BIO spotrebiteľ

Učebnica ekologického poľnohospodárstva

25.07.2005 08:38
Všetko o chove hospodárskych zvierat. Tak by sa dala jednou vetou charakterizovať nová užitočná kniha, ktorá bola vydaná v Českej republike v tomto roku.
Všetkých záujemcov o chov hospodárskych zvierat v podmienkach ekologického poľnohospodárstva určite poteší učebnica svojím prehľadom a širokým záberom problematiky.

Nájdete v nej nariadenia a smernice IFOAM, ktoré ovplyvňujú chod ekologického poľnohospodárstva nielen u našich českých susedov, ale aj u nás. (konkrétne prepojenie nariadení a smerníc v rámci slovenskej legislatívy je možné nájsť na stránkach Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, Bratislava)

Problematika GMO rozobraná v učebnici sa taktiež týka aj Slovenskej republiky, nakoľko jej závažnosť narastá otvorením trhu, ekonomickým tlakom a spôsobom života mnohých spotrebiteľov. Učebnica sleduje nariadenia a predpisy v oblasti veterinárnej starostlivosti, technológie chovu, čiže aj kvality krmiva a v oblasti welfare zvierat.

V nasledujúcich kapitolách sa podrobne sa zaoberá jednotlivými druhmi hospodárskych zvierat, ako: ovce, kozy, hovädzí dobytok, sliepky, ošípané a kone.
Podáva obraz o spôsobe ekologického chovu jednotlivých druhov, o prirodzených rytmoch života zvierat, venuje sa otázkam kŕmenia.

Druhá a taktiež podstatná časť je venovaná problematike marketingu biopotravín, napríklad: analýze trhu, otázke priameho predaja, propagácie a situácie zákazníkov v jednotlivých krajinách. Ekonomické aspekty, prechod na ekologické poľnohospodárstvo, ale napríklad aj potrebné mechanizačné vybavenie sú zoširoka vysvetlené v mnohých podtémach.
Záverom sa môžete oboznámiť s podrobnými príkladmi podnikov v praxi, ktoré sa rozhodli pre ekologický chov.

Autori učebnice: Bořivoj Šarapatka, Jiří Urban a kolektív
Vydalo: PRO-BIO Šumperk, 2005

Záujemcovia si môžu zakúpiť Učebnicu v BIO obchode.

A ešte dôležitá drobnosť: Prvá časť Učebnice ekologického poľnohospodárstva sa venuje problematike rastlinnej výroby. Jej aktualizované vydanie bude vydané v najbližších mesiacoch, o čom vás budeme informovať.

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Učebnica ekologického ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Knihy, učebnice    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií