BIO spotrebiteľ

Ťahák na éčka

06.07.2005 09:57
Všímate si na obaloch potravím éčka? Neviete si v obchode rýchlo spomenúť čo za konkrétnym éčkom skrýva? Máme pre Vás ťahák na éčka.

Ťahák obsahuje dve tabuľky. Prvá rozdeľuje éčka do piatich skupín na:

 • Priaznivo pôsobiace látky
 • Látky ešte prijateľné
 • Látky menej vhodné
 • Látky pôsobiace nepriaznivo
 • Výrazne nepriaznivé látky


V každej skupine je zoznam éčiek podľa čísla. Tabuľku (1) ( .xls 17 kB ) si môžete samozrejme vytlačiť.

Často sa stáva, že výrobcovia radšej uvádzajú namiesto čísla slovný názov prísady. Tabuľka (2) ( .xls 18 kB ) preto obsahuje éčka podľa názvu. Tiež v nej nájdete informáciu do ktorej skupiny daná látka patrí.

Na záver ešte dodám, že tabuľky „éčiek“ pochádzajú z knihy V.Syrového, Tajomstvo výrobcov potravín.


Hodnotenie: 81%, 19 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Ťahák na ...

  nevedomosť

  Ahojte, nechcem aby niekto nadobudol dojem že píše pán chytrý. Mal som ale možnosť nazrieť na výsledky testov západných univerzít, kde boli veľmi zaražajúce výsledky ohľadne ečiek. Tie ktoré su u nás akože neškodné tam nedostanú ani ošípané. Napríklad v testoch sa písalo že E330 je silne rakovinotvorné a určitých štátoch EU zakázané. Veľké farmaceutické a potravinárske spoločnosti tieto informácie popieraji konieckoncov čo iné im ostáva. V tabuľke na sťahnutie je v kategorii "látky menej vhodné". Neviem nebudem robiť nijaké vyjadrenia. Nemôžme si veľmi vyberať či jesť s ečkami alebo bez, asi by sme boli hladný - sú totiž všade. Snaď len by som doporučil jesť viac antioxidantov ale určite nie z lekárne.
  peťo

  Strúhaný chren

  Vie mi niekto vysvetliť, prečo strúhaný chren nemožno kúpiť bez éčiek? To, že bez konzervačných prísad má kratšiu životnosť, sa mi nezdá byť dostatočným argumentom, veď aj živé jogurty majú záručnú dobu len niekoľko dní...
  Jozef Neoral

  Skúste napísať do fóra, lebo článok je skôr o ečkach ako o chrene. Osobne by som na Vašom mieste ešte dopísal, aby sa niekto ozval, komu rastie chren v záhrade pri plote. Nech Vám ho vykope a pošle. Ten bude určite bez ečiek :) Za tie peniaze Vam to určite bude stáť.
  Marián

  kyslá kapusta

  ešte nedávno som kupovala obyčajnú kyslú kapustu od výrobcu z Bernolákova / predáva ovocie - zelenina KISS Senec / v otvorenom sáčku, také vrecúško akoby na suchý zips, dá sa otvárať-zatvárať, nadávala som, že šťava sa mi vždy vyleje, ale kapusta chutila úžasne, chrumkala, no báseň. Od nedávna ten istý výrobca vyrába v zašitých vrecúškach, šťava sa nevyleje, za to na obale sa objavili 4 éčka, ktoré teraz neviem naspamäť, lebo nemám doma kapustu a kapusta sa odrazu stala mäkkou, slanou a to už nie je tá istá kapusta. Spýtala som sa v obchode : prečo? No tak vraj preto lebo to takto teraz predpisujú normy EÚ. Norma mi predpísala, že mám jesť mľandravú, nechutnú kapustu s éčkami. No proti tomuto sa ťažko dá bojovať! Asi si natlačím kapustu do suda sama doma a na balkóne mi vykvasí, kým na to neprídu v EÚ. Majú divné normy. Minule som pozerala v televízii, že z Portugalska nesmieme dovážať malé sladké babány - asi lebo nemajú éčka - lebo vraj majú iný uhol zakryvenia ako predpisuje EÚ norma. Za chvíľu nám predpíšu aj zakryvenie nosa a iných údov tela.
  Eni zo Senca

  Je zaujimave ze E110 s výrazne nepriaznivim ucinkom na zdravie sa nachádza aj vo vytamínových šumivých tabletách, ktoré by mali našemu zdraviu pomáhať.
  masiČítať celú diskusiu k článku (9 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Potravinová bezpečnosť
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií