BIO spotrebiteľ

Pestovatelia zeleniny nemajú veľké oči

16.06.2005 09:25 Zdroj: Agroportal.sk, 15.06.2005
Pestovatelia zeleniny to nemajú jednoduché. Minulý rok mnohí slovenskí pestovatelia zeleniny, po zvážení nákladov na zber, zeleninu radšej zaorali. Ako sa zariadili v tomto roku? Aké sú ich očakávania?
Peter HORVÁTH z Poľnohospodárskeho výrobno-obchodného združenia súkromných roľníkov v Mostovej (okres Galanta) hovorí:
Cítiť dopyt po čerstvej domácej zelenine, ale tá ešte nieje. Rajčiny zo zahraničia sú bez chuti a z domácej produkcie sú v predaji len paradajky, dopestované pod fóliou.

Dobre sa predával napríklad skorý kaleráb a šalát. V hypermarketoch dostať síce lacnú, ale obyčajne nekvalitnú zeleninu. Určite sa bude dariť regionálnemu predaju kvalitnej domácej zeleniny za dostupnú cenu.

Ďalší vývoj bude závisieť od kúpnej sily obyvateľstva. Som presvedčený, že kvalitná domáca zelenina sa časom bude opäť dobre predávať, ale treba „prežiť“ súčasné kritické obdobie.

Musíme sa napojiť na obchodné reťazce a naučiť sa s nimi obchodovať. V tomto roku „pôjde cez ne" okolo 70 - 75 percent z celkovej úrody zeleniny.

V súčasnosti každý riskuje, hľadá možnosti, ako prežiť. My sme sortiment zeleniny zachovali, akurát sme znížili výmery o polovicu, na 120 hektárov. Vlani sme zaorali 400 - 500 ton kapusty a po zime sme „vyhodili“ zo skladu najmenej 300 ton cibule.

V tomto roku sa rysuje dopyt po paprike či melónoch. Výmery oboch plodín sme zvýšili na 25 hektárov. Na približne 50 hektároch máme kapustovitú zeleninu a na zvyšku koreňovú zeleninu, špenát či cibuľu.
Košík slovenskej zeleniny v kvalite BIO
Pestovatelia zeleniny dokážu vypestovať
okrem zeleniny, aj zeleninu v kvalite BIO


V článku Zeleninári nemajú veľké oči (agris.cz) nájdete ešte ďalšie dva názory pestovateľov zeleniny, Viktora LESTYÁNSZKÉHO a Olivera ŠIATKOVSKÉHO, ktoré sa nesú v podobnom duchu.

Zámerne sme si vybrali prvý citát, pretože má v sebe istý náboj, ktorý chceme teraz využiť. Ako?

Obraciame sa na Vás, spotrebiteľov, s otázkymi. Otazok by sa dalo vysloviť naozaj veľa. My sa obmedzíme len na dve:

 • Pán Horváth hovorí, že v hypermarketoch je nekvalitna zelenina, ale napriek tomu sa chce (chcú) naučiť s hypermarketom obchodovať. Spotrebitelia, máte pocit, že ak bude v hypermarkete zelenina drahšia, bude aj kvalitnejšia?
 • Ak by ste v hypermarkete našli zeleninu v dvoch regaloch, v jednom lacnu zeleninu, v druhom drahsiu, ale BIO zeleninu, čo by ste si vybrali? Chýba Vám (aj v tom hypermarkete) zelenina v kvalite BIO? Mali by sa pestovateli zeleniny v kvalite BIO dostať do hypermarketov?


 • Budeme radi, ak nám napíšete Váš názor. My sa naoplátku budeme snažiť získať postrehy pestovateľov BIO zeleniny na to, ako vidia situáciu s predajom zeleniny oni.

Hodnotenie: 75%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Pestovatelia zeleniny nemajú veľké ...

  V hypermarkete

  V hypermarkete keby bola zelenina drahsia, tak by som mal pocit, ze hypermarket chce na mne zarobit, a nie to, ze ponuka kvalitnejsiu zeleninu. Keby bola zelenina oddelena na BIO ne NEBIO...? Este dlho tak nebude. Hypermarkety ponukaju "kvalitnu" zeleninu za najlepsiu cenu v meste uz dnes. "Zazraky" ja osobne neocakavam.
  Marián

  Bio-zeleninu, co si sam nedopestujem, si radsej objednam alebo kupim u pana Slinskeho, hoci bez formalneho certifikatu, ale zo zarukou ze kupujem bio kvalitu a zaroven podporujem domaceho biopestovatela, ktoreho poznam a ktoremu doverujem. Nerad nakupujem v supermarkete a tym podporujem jeho anonymnych majitelov...
  Pavol

  Ak by sa mali niekedy pestovatelia bio zeleniny dostať do nejakých hypermarketov, tak do bio hypermarketov.Aj keď mne osobne sa nepáčia ani tie.
  Martina

  PRESNOSŤ

  Mám rád presné vyjadrovanie - iba tak je mi celkom jasné, o čom je reč.
  V článku sa spomínajú iba HYPERMARKETY, pán Pavol vo svojej reakcii zas píše o SUPERMARKETOCH.
  Vôbec nie som si istý, či autor článku mal na mysli výlučne hypermarkety, alebo aj supermarkety. Pre mňa to nie je ani zďaleka to isté - v supermarketoch nakupujem bežne, v hypermarketoch len veľmi výnimočne...
  Azda by neuškodilo presne definovať, čo je supermarket a čo hypermarket. Myslím, že zďaleka nie každý v tom má jasno. V škole sme sa to neučili, lebo vtedy ešte obchody takého typu u nás neboli.
  Potom by som mohol vyjadriť svoje stanovisko k uvedeným otázkam.
  Jozef Neoral

  Presnost

  Jozef, mate pravdu. Patrim k starsej generacii a obchodne retazce, hypremarkety, supermarkety a nove formy obchodu sa mi akosi splyvaju... Privitam, ked upresnite rozdiely, ktore urcite nielen ja ale ja dalsi starsi ludia akosi neregistrujeme. Nie je hanbou sa poducit novej terminologii u mladych a vzelanych ludi. Rad nakupujem na trzniciach, kde dorabatelia predavaju svoje produkty a rolnicke prebytky. Na ich rukach a tvarach vidiet ich pracu a su hrdi na to co dopestovali a predavaju. Navyse su ochotni zo zakaznikom prehodit aj par ludskych a kvalifikovanych viet. Vo velkych anonymnych obchodoch zeny za registracnymi pokladnami mi pripadaju ako novodobi otroci, sustredeni najma na "ciarovy kod" a nikdy nekonciaci pas zakaznikov castokrat agresivnou reklamou zlakanych na akciovy tovar...
  PavolČítať celú diskusiu k článku (17 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Poľnohospodárstvo
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií