Piatok 23. 9.2005 vojde do dejín ekologického poľnohospodárstva na Slovensku ako jeden z míľnikov. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon otvoril historicky prvé Dni ekologického poľnohospodárstva na Slovensku, pokrstil logo EKO poľnohospodárstvo špaldou a vyjadril presvedčenie, že záujem o biopotraviny bude medzi spotrebiteľmi rásť.
Ako sa vydarilo zahájenie Dní ekologického poľnohospodárstva v Bratislave? Bolo to úžasné? Priveľmi „skromné“? Tak akurát? Koľko ľudí, toľko názorov. Inak to určite vnímali bežní okoloidúci, inak ľudia z ministerstva a ďalšia odborná verejnosť, inak médiá a ešte celkom inak my – spoluorganizátori podujatia. Preto mi je ťažko zaujať nezávislý postoj a hodnotiť. Ale pokúsim sa aspoň priblížiť atmosféru prvého z Dní EP a v krátkosti naznačiť, že i príprava „skromnej“ prezentácie ekologického poľnohospodárstva na Slovensku dá človeku riadne zabrať.
Posledné dva týždne príprav boli hektické. Bolo náročné všetko načas zvládnuť – zorganizovať turné info-stánku po Slovensku, dať vyrobiť letáky, plagáty, banner, dokončiť výstavu BIO-NEBIO, pripraviť tlačové správy... Navyše sa kazilo, čo mohlo: stroj na skladanie letákov v jednej tlačiarni, plotter pri výrobe výstavy a nakoniec sa pokazila ešte aj pekárova pec... Takže piatkové ráno - deň „D“ - sme začali pred domom pekára, čakajúc na chlebík a pečivo zo
špaldovej múky, ktoré sme sľúbili priviezť na ochutnávku. A hneď sme boli v časovom sklze... Nakoniec ale bolo všetko, ako malo byť: slniečko svietilo, muzikanti hrali, pán minister a médiá prišli, pri „stánkoch“ bolo plno a pri srdci hrial pocit z uvedomenia, že niekedy k uskutočneniu „veľkých vecí“ stačí odhodlanie a viera, že dobrá vec sa podarí.
Fotoreportáž
Banner - Dni EP na Slovensku
Zahájenie Dní EP na Poštovej ulici. Heslo „Nájdi si svojho ekofarmára“ je mottom prvého ročníka Dní EP na Slovensku. Pri „stánkoch“ bolo väčšinou plno.
Ochutnávka je základ, keď chcete predstaviť biopotraviny.
Špaldový chlebík a pečivo z pekárne Marienka v Trenčíne, jabĺčka zo Sadu Lívia, ako aj syry od pána Velitsa z ekofarmy Rakovo-Lehôtka veľmi chutili.
Každý sa pýtal, kde si taký chlebík kúpi v Bratislave. Bolo nám ľúto, že sme museli odpovedať, že nikde. Naozaj sa v BA nenájde ani jeden pekár, ktorý by sa pustil do pečenia chleba z celozrnnej BIO špaldovej múky? Veď špalda je zdravotná obilnina č. 1!
Prezentácia slovenských biopotravín s hlasovaním o najobľúbenejšiu slovenskú biopotravinu.
Do hlasovania sa môžete zapojiť aj vy, prostredníctvom
on-line hlasovania na stránke Dni ekologického poľnohospodárstva na Slovensku.
Informačné materiály išli na dračku
Informačné materiály išli na dračku.
Ľudí zaujímalo, kde sa dajú biopotraviny kúpiť, čo je to kvalita BIO, kto a ako kontroluje subjekty v
systéme ekologického poľnohospodárstva...
Rozdalo sa vyše 2000 letákov o Dňoch ekologického poľnohospodárstva.
Výstava BIO-NEBIO
Po dvoch rokoch cestovania po ekofarmách a akciách spojených s ekologickým poľnohospodárstvom, ako aj zhromažďovania kvalitných fotografií od partnerských organizácií a jednotlivcov zo Slovenska i zahraničia, sa výstavu BIO-NEBIO s podtitulom „Ktoré si vyberieš?“ poradilo dokončiť.
Výstava obsahuje dve kapitoly: „Sú také, ako majú byť alebo 10 dôvodov, prečo kupovať biopotraviny“ a „BIO-NEBIO kontrasty alebo Rozdiely medzi ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom“ + 30 fotografií, ktoré predstavujú celú problematiku v širšom rámci. Počas Dní EP bude výstava k videniu vo viacerých slovenských mestách ako súčasť info-stánku.
Od nového roka je možné si ju zapožičať v
Centre environmentálnych aktivít.
BIO či NEBIO?
Heslom ekologických poľnohospodárov
celého sveta je „Ochutnaj ten rozdiel“.
Tak sme ho ochutnávali – na mrkve a
jabĺčkach. Biomrkva bola z AGRO Gajary,
biojabĺčka zo Sadu Lívia a konvenčné
vzorky z hypermarketu. Hodnotenie
jabĺčok bolo zhruba „fity-fifty“, pri mrkve
sa potvrdila výraznejšia chuť
bioproduktov.
Dvaja hlasujúci boli odmenení vreckami
bioproduktov.
Vyskúšaj svoje zmysly
Viete, ako vyzerá špalda? Roroznáte
aróniu od čučoriedok? Aj tu bola súťaž
zlosovateľná. Výhercovia dostali publikáciu
o zdraví a poukážku na nákup biopotravín
v Ekoobchode Živica.
Toto logo sa krstilo
Ešte je stále veľa spotrebiteľov, ktorí logo produktov z ekologického poľnohospodárstva nepoznajú. Dúfajme, že jeho oficiálny krst pánom ministrom Simonom situáciu zmení.
Aj médiá by sa mali viac pričiniť o to, aby toto „eko-kontrolné“ oko, ktoré je zárukou pravosti pôvodu bioproduktov a biopotravín, poznal každý.
Ďakujeme za vašu pomoc
Veľké poďakovanie patrí týmto dvom slečnám, ale aj ďalším, ktorí nám prišli v piatok pomôcť.
Ďakujeme tiež kolegom z ekoporadne a ekoobchodu Živica na Vysokej 18, že nám poskytli zázemie. Nie je prehnané, keď poviem, že bez ich pomoci by sme to nezvládli.
Biopotraviny pre všetkých
Pre mňa osobne je toto podujatie nádejou „nového začiatku“ v propagácii ekologického poľnohospodárstva a biopotravín na Slovensku. Prečo ten optimizmus? Neziskové organizácie a ministerstvo pôdohospodárstva stoja pri organizácii Dní ekologického poľnohospodárstva bok po boku a tento fakt by mohol byť základom budúcej spolupráce pri propagácii ekologického poľnohospodárstva a biopotravín. „Biopotraviny musia byť dostupné pre všetkých“, povedala vlani nemecká Ministerka na ochranu spotrebiteľa, potravín a poľnohospodárstva Renate Künast. Prajem si, aby podobný výrok zaznel čím skôr aj od členov vlády a poslancov Národnej rady SR.
Aký je Váš názor?
A čo si o zahájení Dní ekologického poľnohospodárstva myslíte vy ďalší, ktorí ste sa ho zúčastnili alebo ste videli reportáž v televízii?