BIO spotrebiteľ

Návrh štátneho rozpočtu označil minister Simon za likvidačný pre poľnohospodárstvo i celý vidiek

14.09.2005 07:57 Zdroj: Informačný servis SPPK - Ing. Stanislav NEMEC, hovorca SPPK
Za likvidačný pre poľnohospodárstvo i celý vidiek označil minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon návrh štátneho rozpočtu na rok 2006 z dielne ministerstva financií. Ten počíta - okrem iného - s priamymi platbami len vo výške 41,93 percenta úrovne tradičných členských krajín Európskej únie, hoci prístupová zmluva umožňuje vyplácať až 65 percent.
Ostatné krajiny Visegrádskej štvorky plánujú budúcoročné priame platby v rozpätí od 60 do 65 percent, takže ak by sa presadil návrh finančného rezortu, slovenskí poľnohospodári by boli na spoločnom trhu mimoriadne znevýhodnení nielen vo vzťahu k západoeurópskym farmárom, ktorí dostanú 100-percentné podpory, ale aj svojim bezprostredným susedom v priestore strednej Európy.

„Stratu konkurenčnej schopnosti agropotravinárskeho komplexu by nepocítili len samotní poľnohospodári, ale oveľa širší okruh ľudí“,
povedal minister.

„Slovensko má jednoznačne vidiecky charakter, veď z 2 891 usadlostí pripadá na mestá len 138 - teda 4,7 percenta - a zvyšok tvoria obce. Z nich až 67,7 percenta má menej ako 1 000 obyvateľov, pričom základom vidieckej ekonomiky naďalej zostáva poľnohospodárstvo. Podľa štatistických údajov až 20 percent príjmov malých obcí priamo súvisí s poľnohospodárstvom, čo zodpovedá priemernému podielu daní z nehnuteľností, ktorými sú v týchto prípadoch v rozhodujúcej miere poľnohospodárske pozemky. Útok na poľnohospodárstvo preto možno považovať za útok na financovanie malých obcí a v konečnom dôsledku aj celého vidieka.

Kto to nechce vidieť a presadzuje nekonkurenčné podpory slovenského agrárneho sektora, musí prevziať aj politickú zodpovednosť za úpadok vidieckeho života a osídlenia“.


Podľa Zs. Simona pripadá v nákupnom koši až 26-percentný podiel na potraviny. Ak sa v dôsledku nedostatočnej podpory radikálne zníži poľnohospodárska a potravinárska výroba, povedie to k rastu spotrebiteľských cien potravín. Pritom ich 10-percentný nárast by o 2 percentá zvýšil infláciu, čo by sa nemalo podceňovať.

Za príklad môže poslúžiť kapusta, ktorej pestovateľská plocha medziročne poklesla zo 4 557 na 842 hektárov, no ceny stúpli o 51 percent, alebo mrkva, kde zníženie výmery z 3 045 na 482 hektárov vyústilo do vyše 47-percentného cenového rastu. Obdobný vývoj zaznamenalo bravčové mäso i ďalšie komodity, kde pokles domácej produkcie zapríčinil zvyšovanie cien.

„Ak by sa naozaj presadil návrh finančného rezortu, znamenalo by to stratu našej dôvery v politikov, ktorí by ho podporili“,
zdôraznil predseda SPPK Ivan Oravec.

„Po skončení summitu v Kodani, ktorým sa zavŕšili rokovania o podmienkach vstupu SR do EÚ, totiž sľubovali, že nebudeme na tom horšie ako naši susedia. Preto zintenzívnime samosprávne rokovania s politickými subjektami a - okrem iného - im pripomenieme aj tento záväzok. Podľa ich reakcií rozhodneme o ďalšom postupe, no celkom určite sa nebudeme nečinne prizerať hroziacej likvidácii nášho odvetvia“.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Návrh štátneho rozpočtu označil minister ...

  podla mna nasich statnych zastupcov zaujim polnohospodar len pred volbami ked potrebuje od neho hlas ale ak potrebuje polnohospodar podporu statu tak su to vraj zbytocne vyhodene peniaze . V sucasnosti ani jedna strana sa nezastava polnohospodarov a jeden minister je malo proti tolkym blaznom ved ak znicia nas znicia aj seba a nak ich nachovaju automobilky ktore podržali aj danovými prazdninami potom bude slovensko nie same golfove ihrisko a pekny raz krajiny ale jedna krajina šipok a trnov a my emigranti do krajin kde polnohospodarstvo nevymrelo a ked odydu ludia komu budu vladnut sami sebe


    Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Poľnohospodárstvo
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií