BIO spotrebiteľ

Priložte ruku k dielu!

05.09.2005 07:06
Priložte ruku k dielu! Je to praktickejšie a účinnejšie než „držanie palcov“. Trošku menej rozprávajte, menej sľubujte, a o to viac činte! Nebojte sa, nejdem prednášať o svedomí, ale o BIO zelenine.

Čo je nové s Agrokruhom


Je tu koniec augusta a pre mňa to znamená, okrem iného, aj bilanciu situácie okolo trvalo udržateľného pestovania a odbytu zeleniny systémom AGROKRUH na rodinnej farme Mašekov mlyn. Splnených bolo všetkých päť podmienok, vrátane získania (i keď ešte nie celkovej potrebnej sumy) finančných prostriedkov.

Stav je k 31.VIII.2005 nasledovný:
Celkove evidujeme 29 záujemcov o zapojenie sa do systému Agrokruh, ktorým boli doručené zmluvy o pôžičke.

Potvrdených sa vrátilo 15 zmlúv.
Uhradilo 20 záujemcov ( 5 bez zmluvy).
Celková čiastka na účte je 135 500 Sk.
Na začatie prác je potrebné ešte 64 500 Sk.

Zoznam „akcionárov“ Agrokruhu:
 • Andrea JURÍKOVÁ Bratislava
 • Klaudia MEDALOVÁ Trenčín
 • Richard MEDAL Trenčín
 • Radoslav MAKÁŇ Sľažany
 • Jana MASLÁKOVÁ Žiar nad Hronom
 • Ľuboš TRUBÍNI Vrable
 • Erika KYTKOVÁ Žiar nad Hronom
 • Ivana JAŠŠOVÁ Bratislava
 • Robert ZELNÍK Bratislava
 • Viliam ŠIMEK Bratislava
 • Neželá si byť menovaná
 • Juraj HAZUCHA Zvolen
 • Miluška STRUNGOVÁ Zvolen
 • Soňa TRUBÍNIOVÁ Vrable
 • Daniel LEŠINSKÝ Trenčín
 • Emil BELICA Súlovce
 • Ivana BALÁŽOVÁ Nitra
 • BADŽGOŇ & spol. Nitra
 • Neznámy

Podarilo sa splniť podmienku „5P“

Aby sme sa rozumeli: aktuálne sa dejú veci v záujme vytvorenia vzorového modelového príkladu systému AGROKRUH vďaka priaznivej „náhode“, že sa takmer bezo zvyšku podarilo splniť potrebných „5P“:
* Presvedčenie - to sa nedá kvantifikovať, ale bez neho by ste ani nečítali tento článok.
* Poznanie – mám ukončenú VŠZ Brno, katedra Záhradníctvo (Lednice na Moravě), 8 rokov praxe na JRD ako vedúci zeleninárskeho strediska a už 15 rokov vyvíjam a overujem trvalo udržateľný systém pestovania a odbytu zeleniny – AGROKRUH. Viem, o čom to je.
* Pôda – Spoznal som za tých 15 rokov, že pôda, na ktorej sa má realizovať AGROKRUH, musí patriť jedinému vlastníkovi, ktorý má presvedčenie i poznanie o tom, že je čas na zmenu. Pán Demeš je presne takým vlastníkom a pôda, ktorú je ochotný prenajať, je v lokalite, ktorá je pre zeleninárstvo priam ideálna.
* Práca – Priama - bez nájomnej pracovnej sily. Pracovať na poli budem sám so svojim synom.
* Peniaze – na demontáž systému z východu a jeho opätovnú inštaláciu a dokončenie na Mašekovom mlyne potrebujem ešte aspoň 200 000.- Sk. Iná možnosť než bezúročná pôžička od ľudí, ktorí majú aspoň presvedčenie, nemá praktický význam.

K vašim diskusným príspevkom


V diskusii k článku BIO zelenina môže byť aj na Vašom stole, ktorý tak skvele napísala pani Medalová, za čo jej aj touto cestou ešte raz ďakujem, sa najčastejšie opakovala otázka ohľadom odberu, respektíve spôsobu odbytu zeleniny z Agrokruhu.

Tak že teraz k jednotlivým otázkam v diskusii k článku:

Zuzana sa pýta: Zaujímali by ma detaily distribúcie - čisto zo spotrebiteľského hľadiska. Ak mám záujem o BIO zeleninu a bývam v Štiavnici - k jej cene sa priráta cena za rozvoz, ktorý bude každý týždeň v tom istom čase do môjho mesta?
Žiaľ na nákup zo dvora je to pre nás ďaleko a hlavne šialené dopravné spojenie. Koľko by nás malo byť minimálne z jedného mesta, aby bol rozvoz výhodný?

Súčasné aktivity sú v prvom rade zamerané na vytvorenie aspoň jedeného funkčného celku pestovania zeleniny v BIO kvalite systémom AGROKRUH. Na tomto modelovom príklade budeme pestovať zeleninu a realizovať jej distribúcia formou predaja „z dvora“.

Aby bol rozvoz ekonomicky únosný, je potrebné vytvoriť určitú množinu pestovateľov. Ako som už viackrát uviedol aj na stránkach BIOSPOTREBITEĽ, je jednoduchšie a hlavne lacnejšie, aby sa prakticky najskôr angažovali spotrebitelia a definovali svoj záujem formou kalendára odberu zeleniny. Jeho vyplnením je vytvorený reálny základ, na ktorom sa dajú v relatívne krátkom čase zrealizovať ostatné potrebné náležitosti.

Na Vašu priamu otázku, koľko odberateľov by malo byť minimálne (asi vhodnejšia je otázka, koľko zeleniny by malo byť na objednávke) z jedného mesta, aby bol rozvoz výhodný, sa nedá odpovedať bez poznania vzdialenosti Vašej odberateľskej skupiny od Vášho pestovateľa.

Veľmi hrubo sa dá stanoviť, že minimálny odber pri jednej dodávke musí byť minimálne dvojnásobok ceny za dopravu. PRÍKLAD: 1 km=10 Sk. Mašekov Mlyn – Banská Štiavnica 80 km. Tam a späť je to 160 km. Cena za dopravu 1600 Sk. Objednané množstvo zeleniny tak musí byť min. za 3200 Sk. Chcem ešte dodať, že za praktickejšie a účinnejšie než „držanie palcov“ považujem „priloženie ruky k dielu“. Vo vašom prípade (dúfam že len zatiaľ) aj takouto formou diskusie na stránkach BISPOTREBITEĽ. Vďaka a zachovajte priazeň biopotravinám a BIO zelenine zvlášť.

Agrokruh schéma
Schéma agrokruhu
Marián sa pýta na výrobcu AGROKRUHov a ich cenu. Až doteraz boli všetky vyrobené svojpomocne a posledný „model“ vyrobený v roku 1999 stál 150 000 Sk. Pripájam foto a schému.
Agrokruh foto
Fotografia agrokruhu

Mária, snáď som v odpovedi na príspevok od Zuzany čiastočne reagoval aj na Vaše slová. V konečnom dôsledku je celé - dnes už môžem povedať že naše - snaženie okolo biozeleniny a AGROKRUHu zamerané na to, aby vzdialenosť nebola prekážkou pre záujemcov. Takže považovať z Vašej strany aktuálnu ponuku za bezpredmetnú je len nepresné, nakoľko vzápätí aj navrhujete možné riešenie citujem: „Snáď by bolo vhodné osloviť niektoré predajne zdravej výživy (napr. v Martine), ktorí by možno boli ochotní aspoň raz týždenne prijať určitú zásielku zeleniny - možno aj na záväznú objednávku zo strany zákazníkov.“
V žiadnom prípade nechcem byť netaktný, ale neviem na to inakšie odpovedať než otázkou: Čo Vám bráni v tom, aby ste to v Martine urobili Vy sama?

Ale o koľko by sa zelenina predražila za dovoz? Takto konkrétne položenú otázku, bez konkrétnej špecifikácie množstva, nie je možné zodpovedať.
Asi aj tu platí staré známe, že... aj dobré myšlienky často na činoch stroskotajú ... Podľa mojich doterajších poznatkov a skúseností, všetky dobré myšlienky stroskotávajú na nečinnosti!

katarina, jeskata@yahoo.com, 16. 08. 2005 Veru, aj nás to nadchlo, ale ako to pôjde s dopravou? Čo taká BA? My by sme aj radi pomohli finančne, len mi nie je jasné, aká je predstava o dostupnosti. :(

Do tretice znova doprava. Otázka konkrétneho riešenia dopravy, bez poznania konkrétneho množstva dopravovanej zeleniny, je neriešiteľná. Skôr, než budeme riešiť detaily dopravy, musíme vyriešiť otázku jej vypestovania a tu je vhodné najskôr povedať, čo chceme, aby bolo pre Vás - konkrétnych ľudí - vypestované, koľko a kedy. Až potom sa dá hovoriť o tom, koľko to bude stáť. Klaudia to pomenúva jednoznačne – „Vytvorte BIO klub vo vašom meste“ a ja znova opakujem: vyplňte kalendár odberu zeleniny. Prídem priamo medzi Vás a môžeme rozoberať konkrétne riešenia, respektíve príďte na Mašekov mlyn a uvidíte konkrétne riešenia.

Ďakujem za pozornosť, ktorú mi venujete. A ak máte záujem o zeleninu v kvalite BIO, priložte do 15. septembra ruku k dielu!

Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

Súvisiace články


Diskusia: Priložte ruku ...

  ďakujem za odpoveď

  Pán Šlinský, ďakujem za odpovede na moje otázky, najmä ohľadne dopravy. Kalendár som odoslala, zmluvu som obdržala, náš finančný vklad pošlem po výplate (už tento týždeň). Sama som prekvapená, koľko ľudí - cez zimu nadávajúcich na zeleninu a ovocie (zčernelá mrkva, plesňou načatý petržlen, nadadnuté zemiaky) a hovoriacich o ekologickom poľnohospodárstve - sa po mojich podnetoch ohľadne Agrokruhu tvári, že na to zabudli, nejak sa im nechce (?), zdá sa im to neisté alebo neviem čo. Som z toho prekvapená. Niektorí známi sú ešte na dovolenkách, takže snáď sa nás nazbiera v Štiavnici dostatok. Dúfam. Prajem pekný deň.
  Zuzana   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazínNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií