BIO spotrebiteľ

Projekt Zelená škola - vyhlásenie 1. ročníka

27.06.2005 09:54
V súčasnosti končí pilotný(nultý) ročník projektu Zelená škola. Väčšina zo 48 zapojených škôl má pri záverečnom hodnotení veľké šance získať certifikát Zelená škola. Už je tu ale možnosť zapojiť sa do 1. riadneho ročníka projektu v školskom roku 2005/2006. Prihlásiť sa môžu materské, základné alebo stredné školy v Slovenskej republike do 20.9.2005.

Cieľ projektu: Zelená škola

Hlavným cieľom projektu Zelená škola je pomôcť školám nájsť cestu zmeny vedúcej k zdravšej, „zelenšej“ a aktívnejšej škole a spoločnosti. Inak povedané: podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu správaniu sa slovenských škôl, ako je prevádzka školy v medziach platných environmentálnych právnych predpisov, prevencia pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia, udržateľná spotreba zdrojov, environmentálna výchova a vzdelávanie žiakov, pracovníkov školy a spolupráca s miestnou komunitou a okolitým svetom.

Náplň projektu

Náplňou projektu je plniť úlohy stanovené Akčným plánom Zelenej školy, ktorý si každá škola stanoví sama, na základe svojich možností a na základe schopností svojho pedagodického aj nepedagogického kolektívu. Súpis všetkých možných úloh a aktivít, z ktorých si škola do svojho Akčného plánu vyberie, dostane každá prihlásená škola v projektovej príručke. Povinné oblasti plnenia úloh: výchovno - vzdelávací proces, voda, odpad, energia. Nepovinné oblasti plnenia: doprava, ovzdušie, zeleň, ochrana prírody a humánny prístup k zvieratám, používanie ekologických materiálov a produktov, zdravie. Každá prihlásená škola bude mať prideleného konzultanta, ktorý počas celého školského roku bude škole k dispozícii a koncom roka oboduje všetky splnené úlohy školy podľa pripravenej metodiky. Hodnotenie predloží rade Zelenej školy a tá následne podľa počtu získaných bodov udelí resp. neudelí škole certifikát Zelená škola. Certifikát Zelená škola sa udeľuje vždy na jeden kalendárny rok a po uplynutí jeho platnosti je potrebné ho obnoviť.

Projekt Zelená škola organizuje na Slovensku Spoločnosť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA. Národná kancelária projektu Zelená škola je v Trenčíne, v Centre environmentálnych aktivít (Mierové námestie 29, 911 01 Trenčín).

Svetové hnutie EcoSchools


Slovenský projekt Zelená škola je zapojený do svetového hnutia EcoSchools, teda do siete Zelených škôl v medzikontinentálnom meradle. Pre úspešné zúčastnené školy to znamená získať nielen česť vyvesiť zástavu svetového hnutia EcoSchools, ale aj možnosť zapojiť sa s ďalšími školami v Európe aj mimo Európy do spoločných projektov. Do programu EcoSchools je v súčasnosti zapojených vyše 5 miliónov žiakov z 31 krajín 3 kontinentov.

Organizátorom hnutia EcoSchools je nadácia Foundation for Environmental Education (FEE) - nezisková, mimovládna organizácia, zložená z vyše 30 krajín Európy, Južnej Afriky, Maroka, Kanady, Chile a niekoľkých krajín z karibskej oblasti. Bola založená v roku 1981 s úlohou podporovať medzinárodnú environmentálnu výchovu a myšlienky trvalo udržateľného rozvoja v súlade s Agendou 21.

Kto, dokedy a za akých podmienok sa môže prihlásiť do projektu?

Do 1. ročníka projektu sa môže prihlásiť akákoľvek materská, základná alebo stredná škola v Slovenskej republike, ktorá spĺňa požadované podmienky (presné znenie na stránke CEA), napríklad:
 • Na pôde školy nie sú umiestnené žiadne automaty na kávu v plastikových kelímkoch a na ”krabičkové” nápoje (akceptujeme prechodné obdobie do konca januára 2006). Automaty využívajúce systém spotrebiteľom donesených nádob sú akceptované.
 • Škola na svojej pôde neumožňuje propagáciu žiadnych spotrebiteľských súťaží zameraných na podporu konzumného spôsobu života.
 • Prevádzkou školy nedochádza k žiadnemu porušovaniu environmentálnej legislatívy SR (zákony, vyhlášky, VZN).
 • Prihlásiť sa treba do 20.9.2005 . Registračný poplatok je 1200,- Sk (školy v Klube škôl environmentálneho minima majú 25% zľavu – tj. platia 900,- Sk) + 3,- Sk na žiaka školy.

Aké výhody prináša zapojenie do projektu Zelená škola?

Žijeme v dobe, kedy dochádza k zásadnej prestavbe spoločnosti a teda aj školstva. Školy budú zanikať, zlučovať sa ... a tie ostatné budú vstupovať do ostrej konkurencie o zostávajúcich žiakov pri klesajúcej populačnej krivke. Rodičia sa v procese výberu budú pýtať: "Prečo by som mal dať dieťa práve na túto školu?". Zelená škola je spôsob ako sa odlišovať v procese výberu. Škola dáva najavo, že jej záleží na životnom prostredí ako na miestnej tak celosvetovej úrovni. Pre žiakov, rodičov a širokú verejnosť je z ocenenia zrejmé, že škola má aktívnych a schopných pedagógov a žiakov schopných tvorivo a aktívne pristupovať k ochrane prírody.

Ďalšie výhody:
 • možnosť získania certifikátu s celosvetovou platnosťou a vlajky EcoSchool
 • možnosť získania renomé v komunite
 • zefektívnenie ekonomiky prevádzky školskej budovy (zavedením úsporných technológií pri hospodárení s vodou, energiou, odpadmi...)
 • medializácia školy v súvislosti s projektom
 • možnosť získania hodnotných cien od sponzorov
 • možnosť profesionálnej konzultantskej pomoci počas projektu aj po jeho skončenív
 • možnosť zapojenia sa do medzinárodných projektov v rámci programu EcoSchools (napr. Linking Project)
 • autorizovaný prístup školy do e-mailovej konferencie účastníkov projektu Zelená škola
 • pravidelné získavanie aktuálnych informácií prostredníctvom elektronických novín
 • možnosť účasti na regionálnych stretnutiach Zelených škôl.


Celý text vyhlásenia 1. ročníku projektu Zelená škola, základné pravidlá projektu, ako aj prihláškový formulár (na stiahnutie) nájdete na www.cea.sk.

Kontaktná adresa:
Národná koordinácia
Mgr. Richard Medal
c/o Centrum environmentálnych aktivít, Mierové námestie 29, 911 01 Trenčín
tel.: 0905 469 707, tel./fax: 032/6400400
e-mail: cea@changenet.sk
web: www.zelenaskola.sk

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Richard MedalVyštudoval učiteľstvo Biológie – Chémie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Prahe. Od skončenia školy sa zaoberá environmentálnou výchovou – ako pedagóg v škole, mimo školy, cez prázdniny, s deťmi, mládežou, učiteľmi...

Súvisiace články


Diskusia: Projekt Zelená škola - vyhlásenie 1. ...

  Zelená škola

  Projekt "Zelená škola" je síce veľmi dobrý, ale pri súčasnej finančnej situácii šôl a školských zariadení veľmi pochybujem o tom, že si určený vstupný poplatok bude mať z čoho škola zaplatiť. Máme založené občianske združenie na podporu zdravých aktivít s deťmi MŠ, ale sústavne zápasíme s nedostatkom peňazí a sponzori radšej dajú peniaze na inú reklamu. Možnosť prihlásenia by som doporučila prehodnostiť. Ináč myšlienka je pekná a držím Vám palce. Som učiteľka, vegetariánka a Vaša čitateľka.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Vazena pani ucitelka, podla mojho nazoru je registracny poplatok a jeho vyska zvolena spravne. Akakolvek iniciativa, ak nie je o nu seriozny zaujem a nie je budovana zdola (jej ucastnikmi) nema totiz sancu na prezitie. Spoliehat sa na sponzorov a postavit sa do polohy "zobrajuceho mnicha" je pre skolu nedostojne a navyse takymto postojom deformuje myslenie svojich ucitelov a ziakov. Vysku poplatku potrebnu pre udrzanie a dalsi rozvoj tejto zasluznej iniciativy skola hravo zvladne aj svojimi silami - napriklad zberom a predajom papiera, zeleza, flias atd. Na to nie je treba ziadny sponzoring - iba prilozit ruku k dielu a dat peknym slovam a myslienkam konkretny obsah.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Naša škola vyplnila formulár, uhradila účastnícky poplatok a teraz by sme radi vypracovali Akčný plán pre školský rok 2005/2006. Chcela by som vedieť, kedy môžeme očakávať nové úlohy, keď na internetovej stránke sú LEN úlohy z predchádzajúceho ročníka. Čo je tých 20% v ktorých sa budú úlohy líšiť? Je potom dostatok času na vypracovanie, ak do konca októbra (čo je termín na vypracovanie plánu) ostáva už len 25 dní (ak zarátam víkendy)?
    Reagovať
   
  0
   
  0

  podla mňa je to dobré aj naša škola sa zapojila, a ja som vlastne takou pomocnou silou na škole zdokonaľujeme to tam aj s jednou pani učiteľkou ..ktorú tým to pozdravujem:D a posnažíme sa aby sme dostali titul ZELENÁ ŚKOLA
  Sisa   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií