BIO spotrebiteľ

Aký bol "Mesiac biopotravín" v Čechách?

05.10.2005 00:00
September patril v Českej republike aktivitám na propagáciu ekologického poľnohospodárstva a biopotravín. Do Mesiaca biopotravín sa zapojilo 36 organizácií, fariem, predajní a ďalších a usporiadali takmer 90 jednotlivých akcií. Podľa Mgr. Tomáša Václavíka, koordinátora akcie „Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství 2005“, sa celá akcia skončila s veľkým úspechom.
Mesiac biopotravín a ekologického poľnohospodárstva sa konal v ČR tento rok po prvý krát v histórii. Stalo sa tak na podnet Akčného tímu implementujúceho Akčný plán rozvoja ekologického poľnohospodárstva v ČR.

Mesiac biopotravín je zastrešujúcou akciou pre informačné, vzdelávacie a marketingové aktivity pre spotrebiteľov, ktoré majú spoločný cieľ: povzbudiť čo najviac ľudí, aby ochutnali biopotraviny a tým napomôcť rozvoju EP v ČR.

Cieľom mesiaca biopotravín bolo osloviť čo najširšiu verejnosť s konkrétnym zameraním na mladé rodiny a deti. Skúsenosti a výsledky výskumu ukazujú, že akonáhle spotrebitelia ochutnajú biopotraviny alebo navštívia ekologickú farmu a na vlastné oči sa presvedčia o tom, ako funguje, stanú sa z nich pravidelní konzumenti biopotravín.

Biojarmok Toůlcuv Dvůr
Biojarmok - Toůlcuv Dvůr
V priebehu Mesiaca biopotravín sa uskutočnilo po celej ČR takmer 90 rôznych podujatí.

Najviac akcií sa konalo v členských predajniach zväzu PRO-BIO, kde po celý mesiac prebiehali ochutnávky biopotravín, každý týždeň s iným zameraním. Do akcie sa ale zapojili aj ekologické farmy, na ktorých sa konali Dni otvorených dverí, ochutnávky, prednášky.

Na niekoľkých miestach republiky sa uskutočnili Biodožinkové slávnosti a BIO jarmoky – vždy za veľkého záujmu verejnosti.

Viac o Mesiaci biopotravín sa dozviete na webovej stránke www.mesicbiopotravin.cz.

Mini rozhovor

Na moje otázky odpovedá Tom Václavík, ktorý je koordinátor celej akcie.

V čom vidíš najväčší prínos Mesiaca biopotravín?
Nejvetší přínos vidím v tom, že se podařilo dostat téma "bio" do médií - to by se nikdy nepodarilo s jednotlivými akcemi. Pomohlo, že akci zaštítili dva ministři a že MZe poskytlo peníze na koordinaci. Fakt, že se podařilo uspořádat téměř 100 akcí považuji za veliký úspěch.

Festival chutí - Luční údolí
Festival chutí - Luční údolí
Kde boli rezervy?
Rezervy byly v zapojení samotných ekofarem, tam bych se chtěl příští rok zaměřit, komunikovat přínos a výhody zapojení se přímo farmářům, aby se nebáli.

Další rezervy jsou samozřejmě finanční - pokud bychom měli více peněz například na inzerci, dopad akce na spotřebitele mohl být větší. Doufali jsme v pomoc ze SZIF (Statní zemědělský intervenční fond), ale to sa nakonec nepodařilo. Myslím, že ač to byl první ročník, celá akce skončila velkým úspěchem.

Aká bola odozva médií na Měsíc biopotravin? Mali o túto tému záujem? Bolo o jednotlivých podujatiach počuť v rozhlase alebo televízii?
Média mela zájem velký, na Tiskovku přislo více než 40 médií, celkem vyšlo více než 200 zmínek, poskytlo se desítky rozhovorů do rozhlasu i televize.

Podarilo sa v praxi naplniť ústredné heslo „Ochutnej ten rozdíl!“?
Myslím, že ano, nejvíce akcí se právě týkalo ochutnávek, ať už na farmách či v bioprodejnách.
Biozelenina - ilustračné foto
Biozelenina - ilustračné foto

Velkoobchody se zapojili do akce slevami, takže bioprodejny mohly dělat řadu ochutnávek. I supermarekt Billa se zapojil a dělal ochutnávky na bio jogurty.

Koľko % biopotravín konzumuje vaša rodina a prečo je pre vás dôležité, aby ste jedli produkty z ekologického poľnohospodárstva?
Asi tak 80 %, zatím nejde sehnat bio sojové jogurty a nemáme tolik času, abychom si je vyráběli sami. Co lze v bio kvalitě koupit, to používáme. Proč? Protože chci pro nás, naše děti kvalitní, čisté a zdravé potraviny, jejichž produkce a výroba minimálně zatěžuje životní prostředí.

Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Aký bol "Mesiac biopotravín" ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií