BIO spotrebiteľ

Kniha o korení

08.11.2005 00:06
„Láska je korením života." Toto vetou začína kniha Čítanie o korení, ktorú napísala Mária Kleňová. Čím je táto kniha o korení výnimočná?
Knihy o varení nepatria medzi tie, ktoré si všímam, ak navštívim kníhkupectvo. Kniha Čítanie o korení ma však zaujala z iného dôvodu.

Čo môžete očakávať?

Kniha o korení je praktická. A ja mám rád pratické veci - knihy. Ak sa vám dostane kniha do ruky, určite budete mať chuť niečo z nej aj vyskúšať.

Kniha o korení je podľa mňa plná faktov. Neprečítal som ju od slova do slova, ale z toho čo som si prečítal mám pocit, že autorka "nechodí okolo horúcej kaše", ale píše k veci.

O čom presne kniha o korení je, asi najvystížnejšie objasní jej obsah.

Obsah knihy

Čítanie o korení
Kniha - Čítanie o korení
Čítanie o koreni (úvod)
ANÍZ - Bedrovník anízový
BADIÁN - Anízovec pravý
BOBKOVÝ LIST - Vavrín bobkový
ČIERNE KORENIE - Piepor čierny
ĎUMBIER - Ďumbier lekársky (Zázvor)
ESTRAGÓN - Palina dračia
FENIKEL - Fenikel obyčajný
HORČICA - Horčica biela
CHILLI - Paprika kríčkovitá
KAPARY - Kapara tŕnitá
KARDAMÓM - Kardamóm malabarský
KARÍ - Curry korenie
KLINČEKY - Klinčekovec voňavý
KORIANDER - Koriander siaty
KURKLIMA - Kurkuma pravá
MUŠKÁTOVÝ KVET A ORECH - Muškátovník voňavý
NOVÉ KORENIE - Pimentovnik lekársky
OLIVA - Oliva európska
RASCA RÍMSKA - Rascovec obyčajný
ŠAFRAN - Šafran siaty
ŠKORICA - Škoricovník cejlónsky
VANILKA - Vanilka voňavá
Menej známe koreniny
(angostura, asa, cascarilla, cedra, drieň a dráč, galgan, senovka, požlt, sumách)

Využitie uvedených korenín do jednotlivých skupín pokrmov
Prehľad o jednotlivých koreninách pre použitie v kuchyni
Liečivé účinky korenín
Koreniny vhodné pri niektorých diétach a ochoreniach
Ako ukladať koreniny
Zoznam receptov
Literatúra


Praktické využitie korenín (knihy o korení)

Ak si túto knihu kúpite, tak najskôr preto, lebo ju budete chcieť využiť v kuchyni. Každá korenina má vypísane na čo je vhodná. Túto časť knihy oceníte, ak viete čo idete jesť, a chceli by ste vedieť, čím by ste to okorenili, aby to malo lepšiu chuť. Najlepšia bude asi ukážka:

Prehľad o jednotlivých koreninách pre použitie v kuchyni
Angostura:
liečivé čaje, nápoje, likéry, liečivé vína.

Aníz:
koláče, medovníky, perníky, placky, vianočné pečivo, torty, anízový chlieb, ovocné a mliečne polievky, sladké obilninové jedlá, omáčky, prívarky, pundingy, likéry, krémy, ovocné šaláty, kompóty, cvikla, červená kapusta, mrkva, uhorky, zeleninové šaláty, liečivé čaje, likéry.

Asa:
ryža, zelenina, pečenie a dusenie baranieho mäsa (môže sa dobre nahradiť rovnakými dávkami cesnaku a cibule ochutenej koriandrom, čiernym korením a ďumbierom).

Badián: podobne ako aníz, vianočné pečivo, ovocné polievky, kompóty (slivkový, hruškový a jablkový), pudingy, hydina a bravčové mäso, liečivé čaje, nápoje.

Bobkový list:
všetky druhy kyslých jedál, zelenina nakladaná v octe, kyslá kapusta, zverina na smotane, šťava z pečeného mäsa, gúľaš, varená ryba, kraby, raky, rybacie marinády, huspenina, omáčky, zemiaky, polievky, nátierky. ...atď.

Na záver to najlepšie

Hneď za týmto zoznamom využitia korením v kuchyni je ďalší zoznam zameraný na liečivé účinky korenín.

Celkom v závere 130 stránovej knihy je zoznam receptov. V knihe je ich 150, a nakoľko je autorka vegetariánka, recepty patria k tým, ktoré verím že prospejú vášmu zdraviu.

Začítajte sa...

„Láska je korením života. " Toto prirovnanie som použila na úvod z jedného veľmi pragmatického dôvodu: porovnať dôležitosť lásky v živote človeka s dôležitosťou korenín v potrave. Veď nech by srne mali jedlo pripravené podľa všetkých fyziologických, medicínskych, racionálnych a neviem akých zásad, mohlo by byť akokoľvek plnohodnotné vo svojom zložení, málo by pre nás znamenalo, ak by nemalo svoje aromatické a chuťové vlastnosti. Širokú škálu chutí a pestrosti jedál nám poskytujú práve koreniny. A nielen to. Tým, že koreniny obsahujú tiež ďalšie zložky, napríklad enzýmy, vitamíny, éterické oleje, glykozidy, alkaloidy, minerálne látky, rôzne kyseliny a horčiny a mnoho iných látok, pôsobia na náš organizmus oživujúco, regulujú trávenie, pôsobia ako katalyzátory a v nemalej miere pôsobia ako liek.

O ich dôležitosti svedčí aj to, že ľudia od praveku až do dnešných čias, od Ameriky až po Ďaleký východ, poznali a používali koreniny. Už naši predkovia poznali rôzne bylinky, ktoré pridávali k jedlám. Nové druhy korenín sa k nám dostali pričinením moreplavcov a doniesli k nám exotický nádych cudzích krajín. Tešili sa veľkej obľube a boli veľmi vzácne. Cesta za korením, samozrejme aj snaha obchodníkov zvýšiť svoje zisky, bola pravdepodobne jednou z hlavných príčin Kolumbovej cesty na západ. Krištof Kolumbus síce nedoplával do Indie, ale objavil Ameriku, to sa ale nikdy nedozvedel. Do smrti ho však mrzelo, že nepriviezol spoza mora korenie. Obchod s korením sa postupne stával veľmi dôležitým a výnosným.

Našťastie doba, keď sa niektoré druhy orientálneho korenia doslova vyvažovali zlatom a mohli si ich dovoliť len šľachtici a bohatí mešťania, patrí dávno minulosti. Dnes je situácia skôr opačná. Nielenže sú rôzne koreniny dostupné každému, ale súčasný potravinársky priemysel dokáže nahradiť rôzne koreniny syntetickými ochucovadlami. Najlepšie jedlá svetových kuchýň však naďalej vďačia za svoju chválu predovšetkým dokonalej znalosti všetkých kúziel a tajomstiev zachádzania s korením a bylinkami. Vydajme sa preto na exkurziu za najznámejšími koreninami do ich pôvodnej vlasti.

...


Ak sa vám kniha o korení páči môžete si ju kúpiť v BIO obchode, alebo vo vašom kníhkupectve.

Hodnotenie: 85%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Pavol FábryVenuje sa programovaniu a tvorbe web stránok.
Články na stránkach BIO spotrebiteľ sú len malým spestrením jeho práce.

Diskusia: Kniha ...

  No mohli by ste mi poslať text o Rasci rímskej na tento mail??? Je to dôležité. Vopred ďakujem.
  romcica   Reagovať
   
  0
   
  0

  ja si myslim ze je to v pohode
    Reagovať
   
  0
   
  0

  ahoj

  je to super.ale potrebujem vyuzitie zazvoru v teple a studenej kuchyni.a este neviem kde mam najst charakteristiku banketu a garden party - zahradnú slávnosť.
    Reagovať
   
  0
   
  0

  POMOC

  aj ja potrebujem nájsť charakteristiku garden párty...súrne potrebujem....musím spraviť ročníkovú prácu Libreto na tému Garden Párty...a neviem ani úvod, bo nikde neviem nájsť žiadne informácie čo je Garden Párty a prečo sa to vlastne koná...:( prosííím o POMOC :)
  katka   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Knihy, učebniceNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií