BIO spotrebiteľ

Vysoký krvný tlak

15.06.2005 08:38
Vysoký krvný tlak - hypertenzia - je civilizačné ochorenie. Zaujíma vás, čo by ste mali jesť, ady by ste uľavili vášmu srdcovo – cievnemu systému?
Vysoký krvný tlak je priamo zodpovedný za mnohé problémy srdca. Pokiaľ problém nenastane, človek ani nevie, že sa niečo deje. Srdce totiž musí pracovať omnoho usilovnejšie. To platí aj pre cievy. Takže ako by ste mohli uľaviť srdcovo – cievnemu systému tak, aby sa uľavilo aj vám?

 • Známe pravidlo o vzťahu množstva používanej soli a hypertenziou platí. Soľ treba obmedziť dlhodobo.
 • Hlavný napomáhači znižovania krvného tlaku sú sója a produkty z nej, ale aj obilné vločky. Samozrejme, pozitívny výsledok dosiahnete len pravidelnou konzumáciou.
 • Elixírom života je v tomto prípade šťava z červenej repy (cvikla) zmiešaná s medom. Ak nemáte radi cviklu, tak skúste šťavu z čerstvého ananásu.
 • Aj včelí med má svojím zložením minerálnych látok a enzýmov schopnosť znižovať vysoký krvný tlak.
 • Zo zeleniny poslúži hlavne celer (obzvlášť za surového stavu), potom aj baklažán, uhorky, ryžu natural, cvikla, vňať z petržlena, pór a aj tradične známa cibuľa, cesnak.
 • Z ovocia je hlavným pomocníkom grapefruit (významný obsah draslíka) a tiež agreše, jablká, banány, avokádo či mango.
 • Skúste zmesi bylín proti zvyšovaniu tlaku, ako napr. Čaj krvného tlaku.
 • Bylinné výťažky sú známe účinkami v boji proti mnohým ochoreniam – ak začnete užívať výťažky z arónie čiernej, pomôže vám znížiť tlak.
 • Z minerálnych látok potrebujete zvýšiť obsah vápnika, draslíka, horčíka, rutínu. A taktiež vitamíny E a B3. A kde ich nájdete?
   • Vápnik nájdete v maku, morských riasach, špenáte, sardinkách, kapuste
   • Draslík: strukoviny ako šošovica, fazuľa, sója, ďalej obilné klíčky, sušené slivky a marhule, kokos, mandle, hrozienka, vajcia, paprika
   • Horčík: pšeničné klíčky, otruby, sušené pivovarské kvasnice, fazuľa, hrach, arašídy, mandle, para orechy, šošovica, pistácie, mak, kakao
   • Rutín: hlavne pohánka v akejkoľvek podobe
   • Vitamín E: pšeničné klíčky, celozrné múky a cestoviny, brokolica, špenát, fazuľa, kapusta, vajcia
   • Vitamín B3 – niacín: pečeň, tuniak, mäso hlavne morčacia, či králičie, slnečnicové semiačka, arašídy, fazuľa.
Ak pozornejšie čítate, vidíte, že sa veľa srdcu lahodiacich potravín opakuje. Nuž, ostáva len nájsť recepty a s pokojom na ne. Lebo aj pokoj je tiež dôležitý.

Nech sa vám to darí a prajem dobrú chuť. A Vám pomáha na vysoký krvný tlak niečo iné, napíšte nám svoje skúsenosti pod článkom. V mene mojom, aj všetkých čitateľov, vám ďakujem.

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Vysoký krvný ...

Mám prosbu. Dnes mi namerali tlak 180/90, mám 56 rokov, po prechode. S prechodom som nemala žiadne problémy (ani návaly, ani pocity úzkosti nič.), len som pribrala 6 kg. Mám výšku 151 cm a 65 kg. Nakoľko som pravidelne cvičila aerobik, tá nadváha nebola viditeľná. Teraz kvôli úrazu cvičím len tak rehabililitačné na koleno.
Som zarytá abstinentka a nefajčiarka.
Stravujem sa veľmi racionálne, biele mäso, alebo rybu raz za týždeň. Ináč som vegetariánka, tmavé chleby, tmavé pečivo, celozrnná múka, strašne veľa ovocia a zeleniny.
Až do prechodu som mala skôr nízky, alebo ideálny tlak. Väčšinou - teraz - mávam tlak primeraný 130-150/80-90. Dnes som sa vyľakala. Je tento tlak vzhľadom na môj vek vysoký? Mám vyhľadať lekára a brať lieky (čo sa mi veľmi prieči). Prosím čo najskôr odpovedať. Moc ďakujem.
Vlasta

Mohlo byt toho trochu viac.
Benji

vysoký krvný tlak

Prosím Vás o radu, môj manžel má 40 rokov a už dlhší čas máva podľa mňa vyžší krv.tlak, zapisuje si ho, napr. 156/90 , 161/92, dokonca mal už aj 170/100, bol u svojej obv. lekárky- tiež mu tak namerala a vždy ho pošle opať na kontrolu. Snaží sa aj správnejšie stravovať, obmedzil br. maso- aj keď ho miluje, papá ryby, alkohol nepije, a aj keď mal rád pivko- ani to si už nedá, každý deň je cesnak, tlak sa mu výrazne neznížil . Mal by už užívať lieky na zníž. tlaku , alebo sa zatial nemusím obávať ? Fyzic. námahy má dostatok, no má pracov. stresy- nakoľko riadi malú firmu. Ďakujem s pozdravom ľudka
vinco


Mám 21 rokov, meriam 165 cm a vážim 70 kg. Namerali mi tlak 130/95. Je to normálne?
Mávam časté bolesti hlavy, ale až neznesiteľné.
co mám robiť? dakujem
nika

vysoky krvny tlak

trapi ma zdravotny stav mojho otca. ma 60 rokov a tlak 200/100, neciti sa dobre. Skusaju mu druhe lieky.
Ako mu mozem pomoct?
AlenaČítať celú diskusiu k článku (75 príspevkov)   Pridať názor

BIO magazín

Zdravie
Rubrika zameraná na zdravý životný štýl, zdravie z prírody a z (bio) potravín.Najčítanejšie v rubrike