BIO spotrebiteľ

Štátna veterinárna a potravinová správa nie je konkrétna. Prečo?

21.06.2005 07:23
Štátna veterinárna a potravinová správa nie je vo svojich správach dosť konkrétna. Prečo? Na moje otázky odpovedá MVDr. Martin Chudý, vedúci kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS SR.
Správy akou je napr. Úradná kontrola potravín v mesiaci Apríl 2005, ktoré vydáva Štátna veterinárna a potravinová správa nie sú dosť konkrétne. Neobsahujú mená konkrétnych prevádzok s popisom konkrétneho nedostatku, iba súhrn nedostatkov.

Preto som sa obrátil na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu s otázkami: Kde by som sa mohol dozvedieť detaily, kto čo presne nedodržal? Neplánujete zverejňovať aj takéto detailné informácie? Ak áno, kedy? Ak nie, prečo?

Vety ...

Vo všetkých organizáciách, ktoré vyrábajú alebo predávajú potraviny, bolo do laboratórií na kontrolu kvality a zdravotnej bezpečnosti odobratých 2 439 vzoriek. Z tohto počtu nevyhovovalo platným právnym predpisom 113 vzoriek, čo tvorí 4,63%

...sú síce pravdivé, ale spotrebiteľ nevie čo presne nevyhovovalo. Ministerstvu takéto hlásenie možno stačí, ale občanovi veľmi nepomôže. Aký mate na názor?

Na moje otázky odpovedá MVDr. Martin Chudý, vedúci kancelárie ústredného riaditeľa ŠVPS SR.
Činnosť Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR ďalej len "ŠVPS SR" ako orgánu veterinárnej správy a potravinového dozoru upravuje zákon č. 488/2002 Z.z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších právnych predpisov a zákon č. 152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov a ďalšie všeobecne záväzné právne predpisy.

Z uvedených právnych predpisov pre ŠVPS SR nevyplýva povinnosť zverejňovať informácie o výsledku veterinárnych kontrol a výkonu potravinového dozoru. ŠVPS SR je orgánom štátnej správy, ktorý môže konať len v medziach zákona a iných všeobecne záväzných predpisov. ŠVPS SR nebude a nezverejňuje konkrétne informácie o uvedených kontrolách a to aj pre skutočnosť, že na jej konania sa vzťahujú predpisy o správnom konaní, čo umožňuje kontrolovaným subjektom využiť riadne a mimoriadne opravné prostriedky prípadne inštitút správneho súdnictva a teda nemusí ísť o konečné rozhodnutie vo veci.

V prípade s ohľadom na zdravie ľudí a zvierat najzávažnejších porušení zákona a iných všeobecne záväzných právnych predpisov ŠVPS SR ukladá kontrolovaným subjektom informovať včas a vhodným spôsobom spotrebiteľskú verejnosť o nevhodnosti konkrétnych výrobkov.

Samozrejme o týchto skutočnostiach je spotrebiteľská verejnosť informovaná a zároveň prijímame bezodkladné opatrenia aby v žiadnom prípade nebolo ohrozené zdravie spotrebiteľa ( informácie do TA SR, SITA, rozhlasových či televíznych staníc).

Ostatne, tak, ako tieto informácie - ako ste aj vy uvideli zverejňujeme a predkladáme aj na MP SR, v obdobnej štruktúre boli formou správy o úradnej kontroly potravín informovaní poslanci NR SR ako aj relevantné inštitúcie EÚ.

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Pavol FábryVenuje sa programovaniu a tvorbe web stránok.
Články na stránkach BIO spotrebiteľ sú len malým spestrením jeho práce.

Diskusia: Štátna veterinárna a potravinová správa nie ...

  "Fiskalenie - namiesto priamej reci

  "... ŠVPS SR nebude a nezverejňuje konkrétne informácie o uvedených kontrolách a to aj pre skutočnosť, že na jej konania sa vzťahujú predpisy o správnom konaní, čo umožňuje kontrolovaným subjektom využiť riadne a mimoriadne opravné prostriedky prípadne inštitút správneho súdnictva a teda nemusí ísť o konečné rozhodnutie vo veci."

  Ked napriklad zdraviu skodlivu potravinu certifikovany kontroly organ zisti a zastavi jej predaj, bezny spotrebitel sa prakticky nic nedozvie. Ak navyse chybu sposobila ekonomicky silna obchodna organizacia, ktora ma na zaplatenie dobreho pravnika a zacne sa sudit ci korumpovat zle platenych statnych uradnikov, zahra pripad do stratena. V najhorsom pripade cast penazi, co pouziva na reklamu pouzie na zaplatenie pokuty ci zasponzoruje vplyvnu politicku stranu a predava dalej.

  Kotrola verejnosti zverejnovanim konkretneho obsahu nic nehovoriaceho a anonymneho 4,63% nevyhovujucich vzoriek by urcite vyvinula efektivny tlak na zvysovanie kvality. Mohlo by sa to diat aj na strankach nezavisleho Biospotrebitela. Mam vsak obavu, ze "Činnosť Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR ďalej len "ŠVPS SR" ako orgánu veterinárnej správy a potravinového dozoru upravuje zákon č. 488/2002 Z.z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších právnych predpisov a zákon č. 152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov a ďalšie všeobecne záväzné právne predpisy" to neumoznia urobit.
  Pavol

  Ani inak reagovat nemohol

  Pan Chudý ani inak reagovat nemohol. Pavol, ak chcete nieco zmenit, zmente zakon(ale teraz nemyslim len konkretne na Vas). A nemusi to byt v tom ze sa budeme zaoberat "nepoctivimi" predajcami, ale budeme si vsimat slusnych. Myslim, ze v tom by nemal byt problem zverejnovat vo vysledkoch predajne kde bolo vsetko v poriadku. Spotrebitelovi by to pomohlo. Nehovorim uz ani o tom ze pre obchod by to bola reklama ako hrom a kontrolorov by pozyvali na kontroly :-). Mne tu dost ludi vycita ako reagujem na Ekotrend. Pavol, teraz reaguje podobne... len tak medzi nami.
  Marián

  Ani inak reagovat nemohol...

  Marian, v mnohom mate pravdu, no zverejnovat vo vysledkoch kontroly predajne, kde bolo vsetko v poriadku zakon rovnako neumoznuje, nakolko ho chape ako bezplatnu reklamu podnikatelskemu subjektu zo strany Statnej veterinarnej a potravinovej spravy SR. Navyse cloveka, ktory by to urobil by okamzite podozrievali z klientelizmu. Preto ak mozete, vytipujte si par poctivych slovenskych prvovyrobcov biopotravin, pripadne aj z radov Ekotrendu, a pomozte im v cinnosti alebo pozitivnej reklame. Ako nezavisly, kvalifikovany a zda sa ze aj profesne motivovany clovek si to mozete (na rozdiel od pana doktora Chudeho) dovolit urobit, nakolko nemate ruky zviazane zakonom. Biospotrebitel a Ekotrend, ako obcianske iniciativy nepodporovane statom, to tak tiez zo striedavymi vysledkami robia. Svoju cinnost vsak mozu vykonavat iba v ramci svojich limitovanych casovych a financnych moznosti.
  Pavol

  Važte slová, prosím...

  Pavol píše: Ako nezavisly, kvalifikovany a zda sa ze aj profesne motivovany clovek si to mozete (na rozdiel od pana doktora Chudeho).... atd.

  Nepoznám pána doktora Chudého (tak ako ani Vás), ale nemyslím si, že je zavislý, nekvalifikovaný a profesne nemotivovany!!! Pavol, budem rád, ak sa budete venovať tomu čo pán Chudý povedal, ale jeho osobe sa venujte až vtedy, ak na tejto stránke bude článok o ňom. Ďakujem.
  Pavol Fábry

  Ospravedlnenie

  Ospravedlnujem sa za nevhodne zvolene spojenie slov a tym aj vzniknute nedorozumenie. Pana dotora Chudeho povazujem za vysokokvalifikovaneho odbornika vo svojom odbore. Ako predstavitel statnej spravy nemoze vsak byt nezavisly. Musi tlmocit formalne stanovisko SVPS SR. Nemam rad konfrontacny ton a skutocne ma mrzi ze som ho sam nevhodnou volbou slov nechtiac sposobil. Ako moderator diskusie preto, ak uznate za vhodne, zruste z mojho prispevku cast ...(na rozdiel od pana doktora Chudeho)... rovnako aj tuto odpoved a Vasu reakciu - aj spolu s nou, nakolko sa tym stavaju bezpredmetne a nevhodne k dalsiemu publikovaniu na kvalitnych a konstruktivne ladenych strankach Biospotrebitela. Dakujem za Vase upozornenie a spolupracu.
  PavolČítať celú diskusiu k článku (7 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Potravinová bezpečnosť
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií