BIO spotrebiteľ

Čo jesť ak vás trápi nadváha?

02.11.2005 14:16
Nadváha a obezita sú jedným z obranných mechanizmov psychiky človeka. Stres, samota, ľahostajnosť, vysoká technická úroveň sa odzrkadľuje na tele človeka. Čo jesť ak vás trápi nadváha? Ako a čím upraviť hmotnosť?
To, že vysoký príjem stravy môže sekundárne za tieto negatívne fyzické zmeny, vieme všetci. Jesť chutí každému. Nuž tak to skúste so zvýšeným príjmom potravín, ktoré vám pomôžu chudnúť.

Sója: tofu syry, nátierky, bôby v rôznej podobe. Strukovina, ktorej obsah látok ako cholin a inositol regulujú usadzovanie tukov - hľadajte čo zo sóje bude pre vás prijateľné.

Ak si natriete nátierku, tak nie na obyčajný chlieb, ale skúste celozrnný. Ideálne pri obezite sú pufované výrobky ako špaldový chlebíček, ryžový chlebíček.

Zo zeleniny pomáha melón, tekvica, karotka, špenát, zeler, kyselá kapusta. Melón už teraz asi ťažko zoženiete, ale prívarok z tekvice alebo kapustová polievka tiež plní svoj účel. Hlavným pomocníkom pri nadváhe je brokolica, vďaka vysokému obsahu chrómu. Len pozor, čo najkratšia tepelná úprava, tá ničí všetko to dobré v brokolici!

Grapefruit je úžasným darom prírody v tomto smere. Urýchľuje látkovú výmenu, obsahuje málo kalórii a napomáha tým pri úbytku hmotnosti. Taktiež môžete vyskúšať na obezitu ananás.

Potrebujete čo najviac vlákniny, pretože telo si začne pýtať viac kalorických jedál, nuž skúste každý deň pol šálky uvarenej fazule (napríklad v zeleninových šalátoch) alebo vsypte do jedla denne 3 lyžičky nasucho osmažených pšeničných otrúb.

Prípadne použite jablčnú vlákninu, prípadne Psyllium, ktorými si zároveň pomôžete prečistiť tráviaci trakt ako celok.

Horčica (klasická žltá) a chren napomáhajú spaľovať kalórie.

Aníz je korenie, ktoré môžete použiť na prípravu čaju či pridávať do jedál čo najčastejšie, napomáha rozpúšťať tukové bunky.

Melasa obsahuje vysoký podiel draslíka, ktorý je potrebný pri spaľovaní tukov a látkovej výmene. Denne polievková lyžica rozriedená v 2dcl vody vám prisunie čo potrebujete.

Dostatočný príjem tekutín je veľmi dôležitý. Ale nie sirupová voda, či limonády - tie s nadváhu len podporia. Sú čaje ako bylinné zmesi, napríklad na látkovú výmenu, ktorá vám pomôže výraznejšie spaľovať energiu a tým žnížiť nadváhu. Zelený čaj zase upokojí vašu nervovú sústavu.

Majte na pamäti, že stres vám rozhodne nepridá na zlepšení stavu. Lásku skúste hľadať v svojom okolí, v sebe, nemeňte ju za jedlo. Radšej choďte von a prejdite sa, choďte plávať, pobehnite. Akýkoľvek pohyb je lepší než sedieť doma.

Nuž sa teplo oblečte na prechádzku a prajem vám nenávratnú stratu vami nežiadúcich obliniek.

BIO obchod má pre ľudi, ktorých trápi nadváha následovné:
» soja
» trstinová melasa
» chlebíček
» anýz
» jablčná vláknina
» sojový olej
» Čaj - látkova výmena

Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Daniela DivílkováOd roku 2002 dobrovoľne a s radosťou pracuje pre Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Diskusia: Čo jesť ak vás trápi ...

  Re: Čo jesť ak vás trápi nadváha?

  idka   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Zdravie
Rubrika zameraná na zdravý životný štýl, zdravie z prírody a z (bio) potravín.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií