BIO spotrebiteľ

Kompostovanie
Kurz kompostovania na Mašekovom mlyne

23.05.2005 07:40
Ako založiť kompostovisko? Pod vedením lektorov z Brdárky sme si kompostovanie prakticky mohli vyskúšať na rodinnej farme Mašekovej mlyn. Kurz kompostovania sa uskutočnil 7. mája 2005.
Lektormi boli Marcel Antal a Tibor Gajan z o.z. Alter-Nativa z Brdárky.

Okrem mňa boli ešte traja účastníci + p. Demeš a p. Lackovičová, ktorá ako vždy robila tylové zabezpečenie. Zvítali sme sa všetci v sobotu ráno v kuchynke. Všetci sme sa popredstavovali a hlavne dvaja lektori, ktorí porozprávali o sebe a Brdárke.

Potom sme išli k Agrokruhu, kde je mimochodom zatiaľ zasiata repa a už aj klíči. Tam bola veľká kopa biomasy = kopa hnoja, starého lístia, konáre za stromov, slama, zbytky rastlín z minulej úrody. Toto všetko viac menej na jednej veľkej kope. Tak sme si najskôr teoreticky rozprávali, ako sa zakladá kompostovisko, ako sa kombinujú rôzne materiály a potom sme to začali robiť naživo s tým, čo bolo k dispozícii.

Dôležité je, aby sa striedali suché a mokré hmoty, aby bol dobrý pomer dusíka (mokré) a uhlíka (suché) a tiež má byť celá kompostová kopa prevzdušnená. Na to sú dobré konáre, ktoré treba dať dospodu, aby tvorili vzduchovú bublinu.

Postupne sme spoločnými silami urobili jednu vzorovú tzv. nemeckú kopu, ktorá sa môže nazvať aj biopareniskom, lebo pri postupnom rozkladaní materiálu, z jej stredu sála teplo a na povrchu, kde je vrstva zeme, pomáha rásť teplomilným rastlinám.

Jej štruktúra je odspodu hore - konáre, lístie, kompost prekladaný slamou, senom, zvyškami rastlín...a navrchu 10 cm zeminy. Potom som odišiel, ale program pokračoval, lebo jeden z účastníkov - Martin, je špecialista na netopiere - má aj www.netopiere.sk, chcel predvádzať pozorovanie netopierov špeciálnym prístrojom.

Ak sa však chcete dozvedieť viac informácií o kompostovaní a vidieť aj fotografie z kurzu pozrite si článok Praktický kurz - Kompostovanie. (alter-nativa.sk)

Hodnotenie: 68%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Radoslav MakáňMikrobiolog pracujúci v mikrobiologickom laboratóriu.

Biopoľnohospodárstvo je jeho koníčkom. Prakticky sa mu venuje ako záhradkár vo svojej záhrade, a ako amatér sa oň aj zasadzuje.

Diskusia: Kompostovanie ...

  Kompost

  Hoci je clanok z minuleho roku, je ako kazda dobra vec stale aktualny. Kompost sa velmi dobre vydaril. Po roku je vhodny na vysadbu povodnych druhov drevin. Viac na:

  http://www.wrable.sk/fontis/fontis_fotogaleria_zachrana_drevin.html
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií