BIO spotrebiteľ

Dotácie z únie otvárajú biofarmy

22.06.2005 07:16
Dotácie z únie otvárajú biofarmy je názov pomerne obsiahlého článku, ktorý prináša eTrend - týždenník o hospodárstve a podnikaní.
Článok "Dotácie z únie otvárajú biofarmy" s podtitulom "Sama predpona bio- ako obchodno-marketingová stratégia na úspech zdravších potravín nestačí" dosť napovedá. Z článku vyberám niekoľko zaujímavých postrehov:

 • Odborníci z Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické otázky poľnohospodárom odkazujú: Ak sa chcú výraznejšie presadiť na rozšírenom trhu únie, musia staviť na ekologické poľnohospodárstvo.
 • Stále viac Slovákov je ochotných si za zdravšiu výživu priplatiť.
 • Začiatkom tohto mesiaca (6/2005) hovorila evidencia o 213 farmároch so sumárnou výmerou 93-tisíc hektárov. Biofarmy tak pokrývajú už takmer päť percent obrábaných pôd. Svoje zohrali zaujímavé dotácie EÚ z Plánu rozvoja vidieka.
 • Ekologickým farmárom zvýšené dotácie kompenzujú nižšie hektárové výnosy. Vo vlastnom zaujme by ich však podľa neho mali využiť aj na zníženie cien hotovej produkcie smerom ku klasickým potravinám. Tak sa môžu prepracovať k vyšším predajom.
 • Ekologickému poľnohospodárstvu na Slovensku neprospieva vývoz neopracovaných plodín.
 • Pre biofarmy chýbajú spracovateľské kapacity, hlavne na mlieko a mäso.
 • Chýbajúce spracovateľské kapacity začnú vznikať až vtedy, keď si biofarmy vytvoria väčšie výrobno-odbytové združenia.
 • Na Slovensku je málo predajní špecializovaných na zdravé potraviny. Veľké hypermarkety ich síce ponúkajú, ale nie v osobitných oddeleniach.


Článok Dotácie z únie otvárajú biofarmy ( eTrend.sk ) si všíma aj prebytky potravín, tempo rastu ekologického poľnohospodárstva atd. Dobré čítanie.

Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Pavol FábryVenuje sa programovaniu a tvorbe web stránok.
Články na stránkach BIO spotrebiteľ sú len malým spestrením jeho práce.

Diskusia: Dotácie z únie otvárajú ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Ekologické poľnohospodárstvo
  Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií