BIO spotrebiteľ

Povedali a napísali o Dňoch ekologického poľnohospodárstva

29.09.2005 07:23
Veľmi nás potešil záujem Rádia Slovensko o tému ekologického poľnohospodárstva a biopotravín. Nesklamali ani televízie. Tlačené médiá prejavili zatiaľ minimálny záujem o tému. Taká je prvá odozva médií na Dni ekologického poľnohospodárstva.
Médiá sa zaujímali predovšetkým o:
 • cieľ Dní ekologického poľnohospodárstva,
 • nárast poľnohospodárskej plochy v systéme EP (pre dvoma rokmi 2,5%, dnes 5% a výhľad na rok 2010 je 10%),
 • cenu a dostupnosť biopotravín.


O otvorení Dní EP v piatok 23.9.2005 sa ľudia dozvedeli predovšetkým vďaka Rádiu Slovensko, ktoré poslucháčov počas celého dňa priebežne informovalo o podujatí prostredníctvom spravodajských relácií, priamych vstupov do vysielania priamo z centra diania na Poštovej ulici a rozhovoru s Richardom Medalom, koordinátorom akcie, nazvanom "Hľadajme svojich ekofarmárov". O udalosti informovalo aj Rádio Regina v príspevku "Ľuďom treba vysvetľovať význam bioproduktov".

Zahájenie Dní EP a krst loga EKOpoľnohospodárstvo ministrom Simonom pritiahlo aj televízne kamery Slovenskej televízie a televízie TA3, takže aj bežný televízny divák mal možnosť - možno prvý krát v živote - vidieť logo, ktorým sa označujú produkty ekologického poľnohospodárstva a počuť o tom, čo sú biopotraviny a že sú zdravé.

V piatok 23.9. v hlavnej spravodajskej relácii STV, Televizných novinách, bol odvysielaný príspevok Dni biopotravín a biofariem (video). Okrem iného v ňom odznelo: Žiť zdravo je krédom mnohých ľudí. K pohybu preto zaraďujú aj zdravé jedlo. Paradoxom však je, že ľudia tie najzdravšie potraviny takmer nepoznajú. Hovoríme o bio-výrobkoch, ktoré u nás vyrába vyše 200 firiem. Tieto zelené výrobky teraz prezentujú v Bratislave na Dňoch ekologického poľnohospodárstva.

Rovnako aj televízia TA3 si všíma zahájenie Dni EP na Slovensku. V príspevku Bioprodukty patria medzi jeden zo spôsobov zdravej výživy (video) hovorí o tom, že Zväz ekologického poľnohospodárstva preto pripravil 1. ročník Dní ekologického poľnohospodárstva.

V sobotu 24.9. sa téme ekologického poľnohospodárstva a biopotravín opäť venovalo Rádio Slovensko - v relácii "Dobré ráno" so Zuzanou Homolovou, predsedníčkou Zväzu Ekotrend. Ak mate záujem, môžete si vypočuť záznam relácie (mp3. slovakradio.sk).

Rádio Lumen ponúklo krátky rozhovor "Ekologické poľnohospodárstvo na vzostupe".

V nedeľu 25.9. sa na Rádiu Regina opäť hovorilo o Dňoch EP v relácii Roľnícka beseda (.mp3 slovakradio.sk). Pozvanie prijali Dušan Janovíček z Ekotrendu Myjava s.r.o. (najväčší spracovateľ biopotravín na Slovensku) a Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít.

V pondelok 26.9. vyšiel v Hospodárskych novinách krátky článok Podiel ekologickej produkcie rastie (HNonline.sk).

Najzaujímavejší výrok
Minister pôdohospodárstvo Zsolt Simon pre TASR povedal: "Každý si uvedomujeme, že ekologické potraviny sú zdravšie a prospievajú viac telu," dodal Simon.

A ja sa pýtam:
Keď si to všetci uvedomujeme, prečo štát nerobí kampaň na propagáciu biopotravín?

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Povedali a napísali o Dňoch ekologického ...

  Pointa je ina....

  Chcem reagovat na poslednu vetu: Keď si to všetci uvedomujeme, prečo štát nerobí kampaň na propagáciu biopotravín? Trochu si autorka sama odporuje. Ak si to vsetci uvedomujeme, netreba ziadnu propagaciu. Asi by ta veta mala byt: Aby sme si to vsetci uvedomovali, mal by stat urobit kampan na propagaciu biopotravin!
  Max

  Pointa

  Hej, máte pravdu. Posledná veta môjho článku znie nelogicky. Myslela som to ironicky. Keby bol každý vo vláde, parlamente, zdravotných inštitúciách, atď. presvedčený o zdravotnej prospešnosti biopotravín, asi by si vzal ich propagáciu za svoju. Alebo nie?
  klaudia

  Stat sme my...

  Stat podla mojho nazoru robi co moze a na co momentalne ma... Vytvoril take podmienky ze Dni EP sa mozu realizovat a kazdy clovek ci organizacia ma moznost sa pridat. Navyssi predstavitel statu - minister polnohospodarsva formalne i osobne podujatie podporil. Na prvy rocnik je to uctihodny vykon, za ktory treba podakovat vsetkym organizatorom i aktivnym ucastnikom tohoto zasluzneho podujatia. Druhy rocnik bude zas o nieco dalej.
  Nebezpecne je vsak pouzivat statisticke vykazy a argumentovat narastom polnohospodarskej plochy v systeme EP typu - pred dvoma rokmi 2,5%, dnes 5% a vyhlad na rok 2010 je 10%. Realita v biopraxi nezodpoveda tymto cislam ani prognozam. Vymery ploch smerom hore tlacia v drvivej vacsine dotacne stimuly, co sposobuje znizovanie latky narocnosti na vyrobu bioprodukcie a tym a minanie sa hlavneho ciela a zmyslu myslienky... Nie kazdy politik, statistik ci ekonom si uvedomenie o com biofarmarenie a bioprodukcia vlastne je. Nakoniec si chyby odnesie biospotrebitel, stojaci na konci tohoto retazca. Biosfera s jej tisicrociami ustalenymi zakonitostami sa nedaju beztrestne "upravit", na rozdiel od statistickeho vykaznictva ci aktualnej spolocenskej retoriky smerujucej v mnohych pripadoch iba k ziskaniu viac dotacii...
  Pavol

  Z toho co pisete je jasne, ze ani ministrov vyrok nie je 100%-na pravda. Na druhej strane si myslim, ze nemusi KAZDY vo vlade... Niekedy staci jeden aktivny clen vlady.
  Max

  Bohu vdaka aj za taku podporu od ministra aka bola, resp. je. Nevidim vsak dovod, preco by ta podpora nemohla mat od statu aj vacsi rozmer. Zaujimave by bolo uviest, okrem slov a ucasti ministra na otvoreni, ako stat podporuje ekologicke polnohospodarstvo. Viem ze toho by bolo asi viac, ale ak by bolo o rok s cim porovnat, videli by sme aspon TREND tej podpory. Asi chcem vela informacii, prepacte. Som uz taky
  MariánČítať celú diskusiu k článku (7 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Dni EP 2005Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií