BIO spotrebiteľ

Kozy, kozie mlieko
alebo ako na chov kôz

06.09.2005 06:32
Kozy sú zaujímavé tvory. Ani po zdomácnení sa ich duch neotupil. Kozy sa chovajú pochopiteľne pre mlieko. Kozie mlieko je snáď najzdravšie a vraj najpodobnejšie materskému. Ako na chov kôz? A čo má rada taká koza?
Kozy sú zaujímavé tvory, jeden z mála živočíchov, ktorým aj po zdomácnení sa neotupil duch. Ich povaha je ohnivovzdušná, čiže od nich nemôžete očakávať, že budú pokojné a pomalé ako ovce či kravy. Je to bystré zviera a v svojich hodnotách má vyhradené miesto aj pre zmenu a vtip. Čiže ľudia slabšej a netrpezlivejšej povahy nech radšej na voľný chov kôz zabudnú. Oni sa nikdy nebudú tešiť z toho, keď im koza vedierko pri dojení vykopne, lebo cudzí ľudia na ňu pozerajú, či koza, čo zoskočí z dvojmetrovej výšky, kam sa tajne chodí najesť a za pár hodín kľudne porodí svoje prvé kozľa.

Inak koza sa dá chovať aj v menej vtipnom chove - v stajni, s uväzovaním na lúke či pod kríkmi. Ale je dobré, keď má svoju ohradu, kde sa môže pásť. Aj pre kozu je dobré, keď pozná svoje hranice.

Prirodzené prostredie pre chov kôz sú pasienky, koza ožiera listy a kôru kríkov, čím ich vlastne udržiava. Je úplne skvelá pri obnove pasienkov. Pisateľ uväzuje kozy len núdzovo a to zvyčajne len jednu, aby ostatné odklonila od domu či podľa potreby. Na privolanie prídu k dojeniu, najmä keď sú zvyknuté na prikrmovanie (konáre bazy, šrot).

Do stajne dávame kamennú soľ, na noc čerstvú vodu. Podstieľkou sú listy či slama a v zime sama si naťahá pod seba aj seno.
Odčervuje sa u nás na jar a na jeseň. Proti parazitom zvnútra aj zvonku sa používa hustý odvar z jelšovej kôry. Na zime, keď nie je veľký sneh, sa rada dokrmuje kôrou z mladých porastov.

Dnes sú na Slovensku rôzne kozy - biele, hnedé, čierne, rohaté aj bezrohé. Pri výbere ani tak nezáleží na rase, ako skôr na rodičoch. Či bola matka dobrá dojka, či boli zdraví.

Kozie mlieko je snáď najzdravšie a vraj najpodobnejšie materskému. Vraví sa že smrdí. Asi to závisí od ustajnenie a spôsobu chovu. Dnes mnohí chovajú kozu z dôvodov liečiteľných schopností kozieho mlieka, v ktorú ľud verí. Okrem alergií sú to aj nádorové ochorenia, ktorých stav kozie mlieko zlepšuje. Z kozieho mlieka sa dá vyrobiť skvelý a veľmi cenený syr, ale aj tvaroh, chutná bryndza, oštiepky, žinčica. Srvátku a psiarku (to je srvátka po žinčici) majú radi čuvače, strážne psy.

Ak sa obávame nákazy z kliešťov, mlieko prevárame alebo pasterizujeme.

Chuť mlieka sa odráža od stravy. Preto sú najlepšie voľné pasienky, kde si môže voľne vyberať. Vtedy má spravidla chutné a dobré mlieko. Striedavá chuť je len pri uväzovaní na rôzne stanoviská. Takže doprajme kozám to, čo potrebujú a budeme mať z nich všestranný úžitok.

( Spracované podľa článku Miroslava Žiarislava Švického z časopisu Diva , Leto 2005 )

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Kozy, kozie ...

Spolek pratel koz - www.kozy.cz

je obcanska iniciativa lidi, kteri povazuji kozu za dobreho lidskeho pritele, a kdyz kozy chovaji, nedelaji to prvorade pro uzitek, ale z lasky a pro potechu okoli i svoji.

mám dojiť kozu?

Prosím chovateľov o radu. Máme doma ročnú kozičku, ktorá bude mať mladé. Už sa jej vytvorilo aj vemeno. Je potrebné ju už začať dojiť, alebo počkať kým sa mladé narodia? Môže dostať zápal vemena už teraz? A ak, áno ako sa prejavuje. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
heda

Zdravim, chcem sa opytat ci niekto nevie ak sa vola vec z ovce ktora sa da va do mlieka na kvasenie je to male ako spongia a ked to nechate dlhsie v mlieku tak sa to rozrasta.

Dakujem
johnny

Prosim o vysvetlenie

Jozef, skuste mi vysvetli co znamena: 1. ...Hanka Zemanová je dušou komplexu ALBIO; 2. ...článok od J Tótha, odborníka telom i dušou; 3. ... Radka Hradila, ktorý je dušou celého projektu; 4. ... a ešte som kdesi videl, ale teraz to nemožem násť, že aj Klaudia je dušou stranok BIO spotrebiteľ. Rád si to nechám vysvetliť, aj keď duša a duch su slova s inym vyznamom. Kozy nám dúfam prepáčia:)
Pavol Fábry

Doporučujem prečítať http://www.utulokdca.sk/povidky.php
Upozorňujem všetkých, že nie som jazykovedec a píšem len tak pre radosť.
Viliam JarošČítať celú diskusiu k článku (71 príspevkov)   Pridať názor

BIO magazín

Ekologické poľnohospodárstvo
Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...Najčítanejšie v rubrike