BIO spotrebiteľ

Pomôžte Tatrám

13.06.2005 12:39
Vážení priatelia, medzinárodná mimovládna organizácia WWF (World Wide Fund for Nature – Svetový fond na ochranu prírody) dnes spustila medzinárodnú emailovú kampaň adresovanú Predsedovi vlády Slovenskej republiky Mikulášovi Dzurindovi, aby zastavil ťažbu dreva v najcennejších územiach Tatranského národného parku. Pomôžte Tatrám aj Vy!
Chránené územia TANAPu
Chránené územia TANAPu
Štátne lesy TANAP-u ignorujú akékoľvek snahy Správy Tatranského národného parku a environmentálnych mimovládnych organizácii na zastavenie ťažby, ktorú začali v sobotu 4.6.2005 v Tichej doline.
Ticha dolina je zaradená medzi územia európskeho významu NATURA 2000 a je tiež súčasťou navrhovanej jadrovej zóny národného parku. Ťažbové aktivity v doline sa vykonávajú pod zámienkou protipožiarnych opatrení, ktorých naliehavosť a nevyhnutnosť nebola preukázaná.

Tatransky národný park je prírodným dedičstvom ľudí z celej Európy a preto by mal byt zachovaný ako miesto, kde príroda môže byt naozaj prírodou. Jadrová zóna je „srdcom“ každého národného parku, ktoré sa ponecháva plne na prírodné procesy a nevykonávajú sa v ňom žiadne hospodárske opatrenia. Hodnota národného parku spočíva v prírodnej hodnote jeho jadrovej zóny.


Tatry dnes
Tatry dnes
Predseda vlády ma právomoc zastaviť tuto ťažbu a mal by konať ihneď, aby sa ďalej nezvyšovali škody na prírodnej hodnote tohto citlivého územia. Môže nariadiť ministrom, aby tento problém riešili diskusiou všetkých zainteresovaných strán a konali až na základe spoločného riešenia.

Pomôžte zastaviť ťažbu a podporte e-mailovú petíciu na stránke Zachráňte Tatranský národný park.

Pomôžte zachrániť TANAP a pošlite tuto výzvu ďalej svojim priateľom.

Hodnotenie: 66.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Pomôžte ...

  Odpoved ministra vo fore na www.mpsr.sk

  Autor: Zsolt Simon (10.10.3.6 195.49.188.---)
  Dátum: 15. 06. 2005 11:18

  Vážený pán Jakuš,


  Štátne lesy TANAP-u Tatranská Lomnica v Tichej a Kôprovej doline postupujú v súlade s ustanovením § 29 zákona č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, ktorý vymenováva výnimky z podmienok ochrany prírody, pri splnení ktorých neplatí zákaz činností podľa tohto zákona. Jednou z týchto výnimiek je aj prípad, keď ide o bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka, majetku alebo bezpečnosti Slovenskej republiky cudzou mocou. Práce menovaná organizácia realizuje na základe rozhodnutia Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade.
  Odstraňovanie kalamitného dreva sa vykonáva v rozsahu požadovanom v tomto rozhodnutí. Práce sa uskutočňujú v záujme udržania zjazdnosti zásahových ciest v prípade vzniku požiaru. Pri uvoľňovacích prácach nedošlo k poškodzovaniu lesných porastov. V tejto oblasti nevidím dôvod na emotívne riešenia prezentované mimovládnymi organizáciami ani na obavy uplatnené vo Vašom dotaze.
  Z podnetu Občianskeho združenia VLK sa v týchto dňoch touto problematikou zaoberá inšpekcia životného prostredia. Objektívne stanovisko k Vašim otázkam možno zaujať až po uzavretí problematiky touto inštitúciou.


  S pozdravom

  Zsolt Simon
  minister pôdohospodárstva SR
    Reagovať
   
  0
   
  0

  ochranari je vam cest pozrite sa na tatry dnes
    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

TatryNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií