BIO spotrebiteľ

Štíhla postava po celý život
alternatíva pre zázrak typu: ako schudnúť do plaviek

09.06.2005 08:40 Zdroj: Shane Heaton, www.whyorganic.org
Štíhla postava... Ako chudnúť do plaviek... Schudnite... atď. Valí sa to na Vás z každej strany. Ak chcete schudnúť, nepomôže Vám žiadna redukčná diéta.
Pozor! Tento článok nie je o tom, ako zázračne schudnúť do plaviek pred letnou sezónou. Súčasná veda o výžive hovorí jasnou rečou:

Ak chcete schudnúť, nedajte sa nahovoriť - žiadna redukčná diéta nezaberie


Vynechávanie jedál alebo znižovanie príjmu kalórií narúšajú alebo spomaľujú váš metabolizmus. Z dlhodobého hľadiska len viac komplikujú úpravu hmotnosti. Je známy fakt, že po ukončení redukčnej diéty človek zvyčajne priberie ešte viac, než čo „zhodil“.

Držte diétu!

Diéta - zabudnite na držanie diéty! Najlepšia rada je robiť pozitívne a trvalé zmeny vo vašom jedálničku smerom k optimálnej výžive – aby ste dobre jedli a zároveň zostali štíhli. Treba samozrejme jesť tie správne potraviny. Ale to už asi viete, ktoré to sú.

Počítajte kalórie

Kalórie - zabudnite aj na počítanie kalórii! Ak konzumujete potraviny s vysokým obsahom tukov a cukrov, ktoré sú chudobné na živiny a bohaté na kalórie, ako napr. sladkosti, biele/rafinované uhľohydráty, junk-food (bezcenné, doslova odpadové potraviny ako napr. chipsy,) sladené nealko nápoje – samozrejme potrebujete znížiť príjem kalórií.

Ale nie počítaním kalórií, ale tak, že si budete vyberať čerstvé ovocie, zeleninu, celozrné výrobky, oriešky, semienka, strukoviny, ryby a bio mäso.

Nemyslime si, že nízkotučné potraviny zoštíhľujú

Je známy fakt, že mnohé nízkotučné potraviny obsahujú zvýšené množstvo cukru. Je to tak preto, že tuk je dobrý „nosič“ chuti v jedle a keď je ho málo, treba pridať cukru, aby jedlo stále dobre chutilo. Nadbytočný cukor sa v tele ukladá do zásoby ako čo.....? TUK!

Takisto sa treba pozor na cukor vo výžive (vrátane sladených jedál a nápojov a bielych/rafinovaných uhľohydrátov). Samozrejme, mali by ste sa vyhýbať vysoko tučným produktom, ale stačí, ak ich budete konzumovať v menšom množstve alebo menej často. Kľúčový fakt o tukoch, ktorý je dobré si uvedomiť je, že nie sú všetky tuky rovnaké, napr. rybí alebo zeleninový zdroj tuku sú vo všeobecnosti dobré a nemali by ste sa im vyhýbať (ryby, oriešky, semienka, za studena lisované oleje a avokádo).

Cvičte

Na cvičenie tiež nezabudajte! Bez cvičenia neopustite domov. Môžete začať chodiť do telocvične, ale tiež zahrňte viac pohybu do vášho každodenného života. Viac choďte pešo. Jazdite na bicykli namiesto autom. Po schodoch choďte pešo – nie výťahom alebo eskalátorom. Dajte sa na záhradkárčenie.

Začnite mierne a postupne pridávajte – prílišné počiatočné nadšenie môže viesť k vyčerpaniu a strate motivácie.

Jedzte BIO

Ani na BIO nezabudajte! Dr. Paula Baillie-Hamilton, autorka knihy „Detox Diet“, hovorí, že naše prirodzené systémy regulácie hmotnosti sú otrávené toxínmi, ktoré zaťažujú našu pečeň a ukladajú sa v našom tuku, čím sťažujú nášmu telu očistu od iných toxínov a proces metabolizovania tuku.

Takže áno, hovorí, aj zo šalátu môžeme pribrať! Odpoveď? Vyhýbať sa chemickým kalóriám – tak, že budeme čo najviac konzumovať produkty z ekologického poľnohospodárstva a odstránime ďalšie toxíny z nášho domova, pracoviska, vody a záhrady. A hlavne...

Tešte sa zo života

A radosť zo života prežívajte! Zdravie nie je cieľom nášho života – je prostriedkom, ako žiť život plný radosti.

Najdôležitejšia vec, ktorú musíme urobiť v našom celoživotnom spôsobe stravovania, je urobiť pozitívne zmeny, ktoré nám prinesú radosť.... naše mentálne, emocionálne a sociálne zdravie sú práve tak dôležité ako naše fyzické zdravie. Vyberme si z ponuky zdravých potravín, ktoré nám chutia a ktoré nám robia dobre. Prečo nezačať napríklad biopotravinami?

Hodnotenie: 70%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Štíhla postava po celý ...

  schudnite do plaviek

  Veru, diéty sú nanič, akurát na "pošramotenie" nervov. A dôvody, prečo necvičiť sú vždy len výhovorky. Verte mi, ja to poznám. Nie každý človek môže byť manekýn, ale netreba sa tým utešovať. Je mi v podstate jedno, ako vyzerám v plavkách. Ale boľavé kĺby alebo "krátky dych" cestou po schodoch sú vždy tým najlepším signálom, že treba zhodiť zásoby.
  Martina   Reagovať
   
  0
   
  0

  Schudnite do plaviek

  Hľadám 20 ľúdí, ktorí chcu do leta schudnúť do plaviek :)
  Am..y   Reagovať
   
  0
   
  0

  A čo pitný režim?

  Je pitná voda aj čistá voda?
  Ponúkam Vám dozvedieť sa zaujímavé informácie z oblasti vody s kvalitou natur Evian, ktoré zvýšia kvalitu Vášho života s názornými, zaujímavými ukážkami.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  JE POZITIVNA ZIVOTOSPRAVA HNED VIDITELNA

  NIE, NIE JE STRAVOVAT SA Z BIO, SPORTOVAT A NEJEST FAST FOOD TREBA DLHODOBA ABY BOLA VIDIET NEJAKA ZMENA AJ 2 ROKY V KUSE ALEBO NAJLEPSIE CELY ZIVOT. ZDRAVA STRAVA SA DA KUPIT AJ LACNEJSIE NEZ TA NEZDRAVA LEN POTRAVINY A KOZMETICKE VYROBKY Z CISTO PRIRODNYCH MATERIALOV SU DOST DRAHE ALE VELMI UCINNE :-)
  VERONIKA   Reagovať
   
  0
   
  0

  mhno nevem ci to pomoze ae thak vyskusat tho mosem :D no shak uvidime :P
  DroBceKKkk   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Recepty, zdravá výživa
Receptár je o tom, ako dobre jesť, veľa neminúť a čo najmenej variť.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií