zaujímavé príspevky budú uverejnené na stránke BIO spotrebiteľ.

Hodnotenie: 60%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: BIO spotrebiteľ - posol dobrých ...

  Naozaj?

  Autorka článku píše:
  "Majte teda oči a srdce otvorené a dajte o tom vedieť! Tešíme sa na Vaše príspevky."
  A ja na to:
  Oči i srdce otvorené mám a tiež by som mohol na túto tému kadečo napísať. Ale posielať to akurát na túto stránku by bolo asi zbytočné.
  To, čo by som napísal, by nutne muselo úzko súvisieť s náboženskou tématikou a tejto oblasti sa, ako som už mal možnosť zistiť, programovo vyhýbate.
  Chcete byť nestranícki nielen politicky, ale tiež svetonázorovo...
  Nuž, proti gustu žiaden dišputát!

  JOSHUA
  JOSHUA

  .JOSHUA: ...a tejto oblasti sa, ako som už mal možnosť zistiť, programovo vyhýbate. Chcete byť nestranícki nielen politicky, ale tiež svetonázorovo... Prečo si myslíte, že sa tomu BIO spotrebiteľ vyhýba? Ako ste to konkrétne zistili? Nestranníckosť sa neprejavuje tým že sa o niečom nehovorí, nepíše.
  Pavol Fábry

  Joshua

  Jozef, jedna vec je nábožestvo a druhá - Láska.

  Láska, ktorá je svetlom, inšpiráciou, balzamom...Božská láska je slobodná. Je viac o hľadaní - duchovnej ceste - jednotlivca, nie o príslušnosti k určitej cirkvi či vyznávaní konkrétneho náboženstva.

  Ako to cítim ja, tak BIO spotrebiteľ je práve o tejto ceste jednotlivca. O drobných krôčikoch, ktoré robíme, aby sme našli pokoj v srdci a žili tak, aby sme boli svetielkom aj pre druhých ľudí.

  BIO spotrebiteľ je nestranný pokiaľ ide o politické strany a náboženstvá. K čomu sa hlásime je múdrosť a láska. A tie žiadne "škatuľky" nepotrebujú.

  BIO spotrebiteľ chce byť inšpiráciou pre život v súlade s prírodu - i sebou samými. Aj preto sme prišli so "súťažou" BIO spotrebiteľ - posol dobrých správ. Slovo súťaž je v úvodzovkách preto, že nejde o súťaž v pravom zmysle slova. Ide o to podeliť sa o časť svojho osobného príbehu, peknú myšlienku, zážitok - a darovať tak druhým kúsok samého seba.

  A aby som ani ja nezostala bokom, tu je moja dobrá správa v podobe malej básničky o veľkom sne "z iného sveta". Je o niečom krásnom, čo nás presahuje, dáva nám silu do každého dňa a napĺňa nás láskou a pokorou...

  SEN

  Stojím pred Tebou v nemom úžase
  kúpem sa v Tvojich lúčoch
  šatíš ma do lásky
  Ty tepla a svetla Boh.

  Kľačím pri Tvojich nohách
  dušu mi zaplavila radosť
  bozkám tie sväté nohy
  a nikdy toho pocitu nebudem mať dosť.

  Klaudia
  klaudia

  O PLURALITE

  Klaudia, takto to vnímaš Ty. Zodpovedá to Tvojmu poznaniu.
  Nechcem teraz polemizovať o tom, či alebo do akej miery máš pravdu. To by bolo na dlho...
  Ide mi o to, že na jednej strane vyzývaš ľudí k vyslovovaniu vlastných názorov a zážitkov, na strane druhej ich vyjadrenia cenzúruješ podľa kritérií vlastnej optiky. Ak by niekto používal vulgarizmy či otvorené osočovanie, bolo by to v poriadku. To do kultúrnej diskusie nepatrí.
  Ale ak sú na Tvojej (či možno Vašej) stránke tabuizované normálne slová a názory z oblasti spirituality (ktorá úzko súvisí so všetkými javmi v živote), potom je tu sloboda prejavu niečím veľmi subjektívnym a ohraničeným.
  Ty nijaké "škatuľky" nepotrebuješ, ale poznám bezpočet ľudí (aj spomedzi záujemcov o zdravú výživu), pre ktorých zakotvenie v konkrétnom duchovnom prúde znamená veľmi veľa. Možno viac, ako to, koľko éčiek či pesticídov obsahuje ich hmotná potrava...
  Ak má byť stránka biospotrebiteľ určená len pre hŕstku osvietených, ktorým je už naprosto jasná relativita akéhokoľvek rozdeľovania;
  alebo chce duchovnú rovinu života pre istotu celkom vytesniť zo slovnej komunikácie (len aby nevznikli háklivé polemiky);
  potom sú ambície tejto stránky o dosť oklieštenejšie, než by som od ľudí na Tvojej úrovni poznania očakával.
  Ak sa o niečom podstatnom programovo nediskutuje, môže sa to javiť ako úroveň vzájomného chápania sa, ležiaca kdesi za slovami. No podľa mojich skúseností ide skôr o ilúziu, stojacu na vratkých základoch nevedomosti o názorových rozdieloch, spôsobenej mlčaním o pokladoch trinástej komnaty.
  Z Vašich článkov sa človek dozvie dosť o tom, aké má čo chemické zloženie či genetický kód, aké hmotné postupy sa používajú pri pestovaní alebo chove, aké normy musí čo spĺňať a pod.
  Ale márne by som v nich hľadal niečo o tom, či sa ten ktorý farmár modlí za jemnohmotnú (prístrojmi nezmerateľnú) kvalitu svojej produkcie, či hľadá odpovede na riešenie svojich problémov v pravidelnom pohrúžení sa do meditácie, či aura tej ktorej potraviny vykazuje dostatok liečivej životnej sily, či spotrebitelia pri jedle ďakujú Bohu (alebo univerzálnej Láske) za Jeho dary a či v Neho vôbec veria, poznajú Ho...
  A práve tieto skutočnosti majú podľa môjho presvedčenia prinajmenšom taký významný vplyv na ľudské zdravie a kvalitu jeho života, aký majú merateľné chemické a fyzikálne ukazovatele.
  Viem, že je to horúca pôda pre polemiky.
  Ale skôr či neskôr sa bude musieť dospieť aj k diskusii na tejto úrovni - prelomiť spoločenské tabu o veciach nehmotnej povahy.
  Aby si mnohí zvykli na to, že o duchovnej rovine života má zmysel uvažovať (a hovoriť) nielen na nedeľných pobožnostiach či iných slávnostných príležitostiach. Že je súčasťou nášho každodenného života v každom okamihu - bez ohľadu na to, či si to práve uvedomujeme...
  Ak sa máme k niečomu snažiť zaujať nestranný postoj, musíme o tom najskôr niečo vedieť, aj poznať názory ostatných; nie ignorovať to pohodlným mlčaním. Inak sa spreneveríme svojmu predurčeniu.
  JOSHUA

  Cenzúra?

  Aby ste aj vy ostatní vedeli, o čom sa tu diskutuje...
  Joshua mi poslal krátko pred Dňom Zeme pekný príspevok, zakončený nasledovným citátom: "Ako by sa ľudia mali správať k Zemi?
  V duchu nasledujúceho citátu od jedného z velikánov dejín:

  ”Mali by sa správať tak, aby zemi, po ktorej kráčajú, nikdy neumožnili prevravieť k nim týmito slovami:
  ´Mňa treba uprednostniť pred vami. Veď si povšimnite, ako trpezlivo znášam bremeno, ktoré na mňa nakladá hospodár. Som nástroj neustále všetkým bytostiam odovzdávajúci požehnanie, ktoré mi zveril ten, kto je Zdrojom všetkej milosti. I napriek cti, ktorá sa mi dostala, a i napriek nesčíselným dôkazom môjho bohatstva, ktoré uspokojuje potreby celého stvorenia – podívaj sa na mieru mojej pokory a povšimni si, s akou úplnou podriadenosťou dovoľujem, aby po mne kráčali ľudské nohy...´”
  (Bahá´u´lláh)
  Ja som sa Joshuu opýtala, či by mu prekážalo, keby sme jeho pekné zamyslenie ku Dňu Zeme uverejnili bez tohto citátu. Odpísal, že nevadilo. Tak sme ho teda tak uverejnili.
  Mrzí ma, že Joshua vníma tento môj počin ako cenzúru. Mne sa jednoducho zdalo, že ku Dňu Zeme sa lepšie hodí príspevok, ktorý vychádza z nášho srdca, z nášho vlastného prežitku, poznania...
  Klaudia
  KlaudiaČítať celú diskusiu k článku (13 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Ostatné súťažeNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií