BIO spotrebiteľ

Záruka kvality a bezpečných potravín

18.05.2005 05:48
Ekologické poľnohospodárstvo je zárukou kvalitných a bezpečných potravín. Dostane od vlády podporu, ktorú si zaslúži?
Ministerstvo pôdohospodárstva volá po kvalitných a bezpečných potravinách. Presne také sú biopotraviny. Kedy sa o nich dozvie široká spotrebiteľská verejnosť? Prečo je ekologické poľnohospodárstvo na Slovensku stále na okraji záujmu ministrov?

Koncom apríla sa v Bratislave uskutočnila medzinárodná konferencia o potravinovej bezpečnosti na Slovensku. Hovorilo sa aj o agropotravinárskej legislatíve a sociálnych a ekologických dimenziách potravín.

Certifikované a zravé biopotraviny
Certifikované a zravé biopotraviny
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon hovoril na konferencii o tom, že (Roľnícke noviny, 29.4.2005):

 • bezpečnosť potravín je dôležitá zo zdravotného hľadiska, lebo tam, kde sú zdravé potraviny, je aj zdravý národ;
 • kontrolu potravín treba uskutočňovať z poľa až na stôl;
 • dôležitá komunikácia s verejnosťou, ktorá v súčasnosti nevie, podľa čoho sa má pri nákupe potravín rozhodovať.


Z tohto dôvodu vytvorilo MP na svojej webovej stránke portál, ktorého cieľom je informovanie verejnosti. Minister zároveň vyzval občanov, aby touto formou prispievali ku kontrole potravín a aby rezort upozorňovali na nedostatky v tejto oblasti.

Samé dobré správy, ale...


Ako "bežný" spotrebiteľ sa veľmi teším, že prioritou stratégie Ministerstva pôdohospodárstva SR v oblasti bezpečnosti potravín je ochrana, bezpečnosť a kvalita potravinárskych výrobkov. Každý predsa chce konzumovať kvalitné a bezpečné potraviny. Ako "bežný" spotrebiteľ ale neviem, že na trhu sa prednedávnom objavila aj nová kvalita, ktorá je štátom garantovaná a prísne kontrolovaná.

Chov zvierat s ohľadom na welfare
Chov zvierat s ohľadom na welfare
Reč je o bioproduktoch a biopotravinách, ktoré pochádzajú z kontrolovaného a certifikovaného systému ekologického poľnohospodoárstva, spracovania a distribúcie. Okrem toho, že spĺňajú všetky hygienické a potravinové normy, spĺňajú ešte aj mnohé dodatočné podmienky vyplývajúce zo Zákona o ekologickom poľnohospodárstve č.421/2004 Z.z., ktorý platí spolu s nariadením Rady (EHS) č. 2092/91 o ekologickej výrobe poľnohospodárskych výrobkov a potravín.

Na celý proces "od vidiel až po vidličku" dohliada v ekologickom poľnohospodárstve inšpekčná a certifikačná organizácia NATURALIS SK. Len na základe kontroly a pri dodržaní všetkých zákonných predpisov môže Naturalis vydať osvedčenie o pôvode bioproduktu alebo biopotraviny, ktoré producenta oprávňuje k tomu, aby svoju produkciu uviedol na trh ako "produkt z ekologického poľnohospodárstva". Pri kúpe bioproduktov a biopotravín má spotrebiteľ záruku najvyššej kvality a môže vysledovať ich pôvod až k bioroľníkovi.

Osobne som presvedčená o kvalite bioproduktov a biopotravín. Základný rozdiel je v produkčnom systéme. Pri produkcii surovín neboli používané žiadne agrochemikálie ani geneticky modifikované organizmy, pri spracovaní neboli používané syntetické potravinárske látky ani ožarovanie. Ako spotrebiteľ mám vyhrané. Nemusím sa báť pesticídov, hormónov, ani sa trápiť tým, ako sa poľnohospodár stará o zvieratá, pôdu či krajinu. Viem, že všetko je OK, že všetko sa deje v súlade s prírodnými zákonitosťami, s ohľadom na zdravie ľudí i dobré životné prostredie.

Nie som expert na problematiku. Len matka detí s alergiami, ktorá im chce dať kvalitné a bezpečné potraviny a ktorá túži po živote v súlade s prírodou - aby bola pôda stále úrodná, aby pohľad do krajiny bol potechou pre oko i pre dušu, aby všetky bytosti žili v dokonalej harmónii...

A tak sa pýtam...

Poľnohospodárstvo v súlade s prírodou
Poľnohospodárstvo v súlade s prírodou

Kedy začne slovenská vláda podporovať ekologické poľnohospodárstvo aspoň tak, ako v okolitých krajinách? Kedy povie širokej verejnosti, že biopotraviny sú zárukou kvalitných a bezpečných potravín? Kedy spustí mediálnu kampaň na podporu značky slovenských biopotravín?

Ekologické poľnohospodárstvo produkuje zdravé a bezpečné potraviny a prispieva k tomu, aby si pôda zachovala úrodnosť, aby sme dýchali čistý vzduch, pili čistú vodu a žili v rozmanitej krajine, ktorá je domovom čo najviac rastlinných a živočíšnych druhov a kde sa bude dobre žiť tejto i nasledujúcim generáciám. Kedy dostane od našej vlády podporu, ktorú si zaslúži?

Hodnotenie: 100%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Záruka kvality a bezpečných ...

  Aj ja sa pýtam

  Pani Medalová, ak toto všetko je pravda o biopotravinach aj ja sa pýtam: Centrum environmentálych aktivít je členom združenia Ekotrend. Napíšte mi jednu jedinú akciu samotneho Ekotrendu, ktorou podporili a priblížili biopotraviny širšej mase ľudi! Ministerstvu na tom až tak nemusí záležať, ale Ekotrend a farmari sú finančne závislí na tom či sa o biopotravinach niečo dozvedia. Veď zisk z predaja biopotraviny ide pre nich samotných. Alebo je lahšie čakať na dotácie?
  Marián

  klinec po hlavičke

  samozrejme že je ľahšie čakať na dotácie - to bol presne trafený klinec po hlavičke;
  poľnohospodárska produkcia (nielen tá ekologická) je pri súčasnom dotačnom systéme iba vedľajšia - poľnohospodári často nepotrebujú/nemusia predať, čo vyprodukujú, z dotácií už aj tak kráľovsky vyžijú :))
  j.

  Budem čakať na odpoveď.

  Nešlo mi o dotácie ako také. Chcel som poukázať, že niekto tu chce aby konala vláda a propagovala biopotraviny, ale sám Ekotrend, ako skupina ekofarmárov, na propagáciu biopotravín robí .... No čo vlastne robí? Rád si na tú odpoveď počkám.
  Marián

  pokus o odpoved

  Zväz Ekotrend sa zúčastňuje v rámci svojich možností
  výstav ako sú Agrokomplex v Nitre, či Danubia Gastro
  v Bratislave. Ale z otázky zákazníka, či BIO znamená
  výrobok pre diabetikov je nám dosť smutno.
  Zatiaľ nemáme na to, aby sme mohli mať plateného čo i len jedného človeka , ktorý by robil iba prácu zväzu.
  A tak to robíme popri svojej práci na farme.
  Za každú informáciu o možnosti získať určité prostriedky na propagáciu BIO vopred dakujeme.
  Zuzana Homolova

  Je to dosť?

  Pani Homolová. Skúsili ste napísať článok o biopotravinách a poslať ho do časopisov o zdraví, do časopisov pre ženy, do časopisov pre deti s tým aby ich vydali v niektorej zo svojich rubrík? Kolko člankov o biopotravinách ste poslali do nejakých internetových médii? Toto nestoji ani korunu! A netreba sa vahovárať, že nemáte zamestnaného žiadného človeka, veď toto je súčasťou Vašej práce na farme starať sa okrem iného aj o to aby som mal stále väčší odbyt.
  Na Agrokomplexe sa nečudujte takým otázkam, veď všetko okolo Vás je v podstate Vaša konkurencia. Pokiaľ viem, Agrokomplex nezorganizoval ani ra Ekotrend. Ja som skôr myslel akú akciu urobil Ekotrend samostatne, tam kde by sa prezentoval sám! Na stránke biospotrebiteľ čítam že v Čechách majú to či ono, týždeň biopotravín naposledy bolo spomenuté. Vy(všetci členovia Ekotrendu) v tom čase budete robiť na svojej farme a budete čakať na informáciu ako získať prostriedky na propagáciu BIO :(. Nehnevajte sa, ale podľa mňa je to žalostne málo!!! Ministerstvo musí byť len rado ak na Slovensku máme taký "žobrajúci a čakajúci" zväz ekofarmarov.
  MariánČítať celú diskusiu k článku (38 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Potravinová bezpečnosť
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií