BIO spotrebiteľ

Mate záujem o zeleninu bez chémie ?
Príďte na kontrolný deň!

04.10.2005 12:32
Ekologicky pestovaná zelenina môže byť aj na Vašom stole. Nasledujúci článok je o tom, čo preto robím ja, a čo môžete pre to urobiť vy - akcionári, ale aj ľudia, ktorí o Agrokruhu budete čítať po prvý krát.
Tým z Vás, ktorí netušíte čo je Agrokruh, a ako to súvisí so zeleninou bez chémie na Vašom stole, pomôžu súvisiace články na konci dnešného článku. A teraz už prejdem na to, čo mám(e) nové.

Stav k 29. 9. 2005

Celkovo sa o zapojenie do systému Agrokruh prihlásilo 34 záujemcov, ktorým som odoslal návrh zmluvy o pôžičke. Potvrdených zmlúv s dohodnutou čiastkou pôžičky sa vrátilo celkom 27. Sumu podľa dohody uhradilo celkom 25 účastníkov. K 29. 9. 2005 je na účte 155 495,- Sk.

Akcionári – AGROKRUH-u k 29. 9. 05

Andrea JURÍKOVÁ, Bratislava
Martina BAČOVÁ, Bratislava
Klaudia MEDALOVÁ, Trenčín
Richard MEDAL, Trenčín
Gabriel ŠKABLA, Kolíňany
Radoslav MAKÁŇ, Sľažany
Jana MASLÁKOVÁ, Žiar nad Hronom
Ľuboš TRUBÍNI, Vrable
Erika KYTKOVÁ, Žiar nad Hronom
Ivana JAŠŠOVÁ, Bratislava
Robert ZELNÍK, Bratislava
Viliam HAŠKO, Bratislava
Viliam ŠIMEK, Bratislava
Neželá si byť menovaná , Kalná nad Hronom
Juraj HAZUCHA, Zvolen
Miluška STRUNGOVÁ, Zvolen
Soňa TRUBÍNIOVÁ, Vrable
Zuzana GALLAYOVÁ, Banská Štiavnica
Daniel LEŠINSKÝ, Trenčín
Emil BELICA, Súlovce
Ivana BALÁŽOVÁ, Kolíňany
Patrik BAGOŇA, Turčianske Teplice
Radovan ŠKUCI, Nitra
Jana ČAJAGIOVÁ, Bratislava
Magdalena NOVÁKOVÁ, Banská Štiavnica

Ako ďalej

Na demontáž a transport existujúceho vybavenia systému AGROKRUH z Čierneho poľa na Mašekov mlyn , jeho úpravu a opätovnú montáž bol naplánovaný rozpočet v sume 200 000,- Sk a začatie prác koncom augusta.

Nakoľko sa podarilo sústrediť už spomínanú sumu 155 459.- Sk a na inštaláciu technologickej časti ostáva (v najlepšom prípade) jeden mesiac, navrhujem zúčastneným na zváženie a odobrenie nasledujúce opatrenia postupu:
 1. Predĺženie doby splatnosti pôžičky z pôvodných troch na štyri roky.
 2. Kto môže, navýši svoju požičanú čiastku o sumu, ktorú uzná za vhodnú.
 3. Vo svojom okolí ponúkne možnosť zapojenia sa do systému CSA – Agrokruh najneskôr do 30. januára 2006.
Pri osobných rozhovoroch s niektorými účastníkmi (v Trenčíne a Bratislave) bola zamietnutá možnosť ukončiť tento projekt a vrátiť peniaze. V každom prípade však znova opakujem, že vzhľadom na okolnosti má každý zo zúčastnených právo využiť aj túto možnosť – v prípade, že uzná za neprijateľné dodatočne splniť niektorý z uvedených troch návrhov.

Čo som už urobil

 1. Prihlásil som plochu 2,19 ha na Mašekovom mlyne do systému ekologického poľnohospodárstva v zmysle platnej legislatívy. Podľa požiadaviek UKSUP-u som doplnil chýbajúce údaje a momentálne čakám na farebnú ortofotomapu, keďže mám len čiernobielu a požiadavka je na farebnú.
 2. Demontoval a dopravil som mosty a príslušenstvo z východu na Mašekov mlyn.
 3. Pripravil materiál na opätovné zloženie a inštaláciu systému Agrokruh. Vzhľadom na fakt, že je veľmi málo času, menej peňazí, ako bolo plánované, ale zámer začať už v roku 2006 s produkovaním zeleniny platí, vypustím v tomto roku uloženie káblov do zeme a rekonštrukciu druhého mostu. To by malo ušetriť čas a umožní mi vystačiť s čiastkou, ktorá je k dispozícii. Spolu bolo preinvestovaných 26148 Sk.

Pozvánka na kontrolný deň

Kvetinový gazda
Kvetinový gazda
Na 22.10.2005 pripravujem stretnutie aktívnych i potencionálnych akcionárov na „kontrolnom dni“, v rámci ktorého sa budú mať možnosť „in natura“ presvedčiť ako sa veci majú, prediskutovať návrhy, pripomienky apod.

Okrem toho každý z účastníkov si pre seba i svojich známych môže zakúpiť chryzantémy MULTIFLORA za bezkonkurenčnú cenu.

Teším sa na Vás!

Hodnotenie: 66.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Ing. Ján Šlinskýekologický pestovateľ zeleniny a propagátor systému AGROKRUH.

Súvisiace články


Diskusia: Mate záujem o zeleninu bez chémie ...

  Zelenina z Agrokruhu

  Pan Slinsky, neuvazujete pouzivat namiesto vseobecneho nazvu BIO zelenina svoje vlastne oznacenie a ochrannu znacku Zelenina z Agrokruhu? Osobne mi to zneje krajsie ako oznacenie BIO zelenina, pod ktorym sa uz daju kupovat aj dosky alebo cistiace prostriedky... Pri znacke BIO ide podla mojich poznatkov vacsine jej pouzivatelom o navysenie miery zisku pri exporte zakladnych surovin ci potravin, na rozdiel od Vaseho snazenia, udrzat kvalitu biozeleniny, ale aj ceny ako u konvencne pestovanej zeleniny. Navyse sa zameriavate vyhradne na domaceho - slovenskeho biospotrebitela. Vasi zakaznici to urcite vysoko ocenia, spolu s originalitou pouzitej techologie, Agrokruhu, ktorou to planujete dosiahnut.
  Michal Demes

  Dufam ze pan Demes nechce tvrdit ze je BIO a lepsie BIO(nech uz sa vola akokolvek). Inak, po Vasich slovach uz asi chapem preco na niektorych forach potom citam, ze BIO je podvod. No aj tak si myslim, ze pan Slinsky by mal podporovat znacku BIO. Ak uz, tak: BIO zelenina z Agrokruhu.
  Marián

  Som tiež za BIO

  Ak by som videl stánok, kde by niekto predával zeleninu z agrokruhu, tak by som si najskôr myslel, že Agrokruh je nejaká zemepisná oblasť, alebo miesto kde tá zelenina bola dočasne uskladnená, alebo .... Skôr sa to hodí pre tých, ktorí vedia čo je agrokruh - napr. pán Demes - podľa toho čo píše.
  JanoB

  Marian, dufate spravne. BIO je len jedno - pestovane bez chemie, na cistej a vitalnej pode, atd... Som za jasne dodrzovanie pravidiel o ekologickom polnohospodarstve stanovenych nezavislymi odbornikmi z mnohych krajin zdruzenych v IFOAM, od ktorych sa sucastnosti platne pravidla zacali odklanat v neprospech biospotrebitela. Jasne artikulovane pravidla IFOAM o ekologickom polnohospodarstve neumoznuju tak rychlo zvysovat % polnohospodarov a ploch zaradenych do systemu ekologickeho polnohospodarstva umoznujuce im pouzivat oznacenie BIO a pod jej ochranou riesit skor ekonomicke ako zdravotne a enviromentalne otazky. Navyse uznavam a respektujem diverzitu nielen v prirode ale aj v oznaceni. Je to na dlhsiu odbornu debatu, ktora vyzaduje hlbsiu znalost problematiky u ucastnikov takejto diskusie. V tejto diskusii reagujem preto, ze Vas kriticky pohlad a postrehy posuvaju vyvoj dalej a nutia cloveka rozmyslat.
  Michal Demes

  Hlbsia znalost problematiky

  Ja uznavam ze odbornici veci vidia inak. Ja len tolko, ze pan Slinsky teraz skor hlada spotrebitelov pre svoju zeleninu, a preto by mal pouzivat to, comu spotrebitel rozumie. Co sa tyka kritika, aspon vidite, ze nekritizujem preto, aby som si ulavil :-).
  MariánČítať celú diskusiu k článku (8 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazínNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií