BIO spotrebiteľ

Kozy, kozie mlieko
alebo ako na chov kôz

06.09.2005 06:32
Kozy sú zaujímavé tvory. Ani po zdomácnení sa ich duch neotupil. Kozy sa chovajú pochopiteľne pre mlieko. Kozie mlieko je snáď najzdravšie a vraj najpodobnejšie materskému. Ako na chov kôz? A čo má rada taká koza?
Kozy sú zaujímavé tvory, jeden z mála živočíchov, ktorým aj po zdomácnení sa neotupil duch. Ich povaha je ohnivovzdušná, čiže od nich nemôžete očakávať, že budú pokojné a pomalé ako ovce či kravy. Je to bystré zviera a v svojich hodnotách má vyhradené miesto aj pre zmenu a vtip. Čiže ľudia slabšej a netrpezlivejšej povahy nech radšej na voľný chov kôz zabudnú. Oni sa nikdy nebudú tešiť z toho, keď im koza vedierko pri dojení vykopne, lebo cudzí ľudia na ňu pozerajú, či koza, čo zoskočí z dvojmetrovej výšky, kam sa tajne chodí najesť a za pár hodín kľudne porodí svoje prvé kozľa.

Inak koza sa dá chovať aj v menej vtipnom chove - v stajni, s uväzovaním na lúke či pod kríkmi. Ale je dobré, keď má svoju ohradu, kde sa môže pásť. Aj pre kozu je dobré, keď pozná svoje hranice.

Prirodzené prostredie pre chov kôz sú pasienky, koza ožiera listy a kôru kríkov, čím ich vlastne udržiava. Je úplne skvelá pri obnove pasienkov. Pisateľ uväzuje kozy len núdzovo a to zvyčajne len jednu, aby ostatné odklonila od domu či podľa potreby. Na privolanie prídu k dojeniu, najmä keď sú zvyknuté na prikrmovanie (konáre bazy, šrot).

Do stajne dávame kamennú soľ, na noc čerstvú vodu. Podstieľkou sú listy či slama a v zime sama si naťahá pod seba aj seno.
Odčervuje sa u nás na jar a na jeseň. Proti parazitom zvnútra aj zvonku sa používa hustý odvar z jelšovej kôry. Na zime, keď nie je veľký sneh, sa rada dokrmuje kôrou z mladých porastov.

Dnes sú na Slovensku rôzne kozy - biele, hnedé, čierne, rohaté aj bezrohé. Pri výbere ani tak nezáleží na rase, ako skôr na rodičoch. Či bola matka dobrá dojka, či boli zdraví.

Kozie mlieko je snáď najzdravšie a vraj najpodobnejšie materskému. Vraví sa že smrdí. Asi to závisí od ustajnenie a spôsobu chovu. Dnes mnohí chovajú kozu z dôvodov liečiteľných schopností kozieho mlieka, v ktorú ľud verí. Okrem alergií sú to aj nádorové ochorenia, ktorých stav kozie mlieko zlepšuje. Z kozieho mlieka sa dá vyrobiť skvelý a veľmi cenený syr, ale aj tvaroh, chutná bryndza, oštiepky, žinčica. Srvátku a psiarku (to je srvátka po žinčici) majú radi čuvače, strážne psy.

Ak sa obávame nákazy z kliešťov, mlieko prevárame alebo pasterizujeme.

Chuť mlieka sa odráža od stravy. Preto sú najlepšie voľné pasienky, kde si môže voľne vyberať. Vtedy má spravidla chutné a dobré mlieko. Striedavá chuť je len pri uväzovaní na rôzne stanoviská. Takže doprajme kozám to, čo potrebujú a budeme mať z nich všestranný úžitok.

( Spracované podľa článku Miroslava Žiarislava Švického z časopisu Diva , Leto 2005 )

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Kozy, kozie ...

Prosim p. Neoral, to malo byt co? Clanok, ktory pise o chove koz, by mal byt pranierovany za nejake metafory o dusi? Nedajte sa vysmiat! Kto chova kozy, alebo sa chc o nich nieco doszvediet, ukrcite nie je zvedavy na Vas siahodlhy vyklad o dusi. Uvital by som viacej odbortnych clankov o chove koz.Ja ich chovam 20 rokov a zistujem ze by bolo na case sa o nich nieco aj naucit. AK ma niekto nejake znalosti, napiste, rad sa podelim.
jopal

Spolek pratel koz - www.kozy.cz

je obcanska iniciativa lidi, kteri povazuji kozu za dobreho lidskeho pritele, a kdyz kozy chovaji, nedelaji to prvorade pro uzitek, ale z lasky a pro potechu okoli i svoji.

Prosim o vysvetlenie

Jozef, skuste mi vysvetli co znamena: 1. ...Hanka Zemanová je dušou komplexu ALBIO; 2. ...článok od J Tótha, odborníka telom i dušou; 3. ... Radka Hradila, ktorý je dušou celého projektu; 4. ... a ešte som kdesi videl, ale teraz to nemožem násť, že aj Klaudia je dušou stranok BIO spotrebiteľ. Rád si to nechám vysvetliť, aj keď duša a duch su slova s inym vyznamom. Kozy nám dúfam prepáčia:)
Pavol Fábry

Kozy majú dušu,tak neviem komu záleží na vyvracaní tejto skutočnosti.Kozičky mam rada,zbožňujem ich.Sú rozkošné,milé,prítulné a majú dobré mliečko.Cítia,či ich máte radi a od toho sa odráža ich osobnosť.
fivevet

Na tomto príklade je možné pozorovať aký sme my sprostý národ ! Jeden človek sa rozpíše o chove kôz,a ja očakávam že nájdem nejakí dobrí článok ,atu sa zjavý siahodlhý članok o duševne. Je to hrozne úbohé keby nebolo idiotov neni ani sveta. Som tiež chovatelom kôz a preto Vas prosím uverejnujte len problematiku ohladne kôz a ich chovu . Vrúcne dakujem! Chovateľ.Čítať celú diskusiu k článku (71 príspevkov)   Pridať názor

BIO magazín

Ekologické poľnohospodárstvo
Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...Najčítanejšie v rubrike