BIO spotrebiteľ

BIO pesticíd
na púštne kobylky

04.07.2005 07:51 Zdroj: www.fao.org
Biopesticíd "Zelený svalovec" je nový ochranný prostriedok proti púštnym kobylkám.
Poľný pokus v Afrike potvrdil účinnosť biopesticídu menom Green MuslceR. "Tento úspešný veľkoplošný test znamená významný pokrok v boji proti kobylkám", povedal Niek van der Graaff z FAO.

( 28. jún, Rím ) FAO vyhlásila, že po prvý krát bola veľkoplošne testovaný environmentálne priateľský prostriedok proti púštnym kobylkám.

Počas poľného pokusu, zorganizovaného spoločne úradmi na ochranu rastlín Alžírska a FAO v blízkosti El Oued vo východnom Alžírsku, vyše 1 400 hektárov pôdy napadnutej larvami púštnej kobylky bolo postriekaných biopesticídom menom Green MuscleR. Kobylky boli oslabené, po štyroch dňoch sa začali pomaly pohybovať a napokon ich skonzumovali vtáky, jašterice a mravce.

Nová metóda ochrany využíva prírodnú hubu, Metarhizium anisopliae, ktorá infikuje kobylky takým spôsobom, že prestanú žrať a zomrú do jedného až troch týždňov.

Van der Graaff hovorí: "Zatiaľ sa robili len laboratórne pokusy a na malých záhonoch. Tento pokus ukázal, že hubu môžu použiť profesionálne tímy na ochranu rastlín a veľkom území. Green MuscleR sa tak stal reálnou alternatívnou ku konvenčným pesticídom".

Pokus sa robil za optimálnej teploty, ktorá podporovala rast huby. Je potrebných viac poľných testov pri menej priaznivých podmienkach, aby sa preskúmal potenciál a obmedzenia produktu.

Green MuscleR je látka zložená zo spór huby Metarhizium anisopliae a zmesi minerálnych a rastlinných olejov. Biopesticíd nie je toxický pre ľudí a zabíja len kobylky a lúčnych koníkov a vo veľmi obmedzenom množstve iný hmyz - nemá žiadne vedľajšie účinky na životné prostredie.

Výroba Green MuscleR je zatiaľ veľmi drahá v porovnaní s chemickými pesticídmi, avšak väčší trh by mohol podstatne znížiť výrobné náklady. Na rozdiel od konvenčných pesticídov, aplikácia Green MuscleR vyžaduje minimálne bezpečnostné opatrenia a menšiu výstroj na osobnú ochranu.

V rokoch 2004 a 2005, pri invázii kobyliek, ktorá ovplyvnila 16 krajín hlavne v SV Afrike a v oblasti Sahel na juhu Sahary, bolo cca 12,8 miliónov hektárov zamorených kobyklami ošetrených pesticídmi.

Celý článok nájdete na stránke: FAO

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: BIO ...

  ?

  Možno je to dočasne lepšie riešenie než používanie chemických pesticídov, ale nesiaha k príčine problému, iba bojuje proti dôsledkom. Zámerné zabíjanie zostáva neetickým bez ohľadu na to, či sa deje chemickou alebo biologickou cestou. Zabíjať možno iba v nutnej sebaobrane - teda ak nám niekto bezprostredne siaha na život, a nie iba obmedzuje blahobyt. Nepoznám detaily a komplex príčin premnožovania kobyliek, no takéto riešenie ma neuspokojuje. A nemalo by ani kompetentných...
  Ak ma bodne komár, radšej ho odoženiem, než zabijem.
  Keby výsledky môjho snaženia zmarili kobylky, zrejme by som sa zamyslel, čo robím nesprávne.
  Katastrofy sú pre nás pomocou, aby sme si niečo podstatné mohli uvedomiť (viď kalamita v Tatrách). Niečo, čo by sme v našom konaní mali zmeniť. Ak ich neprijímame ako pomoc, ale vnímame ich ako ohrozenie a chceme proti nim bojovať, odmietame tým podanú pomocnú ruku Božiu.
  Je to ako rozbiť zrkadlo z hnevu, že tvár, ktorú nám ukazuje, sa nám nepáči.
  Jozef Neoral   Reagovať
   
  0
   
  0

  ??

  ..."Ak ma bodne komár, radšej ho odoženiem, než zabijem."...

  A tym ho odsudite na pomalu smrt hladom, nakolko okrem dostatku cerstvej krvi ho nic ine neurzi pri zivote. Odohnanim ho donutite bodnut Vaseho blizneho... Boj o zivot je je uplne prirodzeny a v sulade s prirodzenym zivotom na zemi. Neprirodzena je nevhodne aplikovana "filozofia" do bio-praxe, ktorej sucastou je aj predcasna smrt jedneho komara:-))
    Reagovať
   
  0
   
  0

  Anonymovi

  Boj o život je prirodzený medzi zvieratami. Človek je mysliaca bytosť s duchovnou podstatou, ktorej prináleží cieľavedome sa približovať k etike
  súcitu a milosrdenstva. Byť umným hospodárom na dvore Božieho stvorenstva neznamená despoticky ničiť všetko nepohodlné, ale snažiť sa v prvom rade pochopiť účel každej živej bytosti a citlivo svoje úsilie včleniť do obdivuhodnej harmónie vzájomnej užitočnosti a prepojenosti.
  Česť tomu, kto komára nechá napiť sa dosýta - ja tak ďaleko zatiaľ nie som.
  Postoj naznačený v článku je typickým príkladom antropocentrického prístupu k riešeniu problémov (všetko pre ľudské blaho; príroda je tu kvôli
  uspokojovaniu našich potrieb, inak by pre človeka nemala hodnotu; proti "škodcom" treba bojovať, inak zničia oni nás...) Aj výraz "Zelený SVALOVEC" svedčí o silovom, necitlivom prístupe. Ale takéto predvádzanie ľudskej "všemocnosti" (hoci so "zelenou" nálepkou) sa v konečnom dôsledku aj tak obráti proti človeku.
  Tá "nevhodne aplikovaná filozofia" je už niekoľko desaťročí súčasťou odkazu klasikov hlbokej ekológie - stačí sa do nej začítať a vcítiť. Odporúčam napr. knihy "Myslieť ako hora", "Závod s časem", "Hlboká ekológia"...
  A napokon: Ak si za svojím názorom stojím, neváham autorizovať ho svojím podpisom (plným menom).
  Jozef Neoral   Reagovať
   
  0
   
  0

  kobylky

  často sledujem názory na tejto stránke. Na tému kobylky a postreky si dovolím pridať aj môj názor.
  Jedna vec je premnoženie kobyliek, ktoré asi naozaj bolo preto, aby človek niečo pochopil, aby sa niečomu priučil. Z tohto pohľadu nie je správne používať pesticídne postreky. Na druhej strane je to výzva - bojuj. Bojuj o svoj život. Tak ako ten komár bojuje o svoj život tým, že bodne. Premnožené kobylky - čo s nimi? Je to výzva pre človeka, aby sa zamyslel nad svojím správaním, aby sa snažil vrátiť k prírode. A ten Bio postrek, ktorý tie kobylky OSLABÍ, aby ich potom mohlo VTÁCTVO ZOŽRAŤ, myslím si, že to sme len pomohli prírode, aby si s tým poradila.Veď aj to vtáctvo potrebuje jesť. Je otázne, či to na tých vtákov nemá škodlivý vplyv, či to čo jedli, nie je pre nich chorobou do budúcna. Ale inak asi na to neprídeme, len ak to odskúšame. Len tak sa človek niečomu priučí, ak niečo skúsi. Nie ak sedí so založenými rukami a kritizuje tých, čo niečo robia.
  hohonika   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Životné prostredie
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií