BIO spotrebiteľ

Hlad v Afrike môže vyriešiť ekologické poľnohospodárstvo

30.06.2005 07:22 Zdroj: news.independent.co.uk
Tewolde Berhan, šéf Agentúry pre životné prostredie v Etiópii verí, že ekologické poľnohospodárstvo vyrieši hlad v Afrike. Prečo tomu verí?
Napriek intenzívnemu tlaku biotechnologického priemyslu, africké národy sa čoraz viac obracajú k praktikám ekologického poľnohospodárstva a odkláňajú od geneticky modifikovaných plodín. Tewolde Berhan z Etiópie zastáva názor, že geneticky modifikované organizmy (GMO) zbavujú miestnych farmárov kontroly nad poľnohospodárskou činnosťou. Je na strane čoraz väčšej skupiny odborníkov, ktorí tvrdia, že Afrika by sa mala vrátiť k prirodzeným, trvalo-udržateľným metódam poľnohospodárstva, ktoré je vhodnejšie pre ľudí i životné prostredie. Verí, že jeho prístup môže zachrániť tisíce Afričanov, ktorí zomierajú každý deň v dôsledku hladu a chudoby.

Tewolde Berhan, šéf Agentúry pre životné prostredie v Etiópii verí, že ekologické poľnohospodárstvo vyrieši problém hladu v Afrike. Berhan hovorí: "Ekologické poľnohospodárstvo minimalizuje negatívny dopad na prírodu a znižuje environmentálne riziká. Intenzívne poľnohospodárstvo viedlo k aktivovaniu škodcov a chorôb".

Kým biotechnologický priemysel, sľubujúc vysoké výnosy, vnucuje zbedačeným farmárom tretieho sveta drahé umelé hnojivá, farmári, ktorí používajú jednoduché metódy organického obohacovania pôdy, majú vyššie výnosy bez chemikálií a nákladov. Berhan vysvetľuje: "Ak sa princípy ekologického hospodárenia správne aplikujú a ako sa úrodnosť pôdy rokmi zvyšuje, ekologické poľnohospodárstvo nezaostáva vo výnosoch. Naši farmári dnes nechcú umelé hnojivá. Hovoria: prečo máme platiť za niečo, čo môžeme mať zadarmo?"

Prečo je ekologické poľnohospodárstvo riešením?


Za predpokladu nízkych výnosov, chudobnej pôdy a sucha, povedali by ste, že priemyselné (intenzívne) poľnohospodárstvo pomôže Etiópii maximalizovať produkciu. "Nie je tomu tak", hovorí Berhan. Podarilo sa mu presvedčiť etiópsku vládu, aby ho nechali v praxi demonštrovať jeho myšlienky v oblasti Axum v Etiópii. Nové metódy, ako napríklad kompostovanie, sa ukázali ako úspešné.

Tewolde Berhan sa stal jedným z najvplyvnejších osobností v oblasti problematiky biotechnólógií. Ako odporca GMO má silný hlas v lobbyingu za potravinovú bezpečnosť. Jeho najväčším doterajším úspechom sú vyjednávania o biologickej bezpečnosti v Cartagene, Kolumbia, v roku 1999. Berhan bol v pozícii hlavného vyjednávača za skupinu štátov južnej pologule. Pomohol dosiahnuť dohodu na ochranu biologickej bezpečnosti a biodiverzity, kým rešpekt k tradičným právam obyvateľov tretieho sveta bol zachovaný. Podarilo sa mu to aj napriek silnému odporu zo strany EU a Severnej Ameriky.

Berhan trvá na nevyhnutnosti ďalšieho testovania geneticky modifikovaných plodín a zdôrazňuje extrémnu opatrnosť pri ich pestovaní a obchode s nimi. Napadá tvrdenie, že GMO dávajú väčšie výnosy.

„To je len reklamný ťah. Zatiaľ neexistuje ani jedna GM plodina, ktorá by dávala vyššie výnosy na hektár ako konvenčná. GM plodiny sú o ekonomickej výhode pre farmárov – môžu používať herbicídy vo veľkých dávkach a nemusia sa báť burín: to je všetko.“

Pán Berhan sa vyjadruje aj k otázke pomoci zo strany západných štátov. Je vďačný za pomoc, ale zároveň hovorí: "Keď nám chcú tieto krajiny pomôcť, nemusia vedieť ako, takže úmysel musíme oceniť. Ale ak sa pomoc začína meniť na diktát podmienok, začína to byť skôr na škodu veci. V časoch nedostatku je potravinová pomoc prínosná - na ten rok. Ak je ale dostupná stále, za následok to má odradenie k produkcii".

Verí, že sú časy, kedy potravinová pomoc je viac o ovládaní (kontrole) vlád západných krajín ako o pomoci a domnieva sa, že súčasťou politiky americkej vlády je vytvorenie závislosti iných krajín na potravinách z USA.

"Zistil som, že kým EU zrušila svoju politiku poskytovania potravinovej pomoci, posielajúc priamo peniaze, aby sa jedlo mohlo kúpiť miestne, USA stále trvajú na pomoci formou poskytovania potravín."

Odkaz pána Berhana je presvedčivý – a záujem o jeho osobu je na celom svete. Len počas minulého mesiaca cestoval do Rakúska, UK, Tuniska a Nórska. V júli sa vracia do UK, kde bude prednášať pre Soil Associacion (združenie na podporu ekologického poľnohospodárstva) na tému: „Môže ekologického poľnohospodárstvo nasýtiť svet?“.

Prednáška sa uskutoční na pôde Kráľovskej geografickej spoločnosti v Londýne 12. júla 2005 (www.soilassociation.org) . Tewolde Berhan je veľkou silou v úsilí dokázať, že sa to dá.

Tiež verím tomu, že sa to dá. A cítim rozdiel medzi ekologickým poľnohospodárstvom a biotechnologickým priemyslom v tom, komu a s akým cieľom slúžia. Kým ekologické poľnohospodárstvo vnímam ako o ľuďoch a pre ľudí, biotechnologický priemysel sa mi javí byť hlavne o peniazoch. GMO zbavujú farmárov kontroly ... a budujú ich závislosť na koncernoch, ktoré s nimi obchodujú.

O ekologickom poľnohospodárstve sa zriedka kedy dočítame v novinách. To nie je veľká téme, pretože sa okolo nej netočí veľa peňazí. Zato o GMO sa píše a hovorí stále. Prečo asi? Kto sa tým stojí a čo z toho môže mať?

Článok si môžete prečítať aj v anglickom origináli.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Hlad v Afrike môže vyriešiť ekologické ...

  Som rád, že sa postupne začínajú objavovať správy o výhodnosti ekologického hospodárstva oproti pestovaniu GM potravín.
  Po správe o testovaní GM kukurice, a zistení jej nepriaznivého vplyvu na ľudský organizmus, je tu zas ďalšia (pozitívna) správa o tom, že ekologické poľnohospodárstvo má navrch.
  Len aby sa táto správa (a ďalšie) dostali do tých správných uší, a čo možno k najširšej verejnosti, aby si to konečne začali všetci uvedomovať.
  rado   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Ekologické poľnohospodárstvo
Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií