Zlá transpozícia európskej legislatívy o geneticky modifikovaných organizmoch môže mať negatívny dopad na životné prostredie SR.
Slovenská republika zle transponovala európsku smernicu o zámernom uvoľnení geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia. Taký je výsledok právnej analýzy, ktorú si nechala vypracovať organizácia Greenpeace. Z materiálu, ktorý pripravila právnička Mgr. Dana Mareková z občianskeho združenia Centrum pre podporu miestneho aktivizmu,
vyplýva, že kvôli chybnej transpozícii dnes v slovenskej legislatíve chýbajú viaceré dôležité informačné a kontrolné mechanizmy štátneho dohľadu nad geneticky modifikovanými organizmami.
Právna analýza Greenpeace poukazuje na nedostatky slovenského zákona č. 151/2002 Z.z. o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov (GMO), ktorý je transpozíciou európskej smernice 2001/18 EC o zámernom uvoľnení GMO do životného prostredia.
Najväčší problém podľa Greenpeace predstavuje chýbajúca povinnosť sprístupňovať verejnosti informácie o potenciálnych rizikách zavádzania GMO do životného prostredia a nedostatočná úprava v oblasti aplikácie bezpečnostnej doložky európskej smernice v slovenskom zákone o GMO. Práve nedostatočná transpozícia bezpečnostnej doložky môže mať priamy negatívny vplyv na prírodné prostredie SR.
„Slovenský zákon napríklad hovorí, že až po uvedení GMO na náš trh sa môže začať so zisťovaním rizika, ktoré takéto uvádzanie na trh spôsobí. Zisťovanie rizika však môže trvať aj niekoľko rokov a až následne môže štátny orgán pozastaviť, alebo zakázať ďalšie uvádzanie výrobku. Takýto režim nedostatočne ochraňuje zdravie ľudí a životné prostredie a je v priamom rozpore s európskou smernicou“ povedala právnička Mgr. Dana Mareková.
Obrovský problém podľa Greenpeace predstavuje aj to, že vzhľadom k nedostatočnej transpozícii smernice, nie je možné zistiť dovoz GMO na územie SR a aplikovať obmedzenie vyplývajúce z bezpečnostnej doložky európskej smernice. „Kompetencie a pôsobnosť colných orgánov nie je totiž pre túto oblasť upravená, či už v zákone o GMO alebo v inom právnom predpise“ konštatovala Mgr. Mareková.
Z právnej analýzy tiež vyplynulo, že za niektoré závažné skutky v oblasti používania GMO nie je možné v SR uložiť pokutu. Napríklad ak by výrobca, alebo dovozca neuposlúchol rozhodnutie štátneho orgánu, v tomto prípade Slovenskej inšpekcie životného prostredia, o stiahnutí GMO z trhu, inšpekcia mu nemôže uložiť pokutu.
Organizácia Greenpeace apeluje na Ministerstvo životného prostredia SR, aby zákon č. 151/2002 Z.z. o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov urýchlene novelizovalo. V prípade, že MŽP SR nebude konať je Greenpeace pripravený podať podnet na Európsku komisiu.
Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Dana Mareková, právnička Centra pre podporu miestneho aktivizmu, mobil: 0908 524 246
Mgr. Martina Badidová, koordinátorka kampane Greenpeace, mobil: 0905 785 608
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail:
juraj.rizman@greenpeace.sk