BIO spotrebiteľ

Greenpeace: Postoj ministerstva je alibistický!

10.11.2005 00:35
Greenpeace zabezpečil toxické chemikálie pred únikom! Teraz musí konať štát!
Aktivisti organizácie Greenpeace dokončili včera vo večerných hodinách zabezpečovacie práce v chátrajúcom sklade starých pesticídov v obci Hontianske Tesáre, okres Krupina.

Aktivisti organizácie Greenpeace|foto:Prochazka
Aktivisti organizácie Greenpeace...
Chemikálie, ktoré mali poškodené obaly a boli rozsypané v objekte uložili do bezpečnostných sudov, aby sa predišlo ďalšej kontaminácii životného prostredia. Chýbajúce okná na budove aktivisti zadebnili a dvere zabezpečili proti vstupu nepovolaných osôb.

Nález toxických chemikálií už preveruje aj Policajný zbor SR. Policajti včera vykonali na mieste nálezu obhliadku a vypočuli zástupcu organizácie Greenpeace. Ten polícii predložil fotodokumentačný materiál, ako aj zoznam v sklade identifikovaných agrochemikálií a výsledky odborných analýz, ktoré dokazujú prítomnosť látok nebezpečných pre ľudské zdravie a životné prostredie.

Chátrajúci objekt a chemické látky v ňom prišli počas včerajšieho dňa zdokumentovať aj pracovníci Slovenskej inšpekcie životného prostredia a Obvodného úradu životného prostredia vo Zvolene, odbor krízového riadenia.

"Naším zásahom sa výrazne znížilo riziko úniku nebezpečných látok do životného prostredia. Teraz je ale na rade štát! Zodpovedné orgány musia urýchlene rozhodnúť o odvezení a odbornej likvidácií týchto nebezpečných a zdraviu škodlivých látok. Greenpeace očakáva, že kompetentné orgány preveria aj možnú kontamináciu pôdy a podzemnej vody v okolí nelegálneho skladu,“
... vyhlásila Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace.

Organizácia Greenpeace pri tejto príležitosti vyjadrila sklamanie nad prístupom Ministerstva životného prostredia SR. Vyjadrenia rezortu k nálezu nebezpečných chemikálií v Hontianskych Tesároch ako aj k problematike tzv. starých environmentálnych záťaží považujú environmentalisti za alibistické.

„Nemožno sa donekonečna vyhovárať na chýbajúcu legislatívu a nedostatok finančných prostriedkov. To, že chýba zákon o environmentálnych záťažiach, je jednoznačne chyba Ministerstva životného prostredia SR, ktoré ho najprv nebolo dlhé roky schopné pripraviť a teraz ho nedokáže presadiť! Od toho sa následne odvíja aj nedostatok financií, ktoré štát vyčlenil na riešenie káuz ako je tá v Hontianskych Tesároch“
Aktivisti organizácie Greenpeace|foto:Prochazka
Greenpeace zabezpečil chemikálie pred únikom!

... konštatovala Mgr. Věntusová z Greenpeace.

Vzorky chemikálií z Hontianskych Tesárov, ktoré nechala organizácia Greenpeace analyzovať v nezávislých laboratóriách, potvrdili prítomnosť viacerých nebezpečných a zdraviu škodlivých látok (1). Šokujúce je zistenie prítomnosti látky 2,3,7,8-tetrachlórodibenzofuránu, jedného z najtoxickejších zástupcov polychlórovaných dibenzofuránov a dioxínov. Táto látka patrí medzi preukázané karcinogény.

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace, mobil: 0905 921 918
Juraj Rizman, hovorca Greenpeace, mobil: 0908 729 997, e-mail: juraj.rizman@greenpeace.sk

Poznámky:
(1) V analyzovaných vzorkách boli stanovené viaceré typy pesticídov zo skupín insekticídov, herbicídov, akaricídov a antibakteriálnych prípravkov. Spomedzi identifikovaných látok si zaslúžia pozornosť (okrem už spomínaného 2,3,7,8-tetrachlórodibenzofuránu) najmä Fenitrothion a Prometryn, ktoré sú v kategórii podozrivých karcinogénov.

Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Juraj Rizmanhovorca hnutia Greenpeace

Diskusia: Greenpeace: Postoj ministerstva je ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií