BIO spotrebiteľ

Biopotraviny v škôlke!

03.10.2005 09:27
V banskoštiavnickej Súkromnej materskej škole Nezábudka sme 29. 9. 2005 pripravili Deň ekologického poľnohospodárstva. Ten však bol súčasťou celotýždenných aktivít v škôlke...

Pomohli nám pani učiteľky


Pani učiteľky v rámci témy Jeseň pripravili pre deti v týždni 26. – 30. 9. aktivity „Od zrnka k chlebu“.

Výsledok grafomotorického cvičenia
Výsledok grafomotorického cvičenia
Rozprávali sa s deťmi, odkiaľ prišiel chlebík, triedili potraviny podľa rastlinného/živočíšneho pôvodu. Triedili zrnká podľa vzhľadu, vytvárali z nich potom obrazce. V rámci grafomotorických cvičení napr. „Osievali múčku“. Deti si celý týždeň vyspevovali: „Červený kacheľ – biela pec“, „My sme malí pekári“, „Jedna druhej riekla“ a ďalšie ľudovky.

V stredu deti s pani učiteľkami zamiesili cesto, modelovali z neho a následne piekli slané slimáčiky, pletenky, buchtičky... a priznám sa, že som bola dojatá, keď mi trojročná rúčka nášho syna podávala pletenku: „Mami, to som Ti upiekol“ (a to mi bežne pomáha pri pečení a varení doma).

Z ďalších aktivít spomeniem už len napr. dramatizáciu rozprávky O pampúšikovi či rozprávanie o ľudovom prísloví: „Bez práce nie sú koláče“.

Biopotraviny v jedálnom lístku

V rámci tohto týždňa sme vo štvrtok 29. 9. pripravili Deň ekologického poľnohospodárstva. Deti mali do jedálneho lístka zaradené biopotraviny.

Desiata
Sladká časť olovrantu
Nachystaný olovrant - cícerová nátierka,
mrkvový koláč a koláč zo sušeného ovocia
Snehuliaková nátierka, grahamový rožok, surová mrkva

Obed
Jabĺčko, mrkvová polievka, mäso s bylinkami a cestovinou

Olovrant
Cícerová nátierka, grahamový rožok, paprika
Mrkvový koláč
Koláč zo sušeného ovocia

Nápoje:
Čaj Ružové ráno (s medom)
Lipový čaj (s medom)

Rodičom chutilo

Všetko je nachystané pre rodičov
A je nachystané ...
Na poobedie sme spoločne s Táňou Polákovou pripravili pre rodičov ochutnávku a prezentáciu biopotravín.
Infobalíček
Nechýbal ani balíček
Každá rodina dostala informačný balíček:
- skladačku o prvých dňoch ekologického poľnohospodárstva na Slovensku,
- brožúrku Minimum BIOspotrebiteľa,
- recepty
- a skladačku z Ekotrendu.

Deťom chutilo
Chutilo deťom...
...aj oteckom
...aj oteckom
Mamičky a oteckovia ochutnali, čo deti počas dňa jedli – Snehuliakovú nátierku (tá veľmi chutila aj oteckom), cícerovú nátierku, mrkvový koláč a koláč zo sušeného ovocia.

Rozprávali sme o ekologickom poľnohospodárstve, jeho princípoch, výhodách, situácii u nás.

Popíjali sme biočajíky a popritom zo stola mizol šalát zo špaldových zŕn (ten chutil aj deťom, ktoré sa samozrejme starali, aby o nič neprišli), pšenový nákyp, celerový šalát, deti „likvidovali“ sušené biohrozienka a dávali si ďalšie a ďalšie duply mrkvového koláča.

Jedna z mamičiek čaká bábätko, takže sme hovorili o výhodách biopotravín aj pre tehotné a dojčiace matky. Samozrejme zaznela otázka – kde biopotraviny kúpiť, aké sú možnosti v Banskej Štiavnici. Nakoľko tu nemáme samostatný bioobchod, užitočná bola výmena informácií – v ktorom obchode sa dá čo kúpiť, žiaľ, výber je veľmi malý. Rozišli sme sa pri úvahách, ako robiť spoločné nákupy cez internet, priamo z fariem alebo vo veľkých baleniach z Ekotrendu.

Ukázalo sa výhodné robiť ochutnávku v čase, keď si rodičia chodia po deti. Každému rodičovi sme pri vstupe do škôlky dali do rúk tanierik so vzorkami všetkého, čo sme pripravili a infobalíček.

Až na pár výnimiek sme takto takmer všetkých rodičov „zarozprávali“ a nakoniec zostali pri nás aj tí, čo sa „skutočne veľmi ponáhľali“. Na stoloch toho zostalo skutočne málo.

Myslím, že bioprodukty zachutili. Hoci nebolo všetko 100 %, mala som z celého dňa dobrý pocit.

Poďakovanie

Naše poďakovanie patrí Ekotrendu za informačné materiály a bioprodukty na prípravu ochutnávky.

Osobne by som rada poďakovala pani učiteľkám Olinke Nagyovej a Martinke Ďuricovej za aktivity, ktoré s deťmi počas celého týždňa robili, za krásnu jesennú výzdobu škôlky a za porozumenie a lásku, ktoré našim deťom dávajú. Lebo „Súkromná“ v názve materskej školy Nezábudka by som nahradila vďaka ich prístupu na „rodinná“.

Čo si o tom myslite Vy?

Chceli by ste pripraviť ochutnávku pre Vašu škôlku? Rada Vám poradím (gallayova@pobox.sk, príp. 045/6941 204). Aké máte skúsenosti s využitím BIOpotravín v materských školách Vy? Poznáte škôlku, kde sú súčasťou jedálneho lístka? Ako sa doň dostali? Prosím, podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti a škôlkárske recepty.

Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Zuzana GallayováPrednáša a vedie cvičenia na fakulte ekológie a environmentalistiky so sídlom vo Zvolene. Rada varí a stále viac pri tom používa biopotraviny.

Diskusia: Biopotraviny ...

  Viete niekto o podobnej škôlke v BA? Vďaka za informáciu.
  maja   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Dni EP 2005Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií