BIO spotrebiteľ

Pesticídová časovaná bomba!

09.11.2005 07:14
Aktivisti Greenpeace zabezpečujú toxické chemikálie! Štát o probléme vedel a nekonal!
Organizácia Greenpeace dnes začala akciu na zabezpečenie chátrajúceho skladu starých pesticídov v obci Hontianske Tesáre, okres Krupina. V objekte sa nachádza niekoľko ton chemických látok a obalov z nich. Vzorky chemikálií z Hontianskych Tesárov, ktoré nechala organizácia analyzovať v nezávislých laboratóriách (1), potvrdili prítomnosť viacerých nebezpečných a zdraviu škodlivých látok (2).

Šokujúce je zistenie prítomnosti látky 2,3,7,8-tetrachlórodibenzofuránu, jedného z najtoxickejších zástupcov polychlórovaných dibenzofuránov a dioxínov. Táto látka patrí medzi preukázané karcinogény. Látka je perzistentná, čo znamená, že dlhodobo pretrváva v pôde, vode, sedimentoch, ovzduší i živých organizmoch. K jej úniku pritom môže dôjsť tak výluhom, ako aj odparovaním. Agrochemikália, v ktorej bola táto látka zistená, bola na území SR povolená len do roku 1992!

Pracovníci Greenpeace v rámci prieskumu zistili, že v objekte sa nachádzalo minimálne 22 rôznych agrochemických prípravkov a obalov z nich. Viaceré chemikálie boli označené výstražnými znameniami a nápismi Pozor jed! Žieravina! a Toxické! Najstaršia chemikália, ktorú v chátrajúcom sklade aktivisti objavili, bol Dikotex 40, povolený v SR do roku 1991. V sklade sa však nachádza aj niekoľko prázdnych sudov s nápismi v ruštine a množstvo prázdnych obalov - najstarší od prípravku Fatex EK 80, ktorý bol povolený len do roku 1989.

Budova, v ktorej chemikálie a obaly z nich ležia, chátra. Okná sú rozbité, dvere sa nedajú uzamknúť a v čase príchodu aktivistov boli zabezpečené len háčikom z drôtu. Strecha premoká, takže do miestnosti, kde sú nebezpečné látky rozsypané, zateká.

Vyše 20 aktivistov organizácie dnes ráno začalo zabezpečovať budovu v Hontianskych Tesároch pred poveternostnými vplyvmi. Špeciálny tím aktivistov Greenpeace v protichemických oblekoch a plynových maskách začal umiestňovať rozsypané pesticídy do špeciálnych sudov určených na skladovanie nebezpečných chemikálií.

Ako dnes na mieste akcie povedala Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace, zarážajúce je, že štátne orgány o tomto sklade už minimálne rok vedeli a nekonali. Išlo totiž o jeden z objektov, na ktorý už pred rokom zodpovedné úrady ako aj Ministerstvo životného prostredia upozornila miestna ochranárska organizácia Ipeľská únia.

„Štát na celej čiare zlyhal. Nemožno sa donekonečna vyhovárať na nedostatok finančných prostriedkov. Štát musí v takýchto prípadoch konať!“
...vyhlásila Mgr. Věntusová. Ako dodala situáciu komplikuje aj stále chýbajúci zákon o starých environmentálnych záťažiach. Akcia Greenpeace, na ktorej sa zúčastňujú aktivisti zo Slovenska, Poľska a Rakúska potrvá až do zabezpečenia rozsypaných nebezpečných látok v objekte tak, aby sa zamedzilo ďalšiemu šíreniu chemikálií do životného prostredia.

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace, mobil: 0905 921 918
Mgr. Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace International, mobil: 0905313395
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail: juraj.rizman@greenpeace.sk

Poznámky:
(1) Analýzu chemických látok zo skladu v Hontianskych Tesároch vypracovali pre organizáciu Greenpeace nezávislé laboratóriá Environmental Institute s.r.o. v Koši.
(2) V analyzovaných vzorkách boli stanovené viaceré typy pesticídov zo skupín insekticídov, herbicídov, akaricídov a antibakteriálnych prípravkov. Spomedzi identifikovaných látok si zaslúžia pozornosť (okrem už spomínaného 2,3,7,8-tetrachlórodibenzofuránu) najmä Fenitrothion a Prometryn, ktoré sú v kategórii podozrivých karcinogénov.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Juraj Rizmanhovorca hnutia Greenpeace

Diskusia: Pesticídová časovaná ...

  Věntusova

  Kačenka by mala začať radšej viesť klub mladých skautov. Aj tak nič nedocielite nezmyselným obvyňovaním štátu a politikov
  Snapso   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií