BIO spotrebiteľ

Zelenina bez chémie môže byť aj na Vašom stole

12.08.2005 07:21
Zelenina bez chémie môže byť aj na Vašom stole, ako je na našom. Už to nie je len teoretizovanie, ale realita. Ak chcete vedieť ako ju dostať na Vás stôl, čítajte ďalej.
6. augusta 2005 sa vyše 50 záujemcov o zeleninu z Agrokruhu stretlo na rodinnej farme Mašekov mlyn pri Vrábľoch. Rozhodli sa poskytnúť Ing. Jánovi Šlinskému potrebnú finančnú čiastku na inštalovanie 12 ramien Agrokruhu, aby sa „zelenina z Agrokruhu, prírode a ľuďom k duhu“, stala už od jari 2006 realitou. Aj vy sa do 31.8.2005 môžete stať „akcionármi“ systému Agrokruh a získať tak prednostné právo na odber zeleniny.

Víta Ing. Ján Šlinský
Vítal nás Ing. Ján Šlinský
Účastníkov stretnutia vítal v priestoroch starého mlyna Ing. Ján Šlinský – ekologický pestovateľ zeleniny, múdry človek a usmievavý hostiteľ.

Už nechce o pestovaní zeleniny v systéme Agrokruh (len) rozprávať, ale v praxi ho zrealizovať. Aj preto sa rozhodol pozvať všetkých záujemcov o zdravú zeleninu z Agrokruhu, aby mali možnosť spoznať podmienky a zázemie na farme Mašekov mlyn, ochutnať a vychutnať úrodu a opýtať sa na všetko, čo ich zaujíma.

Vôbec nie je jedno, či sa o veciach debatuje v odľudštenej konferenčnej miestnosti alebo v priestoroch, kde to dýcha starými časmi, kde za všetkým cítiť lásku k farmárčeniu a prírode...
Zátišie s dyňami Hokkaido
Zátišie s dyňami Hokkaido
Plody a práca majstra záhradníka
Plody a práca majstra záhradníka


Ešte sa diskutuje
Ešte sa diskutuje
Stačilo vstúpiť do miestnosti a vedeli ste, že debata bude úspešná. Pozrite sa, ako bolo všetko krásne naaranžované. Ale tá prenikavá vôňa melónov a dýň, to sa musí zažiť!

Diskusno-degustačný deň prilákal na Mašekov mlyn vyše 50 účastníkov z celého Slovenska – od spotrebiteľov a priaznivcov alternatívneho životného štýlu, cez záhradkárov, až po obchodníkov.

Pán Šlinský predstavil systém AGROKRUH a zámer inštalovať na Mašekovom mlyne 12 ramien tohto systému na ploche 1,8 hektára, ideálne už v prvej polovici septembra.


Degustácia
Degustácia
Súčasťou stretnutia bola aj ochutnávka. Počas nej sme sa dozvedeli, ako sa výber odrôd melónov a rajčín čoraz viac prispôsobuje potrebám obchodníkov – aby mali čo najdlhšiu trvanlivosť.

Spotrebiteľ je síce pri kúpe spokojný – rajčina je tvrdá, vydrží, ale až doma zistí, že pod hrubou, pevnou šupou, sa skrýva dužina bez šťavy a vône.

Ochutnávali sme 4 druhy rajčín a papriky, uhorku a 2 druhy melónov. Medzi rajčinami jasne zvíťazila odroda „Tornádo“.


Tu budú stáť Agrokruhy
Tu budú stáť Agrokruhy
Prehliadka farmy a tohoročnej úrody pána Šlinského.

Radosť pozrieť – rajčiny, paprika a dokonca aj melóny – všetko dopestované bez chemických postrekov a akéhokoľvek hnojenia. Pán Šlinský si overil, že pôda je veľmi úrodná, vhodná na pestovanie aj najnáročnejších druhov zeleniny.

Od jesene by tu mali stáť Agrokruhy a od jari by sa tu malo pestovať 40 druhov zeleniny. Podmienkou je pripravenosť nás – odberateľov zeleniny – pomôcť.

Vyvrcholenie stretnutia!

Účastníci sa dohodli, že do konca augusta poskytnú pánovi Šlinskému pôžičku (vo výške 1 000,- až 10 000,-SK) na zabezpečenie technológie systému Agrokruh. Formálne bude pôžička ošetrená uzatvorením zmluvy. Pôžička bude splatná po troch rokoch. – Aj naša rodina sa rozhodla podporiť pána Šlinského maximálnou čiastkou.
Už sa tešíme, ako budeme počas dlhých zimných večerov vyplňovať kalendár odberu zeleniny, a že od jari budeme pána Šlinského a ďalších milých ľudí na Mašekovom mlyne vídať ešte častejšie ako doteraz.

Ďakujeme všetkým na Mašekovom mlyne za prežitie krásneho letného dňa s príma ľuďmi. Odchádzali sme s dobrým pocitom, že sme mohli byť pri zrode dôležitého rozhodnutia a s košom plným rajčín a paprík, ktoré nám tak veľmi chutili.

Výzva!

Ak máte záujem o zeleninu bez chémie z Agrokruhu, do konca augusta sa aj Vy (Vaša rodina) môžete stať „akcionárom“ systému AGROKRUH (poskytnutím pôžičky na zakúpenie technológie) a získať tak prednostné právo na odber zeleniny.

Maximálny počet členov systému je cca 60 prihlásených rodín, daný počtom cca 240 konečných odberateľov, pre ktorých dokáže pán Šlinský garantovať dopestovanie objednanej zeleniny. NEVÁHAJTE!

Ak ste sa už rozhodli, najrýchlejší spôsob, ako vybaviť potrebné náležitosti, je poslať mail pani Maslákovej na adresu kytka@centrum.sk s Vašimi dátami (meno, adresa, dátum narodenia), ktorá pripraví zmluvu a pošle ju na podpis p. Ing. Šlinskému.

Ten Vám ju obratom pošle ako doporučenú zásielku. Ak ešte váhate, návrh zmluvy o pôžičke, zoznam ľudí, ktorí už vstúpili do systému a všetky ďalšie informácie nájdete čoskoro na stránke Mašekovho mlynu. Ak máte akékoľvek otázky, pošlite mail priamo pánovi Šlinskému, alebo sa pýtajte prostredníctvom stránky BIO spotrebiteľ.

PS: Pani poštárka nám práve teraz doručila podpísanú zmluvu od pána Šlinského. Kto je pravidelným čitateľom našich stránok a kto sleduje dlhoročné úsilie p. Šlinského o zriadenie systému Agrokruh, určite pochopí, že som od radosti zvýskla. Juch!

Hodnotenie: 73.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Zelenina bez chémie môže byť aj na Vašom ...

  Gratulujem k tomuto kroku dopredu. Ostava len dufat, ze ludi sa stretne v kruhu dost, aby agrokruh produkoval zeleninku.
  dandy

  Nechce pani Medalová doplniť informáciu pre koho je ponuka aktuálna? Akosi si neviem predstaviť, že zeleninu od pána Šlinského môže mať niekto napr. zo Žiliny - asi by sa to nevyplatilo, ani fonančne, ani časovo. Inak, chcem Vás pochváliť za článok!!! Tak si to nejak predstavujem. Dúfam že budete s panom Šlinským informovať aj o tom, ako zeleninka rastie.
  Marián

  Klaudia, super príspevok, krásne fotky, obrovský pokrok.
  Zaujímali by ma detaily distribúcie - čisto zo spotrebiteľského hľadiska. Ak mám záujem o BIOzeleninu a bývam v Štiavnici - k jej cene sa priráta cena za rozvoz, ktorý bude každý týždeň v tom istom čase do môjho mesta?
  Žiaľ na nákup zo dvora je to pre nás ďaleko a hlavne šialené dopravné spojenie. Koľko by nás malo byť minimálne (asi vhodnejšia je otázka koľko zeleniny by malo byť na objednávke), z jedného mesta, aby bol rozvoz výhodný) ?
  Držím Vám palce.
  Zuzana

  dodatok

  Kludia, ešte ma napadlo: ten pokrok som myslela v úžitku pre spotrebiteľa, aby to niekto nepochopil inak.
  Zuzana

  Pre koho je ponuka?

  Pre ľudi z okolia farmy, ktori môžu zeleninu odoberať "z dvora" a pre ďalších, ktorí dokážu vytvoriť spotrebiteľské skupiny (zatiaľ to vyzerá na Trenčín a Žiar nad Hronom). Možno sa podarí ďalšie skupiny vytvoriť aj prostredníctvom stránky BIO spotrebiteľ?
  KlaudiaČítať celú diskusiu k článku (16 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazínNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií