BIO spotrebiteľ

Ekologické včelárenie v EÚ

12.10.2005 08:58
Dňa 2. októbra 2005 sa na rodinnej farme Mašekov Mlyn pri Vrábľoch uskutočnil odborný seminár Ekologické včelárenie v EÚ. Akcia bola súčasťou Dní ekologického poľnohospodárstva, ktoré na Slovensku prebiehajú v dňoch 23.9. – 17.10. 2005.
Ekologické včelárenie v EU
Mašekov mlyn
Stretnutia sa zúčastnilo približne 50 včelárov a priaznivcov ekologického poľnohospodárstva. Organizátormi stretnutia boli Združenie slovenských spracovateľov včelích produktov (prítomní Ing. Dušan Dedinský, Ing. Róbert Chlebo), Slovenský zväz včelárov (prítomní predseda SZV Ing. Ľudovít Gál a zástupcovia ZO SZV Vráble) a Rodinná farma Mašekov Mlyn (Ing. Michal Demeš).

Priateľské stretnutie otvoril hostiteľ pán Demeš, ktorý privítal prítomných. Účastníci došli takmer zo všetkých krajov Slovenska – najviac zastúpené boli okresy Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Púchov, Bánovce nad Bebravou, Zvolen a Žilina.

MVDr. Jozef Juršík
MVDr. Jozef Juršík
O 10.tej hodine začal blok prednášok, ktorý otvoril MVDr. Jozef Juršík, známy propagátor ekologického poľnohospodárstva a včelár. Jeho prezentácia poskytla ucelený pohľad na legislatívu a prax ekologického poľnohospodárstva, s dôrazom práve na včelárstvo.

Maroš Bujňák z Brezovice - jediný
Maroš Bujňák z Brezovice - jediný...
Keďže počasie nám tento deň prialo, ďalšie praktické ukážky ekologického včelárenia sa uskutočnili vonku.

Maroš Bujňák s otcom z Brezovice na východnom Slovensku vlastnia jedno z najväčších včelárskych hospodárstiev na Slovensku a sú u nás zároveň jediným bio-včelárstvom.

Boli teda tými najpovolanejšími na vedenie workshopu o praktických postupoch ekologického včelárenia.

Ich vystúpenie sprevádzala živá diskusia, ktorá trvala v užších kruhoch až do konca stretnutia.

Ďalšia prezentácia Ing. Chleba sa venovala otázkam marketingu medu a spomienkam na nedávno skončený svetový včelársky kongres Apimondia a výstavu ApiExpo v írskom Dubline. RNDr. Tatiana Čermáková z Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku sa venovala kvalite medu a správnym včelárskym postupom pri liečení včelstiev.

Prednáškový blok ukončil „eko“ guláš, pri ktorom sa rozprúdila neformálna diskusia. Keď sa deň preklenul do poobedných hodín, nasledovala exkurzia po farme Mašekov mlyn so sprievodom pána Ing. Demeša, kde so svojským nadhľadom predstavil históriu a súčasnosť tohto vydareného projektu tradičného poľnohospodárstva na ekologickej báze.

Časový priestor bol obmedzený a nie vždy bolo dosť času na diskusie ku každej konkrétnej téme, s ohlasov po ukončení seminára však vyplýva, že zúčastnení prežili pekný deň a vydarenú akciu. Pokiaľ bude živý záujem o tému bio-včelárenia pretrvávať, veríme že na podobnom seminári sa budeme môcť stretnúť aj v budúcom roku. Vybrané prezentácie je možné získať zo stránky www.vcelieprodukty.sk.
Ekologické včelárenie v EU

Hodnotenie: 86.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Róbert ChleboSlovenská poľnohospodárska univerzita.

Diskusia: Ekologické včelárenie ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií