BIO spotrebiteľ

Dobré ráno, NEZÁBUDKA!

17.06.2005 07:19
Pár viet o škôlke Nezabudka v Banskej Štiavnici. Príspevok som poslala do súťaže Posol dobrých správ. Pokusila som sa vmestiť do tých 150 slov, až neviem, či tým skracovaním tam ostalo to podstatné :-).
Vchádza náš trojročný do škôlky.

Napije sa bylinkového či ovocného čaju (len máličko osladeného). Pridá sa k mieseniu cesta - budú piecť. Spoločná výzdoba triedy.

Sadenie v záhradke. Knižnica. Rozprávanie uja lesníka o stromoch, vystúpenie detí zo Špeciálnej základnej školy, predstavenie divadla, Hudobnej školy. Sauna.
Pravidelne Botanická záhrada. Prechádzky štiavnickými uličkami.

Pred polievkou zeleninový šalát, surová mrkva, kaleráb alebo kyslá kapusta. Špenátová polievka s kukuricou, cícerová, pohánková so zeleninou. V utorok ryby, vo štvrtok hydina.
Doma pripravená narodeninová torta (škôlka neponúka sladkosti, príp. narodeninové lízanky. počkajú deti v šatni a rodičia rozhodnú, či im ich ponúknu).

Pokojný hlas pani učiteľky. Jej pochopenie. Trpezlivosť. Pochvala. Pred spinkaním rozprávka aj objatie. Úsmev. Pohladenie.
Klub rodičov, na ktorom sa učíme lepšie rozumieť svojim deťom, učíme sa pomôcť im aj sebe.

Je toho ešte preveľa, prečo škôlke Nezábudke želám aj ja: „Dobré ráno!“

Teším sa z tohto ostrova citlivosti (a nádeje?).


Poznámka redakcie:
Tento príspevok získal v súťaži "BIO spotrebiteľ - posol dobrých správ" 1. miesto.
Je niečo, čo stojí za pochvalu vo Vašom meste či okolí? Stačí poslať krátku správičku... Potešíte a inpširujete mnohých ľudí.

Hodnotenie: 93.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Dobré ráno, ...

  PIONIERI

  Dumám, dumám..., no stále neviem, či v Nezábudke predbehli dobu; alebo inde dobu zaspali.
  Doba je asi na každom mieste taká, akí ľudia ju tam tvoria.
  Ak je ten opis pravdivý, patrí tým PIONIEROM môj obdiv.
  Jozef Neoral   Reagovať
   
  0
   
  0

  Nezábudka je skutočná

  Jozef,
  opis je pravdivý, hoci bol to len pokus o vmestenie sa do tých 150 slov, takže neviem, či som vystihla podstatu. Je toho naozaj veľa, čo v Nezábudke robia a hlavne čím sa odlišujú od iných škôlok. Aj ja obdivujem pani učiteľky (a nielen v tejto škôlke), že v dobe, ktorá je nejaká ubedákaná (samé: čo sa nedá a ako nie sú peniaze) hľadajú cestičky ako sa to dá a cítim, vidím, že deti sú ľúbené a každé je niečím výnimočné, v niečom šikovné - a toto im aj v škôlke dávajú na javo. Ani táto škôlka sa nevyhne problémom, aj tu sa riešia konflikty medzi deťmi, aj z tejto škôlky priniesie syn "zaujímavé slová" a pod. Čo oceňujem je, že sa hľadá riešenie problémov citlivo, páči sa mi, že na Klube rodičov sa o nich rozprávame, snažíme sa deťom porozumieť, naučiť sa rešpektovať ich, ale dávať im aj rozumné hranice. Myslím si, že láska, porozumenie a čas je to najdôležitejšie, čo deťom môžeme dať (a nie je to myslené ako fráza), aby boli citlivé, ohľaduplné k ľuďom ale aj všetkému okolo seba. Možno potom predídeme mnohým problémom - medziľudským aj medzi človekom a krajinou. Je to veľmi ťažké, výsledok neistý. Takže aj ja obdivujem každého, kto sa o niečo takéto pokúša.
  A najnovšie ma teší, že si špaldová krupica našla posledné týždne v nezábudkovskom jedálničku svoje miesto. Deťom chutí, takže v ňom, dúfam, zostane. Z výhry v súťaži Posol dobrých správ nakúpim ďalšie BIOpotraviny na "vyskúšanie." Prajem Vám príjemný deň.
  zuzana   Reagovať
   
  0
   
  0

  Ďakujem, postúpim ďalej :-)
  Jozef Neoral   Reagovať
   
  0
   
  0

  Fandím Mamičke, deťom, učkám...len tak ďalej!
  xxxx   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Súťaž
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií