BIO spotrebiteľ

Ako sa žije ľudom na vidieku?!

30.08.2005 07:50
17.júla tohto roku vyšla na cesty zaujímavá medzinárodná spoločnosť zložená zo sociológov, umelcov, občianskych pracovníkov, novinárov a aj vidiečanov, ktorej hlavnou myšlienkou je hľadanie odpovede na otázku: Ako sa vlastne žije ľudom na vidieku?!
Ľudia, žijúci na vidieku majú dojem, že ich hlas nie je počuť. Že sa od nich čaká len postupná asimilácia s mestom. Ale ako sa im vlastne žije? Majú možnosť plnohodnotného života? A ako to vidia obyvatelia dedín? Medzinárodná iniciatíva Cultural Village of Europe vytvorila spoločnosť s názvom Expedícia Európa Tour 2005, ktorá sa bude pýtať tých, ktorí na vidieku žijú.
Táto expedícia chce vidieť, čo vidiek môže ponúknuť, aké problémy je taká malá komunita, akou dedina bezpochyby je, nútená riešiť a ako rieši napríklad odliv mladých do miest, hovoril koordinátor expedície Bert Kisjes.

V priebehu 90 dňového putovania navštívi expedícia 55 dedín v 24 európskych štátoch, prevažne v tých oblastiach, ktoré ešte nie sú urbanizované. Napr. včera boli aj v dedinke Jakubovany na Liptove!

V rámci putovania putujúcich čaká veľa práce. Uskutočnia sa workshopy ako:
 • Význam lokálnych znalostí,
 • Vidiecka kultúra a identita,
 • Vzťahy medzi generáciami a
 • Príroda.
Koordinátor expedície Bert Kisjes sa zúčastní v Maďarsku XXI. Kongresu Európskej spoločnosti pre sociológiu vidieka, kde bude prezentovať prvé zistenia expedície.

Zúčastnení editori internetového časopisu The Rake, ktorý podporuje rôzne miestne aktivity, majú za úlohu zistiť stav malých spoločenstiev v súčastnosti a ich schopnosti prežiť do budúcnosti. Budovy škôl, kostolov, radníc, ale aj krčmičiek či tržníc sa budú dokumentovať a vytvoria nosný prvok budúcej výstavy. A rozhovory s obyvateľmi dajú vzniknúť knihe rozhovorov. Taktiež budú členovia zbierať hudobnú produkciu miestnych zborov, čím vznikne jedinečné hudobné CD.

V závere sa stretnú členovia blízko Strassburgu s komisárkou EU, pri ktorej opíšu svoje poznatky, závery a pohľady na vidiek Európy.

Cultural Village of Europe je európske hnutie, ktoré usiluje o zachovanie priestoru pre malé spoločenstvá. Hnutie začalo v roku 1999, kedy holandská dedina Wijk aan Zee bola titulovaná ako ,,Cultural Village". To malo byť odpoveďou na titul ,,European Cultural City" nemeckej dediny Výmar. Vyšlo najavo, že podobný titul si udelila už predtým aj dánská obec Tommerup a tak začali obidve obce spolupracovať. Spolupráca vyústila v rozvoj siete 12 obcí po celej Európe, vrátane obce Bystré v Pardubickom kraji v Českej republike.

Cultural Village of Europe usiluje o zachovanie role tradičnej dediny a jej budúcnosti. Okrem toho si jednotlivé obce navzájom pomáhajú s riešením problémov malých komunít. Každý rok jedna z obcí spoločenstva obdrží titul "Cultural Village of Europe".

Ak máte záujem o viacej informácií:
koordinátor Europa Tour - Bert Kisjes (holandsky, anglicky, česky)
tel.: +31 6 518 28 158
e-mail: village@cultural-village.com
web: www.europatour.org, www.cultural-village.com, www.therake.nl

Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Ako sa žije ľudom na ...

  pokracovanie

  Ako studentka sociologie sa zaujimam o tuto problematiku vidieka. Dufam, ze uverejnite aj nejake vysledky tohoto vyskumu. Iba by som podotkla, ze netreba hadzat vsetkych vidiecanov do jedneho vreca.
  Vera
  vera   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Novodobí lazníciNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií