BIO spotrebiteľ

Etické oblečenie - viac ako móda

31.05.2005 08:29 Zdroj: ČTK
Etické oblečenie je po "Fair Trade" nová ponuka pre spotrebiteľov, ktorí sú ochotní priplatiť za kvalitný tovar, ak je za ním dobrá myšlienka.
Základom etického oblečenia sú bavlna alebo konope, ktoré neboli chemicky ošetrované, použitie recyklovaných doplnkov (napr. zipsy). K tomu aj spravodlivá odmena pre zamestnancov textilných prevádzok. Je sympatické, že práve etické obliekanie sa stalo novým módnym smerom v Británii.

Britskej Módnej návrhárke Katharine Hamnettovej išlo vždy o viac, ako o módu. Za lepší svet už dávno bojuje tak, že svoje tričká "zdobí" sloganmi odmietajúcimi jadrové zbrane, vojnu v Iraku, či naopak vyzývajúcimi k záchrane Afriky. Pri zrode novej kolekcie etického obliekania stála motivácia upozorniť na toxické pesticídy, ktoré sa v hojnej mierne používajú pri pestovaní bavlny. Podľa British Organic Certifiers Soil Association, ktorá je zástankyňou biologického poľnohospodárstva, je to až štvrtina svetovej produkcie insekticídov, ktorá sa používa práve pri konvenčnom pestovaní bavlny.

Ďalšia "celebrita", ktorá sa angažuje za etické oblečenie, je írsky rocker Bono Vox, líder kapely U2. Spolu s Katharine Hamnettovou vytvorili kolekciu etického oblečenia. Bono vyrába svoje odevy značky Edun v Peru alebo v Lesothe, pričom zamestnanci jeho dielní dostanú podstatne lepšie zaplatené ako inde vo veľkých textilných podnikoch. Bono je známy ako bojovník za práva tretieho sveta.

A čo spotrebitelia v Británii? Nadmerné používanie pesticídov pri konvenčnom pestovaní bavlny im asi vadí, pretože len za rok 2003 narástol predaj biobavlny vo Veľkej Británii o 38%.

Hodnotenie: 100%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Etické oblečenie - viac ako ...

  momentalne som v britanii a zaujimalo by ma ako sa volaju spolocnosti, ktore distribuuju taketo oblecenie...istotne by som si kupil, aspon by som mohol zhodnotit
  daimonion   Reagovať
   
  0
   
  0

  daimonion

  pozrite na www.edun.ie
  Martina   Reagovať
   
  0
   
  0

  myslím si že to čo tam je napísané je pravda.
  jaja   Reagovať
   
  0
   
  0

  kde by som mohla taketo oblecenie zohnat na slovensku?
    Reagovať
   
  0
   
  0

  pre bábätká odporúčam www.organicbaby.sk
  Mojej dcérke som tam kúpila pár vecičiek a sú veľmi fajn
  jana   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Fair Trade
Fair Trade - každým nákupom rozhodujeme o budúcej tvári sveta.
Prispievame k jeho ničeniu, alebo spáse.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií